Riias läinud nädalavahetusel aset leidnud Maailmakarika etapi korraldajad on rahul õnnestunud võistlusega ja eriti kiidetakse koostööd Eestiga, seda nii ratsaliidu, sportlaste, kui ka ametnike tasemel.
Läti Vabariigi Ratsaliidu juhatuse liige ja võistluse direktor Edgars Treibergs tundis rahulolu kordaläinud ürituse ning suure publiku huvi üle. Pühapäeval, veel neli tundi enne GP algust pidas Treibergs võistluse favoriidiks eestlasi.
Olete Riia Maailmakarika etapi üks organiseerijatest. Oskaksite öelda, kui suur on selle võistluse eelarve?
Jah, tõesti olen üks paljudest Riia MK etapi korraldajatest. Võistluse kogu eelarve suurust ma kahjuks täna veel öelda ei oska. Võistluse tarbeks saame raha ratsaliidult, meid toetavad ka sponsorid. Kõik numbrid lööme kokku alles siis, kui võistlus läbi.
Riia GP on tänavu meie kõige tähtsam võistlus ja nii palju, kui vaja, niipalju me selle eest lõppkokkuvõtteks ka maksame. Kõik sõltub sellest kuidas me föderatsiooniga kokku lepime.
On räägitud, et teil on õnnestunud saada ka küllaltki palju toetust sponsoritelt. Arvestades tänast olukorda majanduses, oli see raske?
Kindlasti oli see raskem kui varasematel aastatel. Kuid sponsorid, kes toetasid meid enne, need on õnneks alles jäänud. Meid aitavad ka Haridusministeerium ja Põllumajandusministeerium. Muidugi abistavad suuremad Läti ettevõttedki, näiteks Läti Mets. Tegelikult ongi meil sponsoriteks enamuses need firmad, mille omanikud või omanike pereliikmed on olnud ise või seotud lähisugulaste kaudu ratsutamisega.
Nii et sarnaselt Eestile toetavad teid need inimesed, kes on kas ise või pereliikmete kaudu ratsutamise pisiku külge saanud?
Loomulikult. Ettevõtjad, kes tulid võistlusele, või ettevõtjad, kellele see võistlus meeldis, eriti kui võistluses ei pea pettuma. Sel juhul võib loota ka nende toetusele.
Täna siin, Riias on mitmeid sportlaseid Eestist. Eestlased löövad kaasa ka kohtunike ja tehniliste delegaatidena. Kui hea on teie arvates hetkel koostöö Eesti ja Läti ratsaliitude vahel?
Koostöö Eestiga, nii sportlaste kui ka kohtunike osas on meil olnud seni suurepärane. Mitte nii nagu leedukatega. Ma ei tea, milles peitub saladus, vahest on küsimus teie stabiilses ratsaliidus, aga see on täna nii.
Teie ratsaliidus ei vahetu inimesed nii tihti ja meil on seetõttu ka väga hõlbus leida ühist keelt. Seda nii peasekretäri kui direktori tasandil.
Lühidalt, suhelda on kerge kõigiga. Alati on võimalik kooskõlastada kellegi kvalifikatsiooni tõstmise küsimusi, seda nii kohtunike, kui teiste ametnike osas. Alati on võimalus võtta lihtsalt telefon, helistada ja kokku leppida. Kõik küsimused lahendatakse momentaalselt.
Mainisite Leedut. Milles seisneb probleem?
Neil vahetuvad tihti ratsaliidu juhid, puudub stabiilsus, jääb mulje, ei teata, mida tahetakse… Kelle võtame liitu, kelle viskame välja…
Mida arvate Eesti kohtunikest?
Loomulikult Tõnu Kaumann… Alati oleme soovinud oma võistlustel väliskohtunikuna näha just teda. Mitte et Marti Hääl või tänagi siin olev Hillar Talts ennast solvatuna peaksid tundma, nemadki on suurepärased. Kuid Kaumann on meie jaoks kuidagi eriline. Oleme püüdnud oma võistlustele saada alati just teda. Siiski paistab, et FEI-l on olemas kohtunike rotatsiooni põhimõte ja meie juurde teda naljalt ei lasta.
Tegelikult on ka täna siin olev soomlasest väliskohtunik tasemel, nuriseda on suisa patt. Aga Kaumanniga oleme harjunud, teame, mida temalt võib oodata, tema teab sama meie kohta. Samas on eelkõige tähtis see, et võistlus sujuks ilma ekstsessideta.
Edgars Treibergs (tagareas vasakult kolmas) meeskonnaga
Praeguse seisuga olete võistlusega rahul?
Muidugi, ilm on hea, mis sest, et palav. Publikut on ja tuleb järjest juurde. Mida siin ikka nuriseda. Samuti meeldib see, et meid ja meie võistlust on meeles pidanud riigi president, riigikohtu esimees, seimi saadikud, ministrid. Loomulikult olen rahul.
Ja viimane küsimus. Olete valmis ennustama, kes võidab Grand Prix\’?
Mulle tundub, kas eestlased või venelased.