Luunja Karikas 2011 olulisem tegija oli ilmataat ja tublid osalejad

Möödunud laupäeval, kui Tallinnas sadas taevast päeva jooksul vett alla enam kui kuunormi jagu ja linn oli praktiliselt vee all, nautisid kõik, kes olid Luunja Karikale tuleku kasuks otsustanud, superhead ratsavõistlusilma.

Ei mäletanud vanemadki olijad, kuna viimati sedavõrd head ilmaolud kogu võistlusaja oleksid valisenud. Ikka on 1503. aastal rajatud Luunja mõisapargi muruplatsi leotanud vihm või praadinud kuum juulipäike. Sel aastal oleks juskui ilmataat nähtamatu vihmakraani juures päeval parajat poolpilvist, õhtul platside kastmiseks korralikku sadu ja hommikul taas mõnusalt jahedat suveilma reguleerinud.

Laupäev algas Luunja võistlustele kohaselt juba varavalges. Reedel paika pandud telkides käisid viimased ettevalmistused kahepäevaseks ratsapeoks. Uhke siberi nulu reaga palistatud pargi peateel ootasid külastajaid head ja põnevat täis kaubatelgid lahkete müüjatega, lastealal puhuti täis batuut ja Nõo Ratsaklubi ponid tegid viimaseid venitusharjutusi eelseisvateks tööpäevadeks. Etterutates võiks ära märkida, et ponide tööpäevad olid tõesti tihedad. Ratsutadasoovijaid pisikesi tulevasi ratsanikke jätkus järjekorda kogu võistluste ajaks.

Pisut enne kümmet kogunes laulukaare alla kohtunike kogu maestro Tõnu Kaumanni juhatusel. Kohtunike kogu, koosseisus Inga Mikelsone ja Andri Sabrodin ning sekretariaat, Ave Taltsi, Liina Helsteini ja Lii Kubenko näol, töötas peakohtuniku taktikepi all erakordselt laitmatult.

Täpselt kell 10:00 kutsuti starti esimene ratsanik ja võistlus oli alanud. Esimese võistlusala, 100cm juunioridele ja kuni 5 aastastele hobustele võitja-au läks Viljandimaa RSK paarile Brita Tuvi ja Jaffari.

Hoburavitsemisel on võlujõud

Pärast esimese ala lõpetamist asusid areenile erivajadustega lapsed. Seekord oli üle Eesti kohale tulnud 11 last, kelle võistlusharjutusi juhendasid kogenud ratsutamisterapeudid Tuuli Bürkland, Liina Raus, Monika Salumaa ja Ere Raudsepp. Kõik lapsed esinesid vapralt.

Pealtvaatajad said tubli sõõmu kõikidest võistejatest kiirgavat energiat ja elujõudu, lisaks mõningase ettekujutuse, mis see ratsutamisteraapia on, milles väljandub hoburavitsemise võlujõud ja millised tublid entusiastid on meie ratsutamisterapeudid. Korraldajad said taas kinnitust teadmisele, et ka erivajadustega lastel on suur soov võistelda samas kohas, samadel võistlustel rahvusvaheliselt tuntud ratsutajatega ja nad saavad sellega suurepäraselt hakkama.

Päeva kolmas võistlus oli 120cm kõrgune parkuur puhtusele-kiirusele. Selle parkuuri valitseja oli Paul Argus One Man Showl ja Padisahhil. Tuli, nägi ja võitis.

Edasi läks päev tõusva raskusega parkuuri saatel. Kõrguseks 130cm. Tagantulijaile näitas sabatulesid Luunja mees Kullo Kender. Hobuseks seekord Free Bay.


Noorte võistkondlik karikavõistlus hoidis kõrgel klubivaimu

Esimese võistluspäeva võttis kokku nii pealtvaatajaile ent eriti võistlejaile endile pingeline Luunja Noorte Võistkondlik Karikas. Osales neli võistkonda. Võistlustingimused nägid ette, et võistkond koosneb ühe ratsaklubi sportlastest. Erand oli võimalik juhul, kui klubil polnud võistkonna jagu võistlejaid välja panna.

Tjorven Siiboja Picassol. Foto: Elari Aaboja / Hobunet

Võistluste võitja selgus juba enne, kui võistkondade viimased võistlejad starti asusid. 4kp oli kogunud Tartumaa RSK 1. võistkond koosseisus Stefani Sabrodin (Frank, 0kp), Triinu Hansen (Arboletto, 0kp), Triinu Jõgeda (Greis 4kp) ja Tjorven Siiboja (Picasso 0kp) Teise koha saavutanud RSK Parkuur oli selleks ajaks teeninud 8kp ja Viljandimaa RSK samuti 8kp. Viljandimaa RSK sai lubada enda nõrgim tulemus (16kp) tulemusest maha arvata, sest arvesse läks 4 stardist 3 paremat. Parkuuril eksimisvõimalust ei olnud. Nemad võistlesid 3 võistlejaga. Paraku pudenes Viljandimaa võistkonna viimasel võistlejal üks latt ja teine koht läks Parkuurile.

Võitjavõistkond. Foto: Elari Aaboja / Hobunet

Võistkondlik karikas pakkus pinget nii pealtvaatajatele kui võistlejatele. Klubilise sportimise ja noorte ratsutajate võistlusvaimu tõstmise huvides on korraldajatel kindel plaan seda formaati arendada ja kutsuda üles kõiki klubisid, kus noortesport au sees, edaspidi noorte võistkondlikul karikal osalema. Noortesporti toetas ka Eesti Ratsaspordi Edendamise SA.

Jäääär oma tuntud headuses, aktsendiks kohalikud "artistid"

Peagi, kui esimene laada- ja võistluspäev oli läbi, märkas ilmataat, et plats ja soojendusväljak vajasid üht korralikku kastmist. Kuna ansambel Jäääär kontserdini oli poolteist tundi aega, otsustas vana vihmakraani lahti keerata. 15 minutit tihedat sadu ja platsid olid kastetud. Veel 20 minuti ja alata võis Jääääre kontsert Luunja mõisa roosiaias. Vaatamata ehmatusele, et nüüd ongi vesi ahjus (loe: vesi kontserdiplatsi ujutamas ja pidu kihva keeramas), oli kontserdi korraldaja Sven Šois teinud oma abilistega kõik, et kohale saabunud arvukas rahvahulk ei peaks pettuma.

Kontsert oli tõesti meeliülendav. Ilus vaadata silmadele ja mahe kuulata kõrvadele. Pisut suutsid kontserti segada kohalikud artistid, kelle proovilavaks on tavaliselt Luunja poe tagune ala. Kahjuks olid tegelased investeerinud kontserdipileti raha vedelasse valuutasse ja libistanud selle kujuteldava lipsu taha. Päris tasuta asjad tunduvad tihtipeale selle saajale kahjuks põhjendamatult väheväärtuslikena. Korraldajad vabandavad Jääääre fännide ja kohale tulnud kontserdikülastajate ees, juhul, kui hea muusika nautimine häiritud võis olla! Eelmisel aastal alanud kontserditraditsioon Luunjas peaks vallarahva arvamuse kohaselt ka edaspidi jätkuma.

Gravitatsioon töötas tõsiselt Ummi kahjuks

Pühapäevane võistluspäev algas taas täpselt kell 10:00. Laadarahva telgid olid avali, ponid ootasid ratsanikke ja võistlejad olid valmis startima. Platsil algas 110cm kõrgune parkuur. Koormamata lugejat detailidega, märgime, et juunioride ja kuni 5a hobuste arvestuses võitis Elis Nõgel Verso de Leel, kes läbis teise faasi tervelt 4,17 sekundit parema ajaga kui avatud arvestuse võitnud Toomas Pai. Noored sportlased ja noored hobused olid sedavõrd tublid, et avatud arvestuse võitja oleks noorte arvestuses jäänud koguni autasustatavate joone alla!

Üleval: Elis Nõgel ja Verso de Lee. Foto: Elari Aaboja / Hobunet

Järgnes parkuur kõrgusel 115cm. Võitja taas Elis Nõgel Verso De Leel. Põhisõidu alguseni oli jäänud tund ja 45 minutit. Algas parkuur kõrgusel 125cm. Pärast mõnda starti kostus raadiosaatjatest korrapidajate ärev hääl. Soojendusplatsil oli koos hobusega kukkunud Urmas Raag. Olukord oli kõhedusttekitav, kohale kutsuti kiirabi ja kohtunike kogu peatas võistluse. Urmas viidi haiglasse puusavigastusega ja arstide otsuseks oli – vähemalt kuu aega voodireziimi. Soovime üheskoos Urmasele kiiret paranemist! Katki jäänud parkuuri võitis veenvalt Paul Argus Stacandral.

Paul Argus. Foto: Elari Aaboja / Hobunet

Luunja Karikas läks seekord auväärselt Venemaale

Ja algaski Luunja Karikas 2011 põhisõit. Sel aastal kõrgusel 135cm. Urmas Raagi kolm starti jäid ära ning võistlustulle asusid 10 võistluspaari. Ümberhüpetela pääses 6 võistlejat. Puhtalt läbisid ümberhüpped Kairi Dräbtsinskaja Prestonil ja Venemaa tänavune meister Aleksander Belekhov Vilandrol. Belekhovi suurepärane sõit ümberüpetel väärinuks õppeotstarbel üle vaatamist veel ja veel. Eriliselt täpne, kiire ja parima trajektooriga sõit oli karikavääriline. Seekordne Luunja Karikas läks seega Venemaale. Aga ega me selle pärast kadedad ole! Andsime ratsamaailmale taas teada, et Luunjas korraldatakse väärikaid ja külalistesõbralikke ratsutamisvõistlusi.

Aleksandr Belekhov ja Vilandro K. Foto: Elari Aaboja / Hobunet

Korraldaja tahavad südamest tänada kõiki toetajaid, tänu kellele meie ratsapäevad said teoks. Suur tänu Luunja vallavalitsusele, meie partnerile läbi aastakümnete. Lõpetuseks sügav kummardus kõikidele vabatahtlikkele abilistele. Ilma Teieta ei oleks võimalik sellise toreda võistluse korraldamine! Kohtumiseni Luunjas aastal 2012!

Luunja Karikat pildis kajastanud Hobuneti FB lehekülg: https://www.facebook.com/hobunet