Üks hooaeg on meie mail peatselt lõppemas, kuid kohe algab uus. Ehk on just nüüd mõtet mõelda hobuseostule, et suvehooajal juba tulemusi nautida? Tulemuste all ei mõelda siinkohal ainult sportlikke tulemusi. Mõnusa, turvalise ja hästi õpetatud hobusega suvistel metsateedel kilomeetrite kulutamine võib ju olla soov omaette. Kuid müügil on palju hobuseid, millest tuleneb nende erinev hind?
Müüdavad hobused võiks tinglikult jagada kolmeks: nn. perehobused, hobisporthobused ja sporthobused.
Perehobune on ehk veidi liialdatud mõiste, kui inimene soovib hobuse osta ainult endale, jagamata seda tingimata teiste pereliikmetega. Kuid siinkohal peetakse silmas hobuseid, kellega ratsutamine pakub ratsutajale lihtsalt niisama lõõgastust ja head aja veetmise vormi ning kellega ei ratsutata sportlike tulemuste eesmärgil. Seejuures on tähtis teada, et sellised hobused, ehkki nad ei ole tingimata spetsiifilist sportliku suunitlusega treeningut saanud, peaksid olema ja on ikkagi enamasti hästi õpetatud, et nendega oleks meeldiv ratsutada ja nad suudaksid olla heaks partneriks ja õpetajaks oma peremehele. See on ka üks põhjuseid, miks nende hind võib ikkagi ulatuda palju kõrgemale, kui me sooviksime. Hobuse õpetamisele kulunud aeg ja töö on see, mille eest tuleb hiljem maksta.
Foto: Henelyn Kandver
Hobisporthobune on mõistena samuti pisut kohmakas, mistõttu tuleb selgitusena lisada, et tegemist on hobusega, kes omab teatavat sportlikku treenituse astet ning võimalik, et isegi suunitlust ühe või teise ala poole. Selliseid hobuseid ostetakse reeglina eesmärgiga võistelda hobiklassides või madalama tasemega võistlustel. Samas võiks siia nn. keskmisse kategooriasse panna ka mitmeid noor- ning aretushobuseid.
Sporthobuste hinnad kerkivad lakke erinevatel põhjustel, kuid kallis hobune ei pruugi alati olla hea hobune. Palju sõltub ka sobivusest ratsanikuga, tervisest, hetkevormist ja muidugi lihtsalt sellest, millise hinna julgeb müüja üldse välja pakkuda. Uskumatute numbriteni küündivasse hinnaklassi ei kuulu mitte ainult juba nn “valmis” tipphobused, vaid ka noorhobused, keda hinnatakse erinevatel põhjustel väga perspektiivikateks, samuti sugutäkud ja -märad, kes on tootnud edukaid järglasi.
5 põhilist faktorit, mis mõjutavad hobuse hinda
Sugupuu
Aretajate eesmärgiks on alati kasutada parimaid sugutäkke ja -märasid, mis pärinevad rahvusvaheliselt tuntud liinidest. Hobuse hinnas määrab päris tähtsa osa tema sugupuu, eriti kui see on tähelepanuväärne mõlemas – nii ema kui isa liinis. Alatasane vaidlus teemal, kumbal on tulevase varsa omadustele suurem mõju, ei ole kunagi andnud selget vastust, sest argumente jagub mõlemale poole. Loomulikult ei pruugi üldse kõik kombinatsioonid õnnestuda ja kõik sugumärad ainult häid järglasi ilmale tuua. Kuid silmas tuleb pidada, et aretajate kulud ei ole sellevõrra väiksemad olnud.
Treenitus
Mõistagi on hobuse hind noorena madalam sellepärast, et temasse ei ole veel panustatud liiga palju tõsist tööd ja aega. See omakorda ei ole andnud võimalust näha hobuse tõelisi võimeid, kuigi aimata on neid võimalik juba varakult. Kui aga hobune on piisavalt vana, et hakata treenima sadulas, kerkib hind kahtlemata ning mida kõrgem on treenituse aste, seda kõrgemale tõuseb loomulikult hind.
Tulemused
Hea tulemus on mõneti midagi sellist, mida ei saa enam kunagi ära võtta või unustada, kui see on juba saavutatud. Selge see, et mida kaugemasse minevikku jäävad hobuse tõelised saavutused, seda keerulisem on tõestada, et tegemist on jätkuvalt hea hobusega, kuid müügikuulutusse ei pea aastaarve ju tingimata panema. Hoolas ostja muidugi uurib selle kõik eelnevalt ise välja, kuid meistritiitel jääb meistritiitliks ja kõlab ikkagi hästi. Heade tulemustega hobusel on niiöelda oma lugu, mis kõneleb temasse panustatud tööst, ohverdustest, ambitsioonist ning usust temasse. Sellised hobused on kõrgelt hinnatud nii spordis kui hiljem aretuses.
Vanus ja tervis
Parimas eas ehk hobused vanuses 7-14 on tavaliselt kõrgema hinnaga. Kuid siinkohal tuleb silmas pidada ka ala, millega hobune on varem tegelenud – traavlid ja galopihobused võivad selleks vanuseks olla juba palju võistelnud ja mõneti vananenud. Lisaks, jättes kõrvale selle, et iga müüdav hobune võiks olla hea tervise juures, tuleb tähelepanu pöörata hobuse vaimsele tervisele ning käitumisele. Halvad kombed nagu hammustamine, pukitamine, löömine ja muud agressivsed iseloomuomadused ei aita hinna tõstmisele kaasa, samas kui hobuse üldine õppimisvõime või intelligentsus ei pruugi esialgu olla kerge märgata või analüüsida, kuid on ometi ülitähtsad.
Müügi põhjus
Müügi põhjus on sageli argument, millele unustatakse tähelepanu pöörata. Kui omanikul on soov hobusest mingil põhjusel kiiresti lahti saada, võib see hinda oluliselt alandada. Mõned hobused polegi aga pealnäha müüa, kuid nagu ajalugu on korduvalt näidanud, leidub ka nendele hind ja ostja. Hobust ostes tasub välja selgitada, millistel põhjustel teda müüa soovitakse, kuna see võib anda võimaluse tingimiseks.
Selle kohta, milline hobune sobib just sulle, ära karda nõu küsida kolleegidelt või treeneritelt. Hobuse ostmisel võta alati kaasa mõni kogenud inimene, kes oskab hobuse üle vaadata ning müüjalt õigeid küsimusi küsida. Ära karda ka öelda “ei”, kui treener on sulle leidnud enda arust sobiva hobuse, aga sinule tundub, et see ei ole siiski päris õige.
Hobuste äris kehtib kohati ikka sama reegel, mis mujalgi elus – Sa saad seda, mida küsid. Seega võib juhtuda, et mõne hobuse hind on kellegi meelest ebaõiglaselt kõrge. Kuid, kui selle hinna juures leidub ostja, ei ole müüa midagi valesti teinud.
Kas me saame selle, mille eest maksame, pole hobuseäris kunagi päris kindel, sest ajalugu teab tuua palju näiteid hobustest, kes on ostetud nö võileivahinna eest ja jõudnud seejuures tippu, ning vastupidigi. Kuid mingi loogika on sellelgi turul ikkagi olemas.