Aasia Mänge peetakse maailmas suuruselt teiseks spordisündmuseks pärast Olümpiamänge. Mängud toimuvad iga nelja aasta tagant, ühendades tohutu arvu spordialasid ja sportlasi üle kogu Aasia. Tänavu toimusid nad 16. korda ning meil on rõõm heita pilk telgitagustesse tänu ühele eesti groomile, kes üritusel osales.
12-27. novembrini toimunud mängudel võisteldi üle 40-l spordialal, millest mõned on üsnagi ekstravagantsed. Näiteks dragon boat, weiqi, rulluisutamine, võistlustants ja bowling on vaid mõned näited võistlusaladest, mida Olümpiamängudel näha ei saa, küll aga Aasia omadel.
Dragon Boats
Ratsutamine on sedapuhku heas kirjas olnud ning sarnaselt Olümpiamängudele olid Aasias taaskord esindatud kolm ala – takistussõit, koolisõit ja kolmevõistlus. Nii nagu mängudel tavaks, oli ka seekord ratsutamine eraldatud teistest spordialadest. Võistlused leidsid aset pooleteise tunni teekonna kaugusel Goungzhoust.
Foto: http://www.gz.gov.cn/publicfiles/business/htmlfiles/cngzyw/index.html
Foto: Kolmevõistluse individuaalne hõbe – Cheon Jai Sik (KOR). Foto: GAGOC/FEI
Kogu ratsaspordikompleks oligi ehitatud spetsiaalselt mängude tarbeks: 7 statsionaarset talli, tribüünid, võistlusväljak, 5 erinevat soojendusväljakut, krossirada ning esmaklassiline kliinik kogu varstusega. Tallides oli olemas kõik vajalik alustades ventilaatoritest, pesuboksist, sadularuumist, külmikutest jne. Jutu järgi pidada kliinik ja väljakud pärast mänge maha lammutatama ning asemele planeeritakse võidusõidurada galopihobustele. Ratsaspordialade peasponsor oligi Honkong Jockey Club, mis teenib võidusõitude pealt miljoneid ning suudab seetõttu õla alla panna ka teistele ratsaspordialadele.
Foto: http://www.equestrian.com.my/
Foto: http://www.equestrian.com.my/
Võistluspaik asus mägede vahel ning kogu piirkond oli politsei poolt ümber piiratud. Kogu piirkond oli karantiini ala. Tallides olid turvakaamerad ja sinna sisenemiseks pidi läbima karmi turvakontrolli, kus kaasasolevad kotid valgustati ning inimesed katsuti ükshaaval läbi.
Hiinas oli vast üks tähelepanuväärsemaid seikasid see, et väga suur osa personalist ja loomulikult ka kohalikest ei rääkinud inglise keelt. Sellele vaatamata olid kõik äärmiselt abivalmid, heatahtlikud ja sõbralikud. Ka ratsanikud, ehkki konkurendid, soovisid alati üksteisele edu ja positiivne hoiak paistis hästi silma. Kogu võistluste korraldus oli väga heal tasemel ning teeninduskvaliteet kindlasti ei kannatanud. Iga tiim sai endale ka ühe hiinlasest vabatahtliku, kes oli terve päev saadaval ja abiks, seega hakkama saamisega probleeme ei esinenud.
Võistluste sportlik tase oli hästi kõrge, paljud osalejad olid esindatud ka kuu aja eest toimunud maailma ratsaspordimängudel Kentuckys. Pealtvaatajaskond koosnes enamasti kohalikest, kellest suur osa läks õhtuti mõnulema Hot Spring nimelisse SPAsse, kus oli ligikaudu 20 erinevat sooja välivanni erinevate lisadega. Abilistele oli ehitatud spetsiaalne 7-korruseline maja ning teine samasugune oli ehitatud ka vabatahtlikele. Ratsanikud elasid viie minuti bussisõidu kaugusel atleetide külas, treenerid ja hobuseomanikud aga 5tärni SPA-hotellis. Suure osa sellest luksusest maksis kinni juba eelmainitud džokiklubi.
Ramzy Hamad AL DUHAMI (KSA) hobusel Bayard V Devilla T – individuaalne ja meeskondlik kuld takistussõidus. Foto: GAGOC/FEI
Mängude lõppedes jäid tribüünid kiiresti tühjaks ning hobused nautima sooja Hiina talveilma, mis oli vahemikus 25 -30 kraadi, oodates kojulendu külma Euroopasse. (Enamus võistlenud hobuseid ja ratsanikke baseeruvad muidu aastaringselt Euroopas, kus on paremad treeningtingimused kui nende endi kodumaal). Esmakordne oli väidetavalt ka seekord juhus, kus hobused said nii kiiresti maale ja maalt välja, kuna tavaliselt on Hiinas ette nähtud kuudepikkused karantiinid.
Aasia Mängude tulemustest saate lugeda varasemalt ilmunud uudisest hobumaailmas, mille leiate aadressil http://www.hobumaailm.ee/index.php?page=1&m=11&y=2010&id=741 ning loomulikult mängude endi suurepäraselt kodulehelt http://www.gz2010.cn/en
Väga vingeid fotosid mängudelt leiab aadressil http://www.boston.com/sports/blogs/bigshots/2010/11/16th_asian_games_in_guangzhou.html