Werth pidi vabakava kulla eest tõsiselt võitlema

Täna pärast lõunal jagati koolisõidu EM-il välja viimane komplekt medaleid. Poodiumikolmik jäi võrreldes eilse GP Specialiga samaks – kuld Werthile (90.982 %), napilt jäi hõbedale Sönke Rothenberger (90.614 %), pronksi kindlustas Dufour (84.561 %).
 
Individuaalne medal muusikalises vabakavas on Euroopa tiitlivõistluste medalitest kindlasti kõige prestiižikam. Seekord kulges pingeline võitlus küris viimase minutini. Kõrgeimad tulemused jäid viimaseks loositud viiesesse nn kuuma gruppi ning seda tõusvas järjekorras.
 
Esimesena ületas 80% piiri 11ndana startinud rootslanna Therese Nilshagen, kelle vabakava nägime ilmselt just temale kirjutatud muusika Eurythmicsi hittide põhjal. Suur mustast iludusest hobune tundus kohati ehk veidi väsinud ja mitte päris nii ratsaniku sääre ees kui eilses Specialis, kuid sooritus oli siiski suurepärane, tulemuseks 80.411%.


 
Kohe tema järgi startis Carl Hester, kes nii-öelda sooritas juba suurema osa oma kohustuslikest elementidest esimesel keskliinil – ehk siis teisisõnu väga keeruka ja hästi läbimõeldud kavaga. Hobuse nõrga koha ehk siis pikenduse jättis ta meelega lõppu, just enne viimaseid keerukaid kombinatsioone, ning tema muidu tagasihoidlike allüüridega hobune tuli kõigest sellest auga välja ning teenis 80.612%.


 
Järgmisena sisenes taanlanna Cathrine Dufour Atteruppgaards Cassidyl. Taas nägime energilist ning veatut sõitu. Kava oli tal väga tihe ning harmooniline ning sellega tõstis ta skoori juba 84.561%-ni.


 
Ning seejärel oli kord kahe kõige oodatuma kombinatsiooni käes. Loosi tahtel startis neist esimesena Sönke Rothenberger hobusel Cosmo. Rahuliku, kuid hiiglasliku sisemise energiaga muusika saatel nägime viimase sammuni väljapeetud kava, mis tegi nii mitmelgi pealtvaatajal silma märjaks. Väike viga ühe tempo tagant jalavahetustes võis olla see, mis  talle siiski hõbemedali kaela riputas. Tablool süttis väga kõrge tulemus 90.614%.


 
Viimasena startisid Isabell Werth ja Weihegold, kes oma meisterliku esitusega tulemusega 90.982% taas kulla koju viisid. Nende meloodilise ja veidi retromaigulise muusikaga kava oli samuti viimaseni lihvitud ning igast sammust paistis välja aastakümnete pikkune kogemus. Viimane keskliin oli kindlasti professionaalsuse musternäide.


Kahe favoriidi vahel ei suutnud ka kohtunikud päris üksmeelset valikut teha, sest kaks kohtunikku seitmest pidasid paremaks just Rothenbergerit. Ka publik reageeris noore sakslase kavale ja tulemusele, ning hiljem medali pälvimisele ülisuure aplausiga. Üldjuhul tundus, et Sönke veidi kõrgema artistlikkuse hinde kaalus üles Isabelli tugevam tehniline pool. Igal juhul pinge püsis viimase momendini ning võib arvata, et Saksamaa koolisõidu troonide mängus võib peagi kuninganna hoopis kuninga vastu vahetuda.


 
Noor taanlanna Dufour ei oodanud enda sõnul enamat kui esiviisikusse jõudmist ning oli kahest individuaalsest pronksist silmnähtavalt liigutatud. Oma hobust hindas ta väga positiivse ellusuhtumisega partneriks, kes on üsnagi kindel sõita ja pakub ratsanikule palju ise välja. Küsimusele, kuidas nüüd veelgi end parandada, et poodiumil kõrgemale ronida, ei osanud Catherine vastata, aga oli veendunud, et arenguruumi on.


 
Sönke kõrge tulemus oli kahtlemata õiglane, kuid pressikonverentsil küsiti alustuseks naljatledes, kuidas ta küll julges Isabellile nii lähedale trügida. „Ma praegu vaatan seda medalit, mis mul kaelas on, ja sellel on väike kuldne äär,“ ei jäänud sõitja vastust võlgu. „Cosmo tegi täna areenil täpselt seda, mida me treeningutel ja soojendusel harjutasime, andis mulle kõik, mida küsisin, ja see tõi mulle taas kananaha ihule. Ta on hobune, kes teeb isegi raskemaid harjutusi kõrvad kikkis ja täpselt selline peab üks ideaalne hobune olema. Cosmo näitas vabakavas kõike seda, mida me oskame.“ Sõitja tunnistas, et oleks pidanud jalavahetuste seeria varem ära lõpetama, aga kuna tunne oli nii hea nagu tahaks lihtsalt jäädagi neid tegema. Sealt tuligi siis väike aps.
 
Isabell, kes pidi täna kõik tõsiselt mängu panema, leidis, et Weihegold tegi täna oma elu parima soorituse. „Mul polnud pärast testi midagi kahetseda. Ta oli lõdvestunud, samas ergas, kontaktne, lihtsalt täiuslik. Lootsin vaid, et sellest piisab, et võita.“ Poodiumil hümni kuulates olid arvukate medalitega premeeritud sakslannal silmad märjad. Küsisin, kas tõesti on pärast kõiki neid saavutusi ikka veel see kõik eriline ja nii emotsionaalne. „Iga selline võistlus on uus adrenaliinilaks ja tunnete virr-varr. Mõnikord mul see veevärk vallandub kontrollimatult!“ tõdes ta. Paraku ei mäletanud ta täpselt, mitu medalit ta EM-ilt on kokku võitnud, aga keegi teadis teda informeerida, et tänasega kokku peaks neid olema 17.


 
Sõidu peakohtunik Annette Fransen Iacobaeusi (SWE) sõnul oli tänane tase absoluutselt võrratu ning kohtunikud nautisid iga minutit, eriti kuumas grupis. „Nägime täna nii palju harmooniat, nii palju ideaalseid hetki. Mõistagi EM-i üldine tase on seinast seina. Aga see on alati nii olnud. On mitmeid häid sõitjaid ja hobuseid, kel lihtsalt pole nii palju kogemust.“
 
Küsimusele Carl Hesteri ja Nip Tucki võrdlemisi kõrge skoori kohta, millega publik kuidagi väga rahul ei tundunud, ei osanud Iacobaeus midagi erapooletut öelda, vaid kordas seda, mida kohtunikud alati ütlevad: „Kui vaadata tema skoore, siis mitte kõik kohtunikud ei hinnanud teda ühtemoodi, samas sel paaril on väga tugevaid momente ja me peame neid silmas pidama.“ Mitmetele kohapeal viibijatele tundus, et hobune lausa lonkas juba esimesest päevast peale ja oleks pidanud välja helistatama. Paraku kohtunikud kordagi nii ei arvanud ja britt lõpetas küri tugeval neljandal kohal.
 
Tänased tulemused: http://www.longinestiming.com/#!/equestrian/2017/1380/html/en/longinestiming/resultlist_D3.html


Warning: Trying to access array offset on false in /data01/virt72022/domeenid/www.hobumaailm.ee/htdocs/wp-content/themes/flatsome/inc/shortcodes/share_follow.php on line 23