Järjekordse ratsaspordiaasta parimad on autasustatud, lõppenud aasta edetabelid suletud. Heidame põgusa pilgu sellele, millised arengud leidsid aset Ratsaliidu edetabelites 2011. aastal ning mis sai otsustavaks. Kuna enim sportlaseid osaleb takistussõidus, vaatleme esimeses artiklis just seda ala. Teiste alade analüüs saab tehtud peatselt ilmuvas teises artiklis.
Klettenberg tõusis liidriks suvel
Takistussõidu seeniorite edetabelis oli aasta lõikes liidreid kolm. Jaanuarikuus, kus võistlusi oli vähe, haaras liidriohjad Paul Argus, kes kokkuvõttes lõpetas mitte sugugi halval seitsmendal positsioonil. Veebruaris tegi Norras häid sooritusi Hanno Ellermann, kes just sel kuul vahetas liidrikohal välja Arguse. Ellermann hoidis liidripositsiooni kuni juunini, mil selle hõivas ja hoidis aasata lõpuni Gunnar Klettenberg.
Gunnar ja Bingo. Foto: Külli Tedre
GKG Ratsaspordiklubi esindava Klettenbergi viisid tabeli tippu suvised võimsad etteasted põhiliselt just Bingoga, kellega koostöös võideti neli Grand Prix sõitu ning ridamisi muid auhinnalisi kohti kõrgel tasemel. Mäletatavasti jäi meie liiderpaar teistele püüdmatuks juunikuisel Moskva (Planernaya) CSI4*, juulikuisel Peterburi CSI3*-W, augustikuisel Vazgaikiemise (Leedu) CSI2* ning oktoobrikuise Moskva (Bitsa) CSI3* põhisõitudes. Mainigem sedagi, et kõikidel Venemaa võistlustel oli GP takistuste kõrguseks 160 cm.
Klettenbergi liidripositsioon ei olnud siiski absoluutselt kindel kuni viimase hetkeni. „Belglane“ Tiit Kivisild jõudis oktoobrikuiste supersaavutustega Moskvas Klettenbergile ääretult lähedale, hoides pinget nii novembris kui detsembris. Vanemal ja kogenenumal Klettenbergil õnnestus siiski säilitada 66 punktine edu ja võtta aasta parima tiitel. Illustreerimaks punktivahet, mainigem, et rahvusvahelise CSI1* – CSI3* tasemega võistluse 140 cm parkuuri võit annab 75 punkti.
Tiit ja Torrero. Foto: Külli Tedre
Järgnevadki kohad edetabeli esiosas loksusid paika alles detsembrikuiste võistluste järgselt. Kolmandana lõpetas aasta Rein Pill, neljanda ja viiendana aasta erinevatel perioodidel vigastuse küüsis vaevelnud Urmas Raag ja Andres Udeküll.
Kuues oli kokkuvõttes aasta üllatajaks tunnustatud ja ühtlasi aasta edukaim naissoost takistussõitja Kätlin Sehver.
Sehveri edu noorteklassis oli veenev
Just viimati mainitud Sehver tega aga puhta töö noorteklassis, asudes liidriks juba detsembris ning võttes aasta lõpuks ülekaaluka võidu. Meenutagem, et Sehver võitis mullu ka Eesti Meistritiitli täiskasvanute klassis ja seda kõigi meie paremate takistussõitjate ees.
Noorteklassi teise tulemuse saavutas kogu aasta Rootsimaal treeninud ja töötanud Kaie Aamisepp, kelle sealseid häid sõite kajastas kogu hooaja vältel ka hobumaailm. Tänavusel hooajal on Aamisepp autori andmetel töö- ja treeningupaika vahetanud, kuid loodame, et häid tulemusi on võimalik kajastada alanudki aastal.
Kätlin Sehver ja Lord Leu. Foto: Külli Tedre
Kolmandale kohale käis noorteklassis aga tihe rebimine. Vaid detsembrikuus selgus, et kolmas tulemus noorteklassis kogunes mitmeid aastaid juuniorite ja noorteklassi tipus olnud Tjorven Siibojal, kes möödunud hooajal tundis kindlasti puudust stabiilselt heast võistlushobusest.
Siibojast jäid vaid kahe punkti kaugusele neljanda summa kogunud ja 2011. a. noorteklassi meistritiitli pälvinud Lilian Lehe ja viiendana lõpetanud Reesa Pihu. Kaugele, viie punkti kaugusele, ei jäänud ka Elis Nõgel.
Susan Kaleta võitis nii edetabeli kui rahvusvahelise karikasarja
Juuniorite edetabelis vahetus edetabeli liider viiel korral ja liidrikohta hoidis neli erinevat
sportlast. Aasta esimesel kolmel kuul juhtis Kristjan Sinikas, kellelt haaras aprillikuus liidrirolli Elis Nõgel. Viimane pidi selle omakorda loovutama maikuus Kaletale.
Just Susan Kaleta ja juulikuus liidripositsiooni hoidnud Catlyn Resto vahel käis läbi teise poolaasta põhiline heitlus ning seda nii meie edetabeli kui rahvusvahelise võistlussarja Baltic Riders Tour võidu nimel. Kaleta ja Resto balansiks Eesti edetabelis kujunes aasta lõpuks 23 punkti Kaleta kasuks, samuti võttis Kaleta võidu ka nimetatud karikasarjas.
Susan Kaleta ja Aga Flamenco von Feicht. Foto: Külli Tedre
Juuniorite edetabelis eristub teistest esikuuik, kust leiame kolmandalt positsioonilt Sandra Prezi, neljandalt Elis Nõgeli, viiendalt Eleri Kiveste ja kuuendalt Kristjan Sinika.
Heidi Mülla tõusis liidriks augustiskuus
Poniklass sarnaneb juuniorklassiga asjaolul, et sealgi juhtis edetabelit neli erinevat sportlast ning liider vahetus viiel korral. Kui märtsis juhtis edetabelit Pille-Riin Reinaus ja juulis Birgit Kreitsberg, siis muudel kuudel aasta esimeses pooles leiame liidrikohalt Mari-Liis Obergi, aasta teises pooles koondvõitja Heidi Mülla.
Heidi Mülla ja Mon Cherg. Foto: Külli Tedre
Kõik liidripositsiooni hoidnud ponisportlased mahtusid esikuuikusse ka edetabeli sulgemise hetkel detsembris. Kreitsberg lõpetas kolmandal, Oberg neljandal ning Reinaus viiendal kohal. Teiselt kohalt leiame Linda Randpere, kuuendalt Erika Edingi.
Hooaeg 2011 kujunes üldjoontes edukaks.
Autor leiab, et olemasolevate võimaluste piires peame möödunud takistussõiduhooaega lugema kordaläinuks. Hooajast jäävad meelde mitmed meie takistussõitjate arvestatavad saavutused rahvusvahelises konkurentsis. Edukaimaks saame rahvusvahelisel areenil pidada juba eelpool kirjeldatud Gunnar Klettenbergi hooaega.
Arvestatavaid tulemusi saavutas ka Tiit Kivisild, kelle puhul mainiksime kindlasti Grand Prix võite Calinaga Ruilas ja Torreroga Leedu MK-etapil Vazgaikiemises. Omaette klassist oli kindlasti Belgias Liege`s CSI4* tasemel Cinnamoniga saavutatud kuues koht sealses Grand Prix sõidus. Lisaks kogus Kivisild sarnaselt Klettenbergiga rahvusvahelistel võistlustel erinevatel kõrgustel mitmeid võite. Nii Kivisild kui Klettenberg osalesid kevadel Leipzigis MK-finaalis. 2012.a. finaalipääsu eest võitleb liiga finaalis Klettenberg, kõik lootused pole kadunud ka Kivisildil.
Tiit ja Calina suvises Ruilas GP autasustamisel. Foto: Külli Tedre
Eesti takistussõitjatest jõudsid tänavu rahvusvaheliste võitudeni lisaks nimetatutele veel Rein Pill, Andres Udeküll, Urmas Raag, Ebbe-Liisa Sõnajalg, Kätlin Sehver, Heiki Vatsel, Hanno Ellermann ja Ivo Ots. Noorte ning juuniorklassides ka Susan Kaleta, Tjorven Siiboja, Catlyn Resto.
Arvukalt starte tehti kodumaalgi, oli mitmeid kordaläinud võistluseid. Jääme lootma, et alanud hooaeg ei kujune emotsioonivaesemaks, kui möödunud.
Piltide kopeerimine ei ole lubatud.