Traagiline õnnetus Itaalia kolmevõistlusrajal tõstatas taaskord turvalisusküsimuse

Austria kolmevõistleja Sebastian Steineri hukkumine möödunud nädalavahetusel Itaalias Montelibretti kolmevõistluse krossirajal on taaskord rahvusvahelisel tasandil tõstatanud küsimuse spordiala ohutuse üle. Siinkohal vahendame Austria online hobumagasini Pferdplus kirjeldust juhtunust, kolmevõistluse ohutusnõudeid kommenteerib hobumaailm.ee lugejaile rahvusvahelise kategooria kolmevõistluse kohtunik ja Minski Riikliku Kehakultuuri Instituudi õppejõud Natalia Petuhhova.

Austerlased õnnetusest

Austria hobumagasin Internetis Pferdplus vahendas Itaalia Ratsaspordiliidu FISE (Federazione Italiana Sport Equestri) reageeringuid, mis kaasnesid Austria kolmevõistleja Sebastian Steineri traagilise hukkumisega CIC*** võistlusel Montelibretti´s. Magasin kirjeldas, et traagiline õnnetus leidis aset mäest allahüppel.

Austerlased kirjutasid, et FISE esimene õnnetusjärgne seisukoht oli šokk, samas tunti vajadust juhtunut kindlasti ära märkida. „FISE on sellel traagilisel momendil hukkunud atleedi perekonna ja Austria meeskonna kõrval. FISE avaldab eeskätt perekonnale, aga ka kogu Austria meeskonnale oma sügavaimat kaastunnet.”

Edasi vahendas onlinemagasin juba itaallaste kirjeldust õnnetuse põhjustest: „Õnnetus juhtus 22. aastase Steineriga elemendi 10C, mäest allahüpe puidust tõkkega, juures, sportlane sai sealjuures surmavaid vigastusi. Vaatamata kiirabiarstide kiirele tegutsemisele ei suudetud sportlase elu enam päästa. Steineri hobune Cartago õnnetuses vigastada ei saanud. Kolme tärni võistlus, mille raames peeti ka Itaalia meistrivõistluseid, lõpetati pärast juhtunut koheselt.”

Õnnetuse järgselt esines Pferdeplus andmetel järelhüüdega ka FISE esindaja Frederico Roman, kes viibis isiklikult sündmuspaigal ja tundis ennast kui hobuste ja ratsaspordi imetlejat õnnetusest, mis traagilisel viisil ja moel vaatamata kõigile ohutusnõuetele siiski aset leidis, väga puudutatuna: „On tegemist musta leheküljega kogu ratsaspordi ajaloos, mida poleks tohtinud kunagi kirjutada. Kahju, kuid ratsanik ja hobune hindasid takistust tõenäoliselt valesti, mistõttu see traagiline sündmus ka aset leidis.” Roman märkis austerlaste

kinnitusel ära sedagi, et kõik viis varemstartinud võistlejat ületasid takistuse ilma suuremate probleemideta.

Turvanõudeid täiendatakse pidevalt

Hobumaailm.ee jaoks soostus juhtunut ja ohutusnõudeid kolmevõistlustel kommenteerima Eesti võistlustelgi kohut pidanud rahvusvahelise kategooria kolmevõistluse kohtunik ja Minski Riikliku Kehakultuuri Instituudi õppejõud Natalia Petuhhova Valgevenest, kes nentis, et kahjuks leiavad sellised õnnetused vaatamata pidevalt täiendatavatele turvanõuetele siiski aset.

„Paraku pole õnnetused kolmevõistluse krossisõidus üksikud. Neid on juhtunud vaatamata ohutusnõuete pidevale täiendamisele ja sellel põhjusel on ka arutatud kolmevõistluse kui spordiala väljalülitamist olümpiaalade nimekirjast,” selgitas Petuhhova.

Valgevenelanna sõnade järgi kerkis olümpiamängude ja ohutusnõuete küsimus eriti teravalt üles kolm aastat tagasi ja tänavugi jaanuaris jõustuvad uued ja pisut karmimad ohutusnõuded kolmevõistluses. Petuhhova kirjeldas, et tugevneb võistluse tehnilise delegaadi raport, milles tuleb eraldi kirjeldada iga kukkumist ning selle põhjuseid: „Raportis tuleb eraldi ära märkida, mis konkreetselt kukkumise põhjustas, kas oli see tingitud tõkkest, halvasti ette valmistatud pinnasest või ratsaniku sõiduveast. Delegaat peab kontrollima eraldi iga takistust, nõuded on ettenähtud isegi suunda näitavatele lipukestele, mis peavad võimaliku kukkumise korral olema ratsanikule ja hobusele täiesti ohutud.”

Petuhhova rääkis lisaks sõltumatute komisjonide moodustamisest, mille liikmeks oleks kindlasti ka üks jurist ja mis täiendavalt kontrolliks kolmevõistluse krossiradasid. Veelgi rohkem pööratakse tähelepanu edaspidi radade disaineritele, aga ka standard turvavarustusele.

Vigastuste, või veel hullem ratsaniku surmaga lõppevate õnnetuste põhjuseid on Petuhhova arvates kõige mitmesugusemaid. „On olemas muidugi selliseid õnnetusi, mille juhtumist ei saa kuidagi ette näha. Näiteks, kui hobune kukub ratsanikule peale. Palju kaalub loom ja palju kaalub tema alla jäänud inimene? Kuid minu praktikas on olnud juhtum, kus treener sundis võistluseks selgelt mitte valmis olevat võistluspaari ikkagi võistlema. Tulemuseks on, et ratsanik ei kontrolli hobust ja õnnetus ongi käes.”

Tehnilise delegaadi tähtsus kasvab

Petuhhova pidaski siinkohal oluliseks võistluste korraldajate ja tehnilise delegaadi tööd, kes peavad viivitamatult võistlejal võistluse lõpetama, kui on märgata näiteks ohtlikku sõitu, olukorda, kus ratsanik hobust ei kontrolli või on hobusel ilmnenud võistluse toimumise ajal terviserike. Terviserikete avastamise juures rõhutas Valgevene kohtunik eriti, et oluline on hakata pöörama tähelepanu nendele hobuse tervisehädadele, mida visuaalsel vaatlusel polegi tegelikult võimalik avastada.

Lõpetuseks mainis Petuhhova, et pidevalt tuleks täiendada stadnardvarustustki, mis peaks muutuma vastupidavamaks, näite tõi ta siinjuures juhtumi kahe aasta tagustelt Aasia mängudelt Bahreinis, kus ratsaniku kukkumisel kiiver purunes ning võistleja hukkus. „Seda võistlust transleeriti aga televisiooni vahendusel otse mitmetesse riikidesse. Olen veendunud, sellised juhtumid ei tule ratsaspordi propageerimisele just kasuks,” ütles Petuhhova.