Kas sa teadsid, et
- Hobuste metaboolne sündroom (EMS) on kõige levinum laminiidi põhjus;
- EMS ja laminiit ei ole vaid ponide ja eesti hobuse haigus;
- Insuliinitase hobuse veres korreleerub laminiidiriskiga;
- Kui insuliinitase ületab 20 U/L, siis laminiidirisk kahekordistub;
- Laminiiti on võimalik ennetada.
Mida teha, kui hobune on ülekaaluline?
- Kaalu heina. Alustuseks võiks piirata kogust 1,75%-ni kehakaalust. Näiteks 500kg kaaluvale hobusele on see 8,8 kg ööpäevas. Kui hobune on harjunud sööma heina vabalt, ära tee piiranguid liiga järsku. Vajadusel kasuta slow-feeding võrku, et vältida pikki söömispause.
- Leota heina. Leotada tuleks vähemalt 30-60 minutit.
- Ära anna hobusele jõusööta. Vitamiinide ja mineraalide tarbe katmiseks tuleks valida sobiv mineraalilisand või balancer-tüüpi sööt, kui vaja on ka lisavalku.
- Võid osa heina asendada põhuga. Põhk täidab kõhtu ja pakub hobusele tegevust, hoides ära frustratsiooni, stereotüüpseid käitumisi ja terviseprobleeme, samal ajal annab ta vähe energiat.
- Ära lase hobust karjamaale. Karjamaarohi on suhkru-ja tärkliserikas, mis tõstab laminiidiriski väga kõrgeks. Samuti ei ole söödava karjamaarohu kogust võimalik mõõta ja kontrollida.
- Kui hobusel ei ole treeninguks vastunäidustusi (laminiit, longe jmt), siis hoia ta regulaarses treeningus. Kui hobune on enne puhanud, siis alusta koormuse tõstmist järk-järgult. Ka aktiivne jalutamine mõned korrad nädalas on parem kui üldse mitte treeningut.
- Lepi kokku aeg konsultatsiooniks ja insuliinitaseme määramiseks. Konsultatsiooni käigus saab keskenduda individuaalse plaani väljatöötamisele lähtudes konkreetse hobuse vajadustest ja senisest elukorraldusest ning anda detailsemaid soovitusi.