Pühapaevane kliinik Toominga Tallis kujunes toredaks koolisõidusündmuseks. Kui tihti meil üldse selliseid „avalikke“ võimalusi ette tuleb, kus meie koolisõitjad saaksid enda ja hobuse koostöö kohta kõrvalseisja arvamuse, häid näpunäiteid edaspidiseks, või lihtsalt kinnituse sellele, et ollakse oma treeningpõhimõtetega õigel teel?
Ega midagi uut ja revolutsioonilist sellisest kohast kaasa ei saa. Pigem on kliinikute kasutegur tihti selles, et sama juttu mida oma treener päevast päeva räägib, võib külalistreener lihtsalt teiste sõnadega nii selgitada, et ratsaniku ajus „elektripirn põlema läheb“. Samuti võib koolisõidupaari esimest korda nähes märgata ja parandada üksikasju, mida kogu aeg probleemi sees olev treener juba vältimatuks peab.
Külalistreenerite lähenemised on ju väga erinevad, nii et sellised kliinikud on hea võimalus treeneri isiksuse ja metoodikaga tutvumiseks. Kõik kõigiga ei sobi, kuid mõnikord võib sellistest treeningsessioonidest alguse saada ka pikem koostöö. (Fotol Kaja Traagel ja Orchidee).
Huvilisi oli juba hommikustes treeningtundides päris tublisti, kahjuks ei jõudnud aga erinevatel põhjustel kohale mõned end eelnevalt registreerinud koolisõidupaarid.
Toominga Talli maneež on küll normaalmõõtmetest väiksem, aga see-eest väga valge ja õdus. Heidi rääkis nii soome kui inglise keelt ning soovijatele korraldati abiks tõlge eesti keelde.
Heidi ja Reet
Kliinikus nägime väga erinevaid hobuseid – ponidest ja noortest kuni suure auhinna kogemusega hobusteni välja, kuid pea kõigiga alustas Heidi samasugustest põhialustest. Hobused pandi kaelaga ette-alla sirutama, nii et hobune tagantpoolt tuleva energia ettepoole ratsmesse tooks, stabiilset kontakti säilitades ja selga üles viies. Kui selline lõdvestatud kaelaga kontakt on saavutatud, siis saab sealt juba edasi minna kaela tõstma hakates, aga kindlasti sedasama järeleandlikkust säilitades. Eesmärgiks on see, et ratsanik peaks olema võimeline oma hobuse kaela asendit muutma nii alt üles kui ülevalt alla kõigest mõne sammu vältel. Heidi sõnul on seesugune korrektne „läbi selja töötamine“ samasuguseks üldiseks probleemiks ka Soome koolisõitjate hulgas, sellele lihtsalt ei mõelda piisavalt.
Pilvi Rientonen ja Gandolfini
Kuna treeningtund kestis ainult 30 minutit, siis enamasti ei jõutudki seekord põhialustest kaugemale, kuid töö oli piisavalt intensiivne, nii et naha said märjaks pea kõik hobused ning ka ratsanikud.
Marika Vunder ja Donna Firena
Toominga Tall planeerib Heidiga pikemalt koos töötada, nad on paika pannud sügis-talvise treeningute sarja kuupäevad. Kellel on huvi põhjalikumaks ja personaalsemaks koostööks Heidiga, see peaks kindlasti ühendust võtma Kaja Traageliga (kaja [at] toomingatall.ee).
Planeeritud treeningute ajakava on järgmine:
24. nov. (teisipäev) kell 14.00
05. dets. (laupäev) kell 10.00
09. dets. (kolmapäev) kell 15.00
20. dets. (pühapäev) kell 10.00
29. dets. (teisipäev) kell 15.00
Natali Sokoluhina ja Wind
Marika Vunder ja Donna Firena
Kaja Traagel ja Orchidee / Marit Vaiksaar ja Saliera