Vahetult pärast jõule, pühapäeval 27. detsembril, toimus Niitvälja ratsakeskuses omalaadne võistlus, mille nimetuseks Grooms Grand Prix 2009. Takistussõidus võtsid tavapärase sportlaste asemel nende abilised (ingl. groom). Põnevust jätkus mitmeks tunniks nii võistlejatele endile kui ka pealtvaatajatele.
Võistluse eel tundsin mitu aastakümmet Eesti ratsaspordis ühel või teisel moel sees olnud praeguselt ERL-i spordidirektorilt Riina Pillilt, kas ta mäletab analoogseid võistluseid minevikust, saades vastuseks ei. Riina sõnul olime tunnistajaks ajaloolisele faktile nähes ja korraldades esimest abiliste GP-d. Esmakordsusele ajaloos viitas samuti võistluse rajameister Andres Treve. Nimelt ei olnud ta eelnevalt oma sõnul nii „kõrget“ (50 cm) rada koostanud ega üles pannud. Seda, et sellise raja ülespanek kerge ei ole, tõdesin ise kohtunike koguga rada läbi käies. Vihjasin ühe madala okseri juures nii nalja pärast takistuste kõrgust mõõtnud Udeküllile, et see on nüüd küll liiga kõrge ja ennäe imet – takistuse kõrgus oligi 65 cm! Hakka või oma silmamõõtu kiitma.
Rajameister Andres Treve. Autor: Epp Keel
Võistluspaare oli üles antud kaksteist. Pärast suurvõistlustele omast GP stardijärjekorra avalikku loosimist jagati võistlejad kahte võrdsesse soojendusse ning võistlus võis alata. Loosimine ei olnud siiski täiuslik, sest korraldajad olid broneerinud esimese ja viimase stardipositsiooni. Neist esimene sageli ägedale täkule Pärnale, kellega sel korral võistles Ebbe-Liisa Sõnajala abiline Raili Tõniste ja viimane ainukesele meesgroomile Abdul Karim Barakele, kelle ratsuks Cheik.
Omalaadne võistlus ei jätnud külmaks paljusid ratsaspordisõpru. Publikut, kes võistlusele häälekalt ja emotsionaalselt kaasa elas, oli võistluse alguseks kogunenud terve Niitvälja maneeži otsatribüüni jagu.
Abiline Andres Udeküll rahustamas võistlusärevuses Ex Caliburi. Autor: Epp Keel
Kui rajameister Treve prognoosis, et vigadeta läbivad põhiparkuuri kõik võistluspaarid, siis nii see siiski ei läinud. Samas oli prognoos piisavalt täpne, kuna ümberhüpetele ei pääsenud vaid kolm võistlejat kaheteistkümnest. Sportlik pinge tõusis haripunkti just ümberhüpeteks. Närvipinget oli näha mitmete sportlaste nägudes, kes olid pandud ebaharilikku situatsiooni ehk kaasaelajaks oma abilisele. Kommentaatorina tribüünil võttis võistluse kontrolli alla Eesti Ratsaspordi Liit Riina Pilli isikus.
Esimesena startinud Raili Tõniste (Ebbe-Liisa Sõnajalg) Pärnal tegi järgnevatele ette tugeva tulemuse. Ümberhüpete distants läbiti puhtalt ja minimaalseid pöördeid optimaalse tempoga läbides. Nagu eeldada võis ja võistluse käik ka näitas, osutus otsustavaks distantsi esimene pool. Ümberhüpete esimene ja teine takistus asusid risti üksteise läheduses ning kolmas takistus asus samal joonel esimesega. Keerutamist oli palju ning paremaks osutus see, kes suutis sooritada väiksemad pöörded.
Järgmisena asus starti Marit Vaiksaar (Margit Mägi) kogenud ja kiirusparkuurides väga edukal Turnepsil. Pööre esimeselt teisele õnnestus suurepäraselt, kuid seejärel juhtus see, mis Turnepsiga tihti kipub juhtuma – tõrge. Võistluspaar lõpetas ümberhüpped nelja karistuspunktiga. Seejärel olid võistlusväljakul Triin Peek (Ivo Ots) ja Orfelia. Ilus ning kiire sõit, kuid Railit ja Pärna nad edestada ei suutnud. Riina Pilli arvates ilusaima stiiliga ümberhüpped läbinud Marju Treve (Andres Treve) ja Uppatee sõitsid küll puhtalt, kuid ligi 10 sekundit parematest aeglasemalt.
Võistluse peakorraldaja Marju Treve Uppateel. Autor: Epp Keel
Seejärel asus võistlustulle Urmas Raagi abiline Grethel Rüütsalu hobusel Fist. Saatuslikuks sai sarnaselt Maritile ja Turnepsile teine takistus, kus peale pööret jäi Fist edasi pöörama. Tõrge neilegi ja neli karistuspunkti. Mariann Vendt (Regina Rahula) ja Neilons karistuspunkte ei kogunud. Aeg jäi parematele alla.
Startida jäi veel kolmel võistluspaaril, kellest esimesena Sandra Rak (Andres Udeküll) hobusel Express. Sandral õnnestus enamus pöördeid peaaegu ideaalselt ning valitud tempo lubas ületada senise liidri Raili Tõniste ja Pärna aega. Kaks järgnevat võistluspaari Sandrale ohtlikuks ei kujunenud ja nii jäigi võit Niitvälja talli. Gerda Ristov (Gunnar Klettenberg) ja „Novesta“ kogusid neli karistuspunkti, Jevgenia Mastenica (Tiit Kivisild) ja Castello langesid välja vale takistuse hüppamise tõttu.
Lõpptulemus – esimene Sandra Rak Expressil, teine Raili Tõniste Pärnal, kolmas Triin Peek Orfelial. Huvilised leiavad täieliku protokolli meie koduka kalenderplaani rubriigist.
Autasustamise ootel. Autor: Epp Keel
Kuigi protokollist nähtub paremusjärjestus, kutsuti autasustamisele kõik osalejad. See võistlus ei omanud ainult sportlikku tahku, vaid kindlasti ka emotsionaalset. Võistlusega tegid sportlased kummarduse oma abilistele, kes terve aasta jooksul olnud asendamatuteks kaaslasteks. Autasustamisel tsiteerisin Läti takistussõitjat Andis Varnat, kelle intervjuu leiate meiegi koduleheküljelt. Andis mainis vastates küsimusele abilise tähtsusest, et abiline on 50% kogu saavutusest, abilise amet on ratsaspordis asendamatu. Usun, et Andise Eesti kolleegid nõustuvad temaga.
Kas Grooms Grand Prix kujuneb traditsiooniks? Täna me seda veel ei tea, kuid miks ka mitte. Just sellise tooniga mindi eile Niitväljal lahku.