Rakendispordi Balti Liiga alustas Sirgu külas

Rakendispordi harrastamine võtab nii Eestis kui teisteski Baltimaades üha suuremaid mõõtmeid, suurenenud on arvestatavalt ka võistluste arv. Juulikuu esimesel nädalavahetusel toimus Sirgu külas perekond Saksa ratsakeskuses koduvabariigi tänavuse aasta üks tõsisemaid rakendispordivõistlusi, kui võõrustati Balti Liiga esimest etappi.
 
Rakendispordi Balti liigas võisteldakse kahes klassis, millest üks ponidele, teine hobustele. Mõlemas klassis on alamarvestuses eraldi ühe- ja paarisrakendid. Liigas saab toimuma kolm etappi, millest esimene peeti Sirgu külas, teine korraldatakse augusti alguses Leedus ning kolmas augusti lõpus Lätis. Sirgu külas osalesid lisaks kodumaistele sportlastele rakendientusiastid Lätist ja Soomest. Miks ei olnud leedukaid? Ei, tegemist ei ole põhimõttelise valikuga. Aktiivsed Leedu rakendisportlased olid neilgi samal ajal toimunud laulupeol. Kuna leedukate põhijõud paiknevad riiklikus tallis, siis oli neil kohustus osaleda oma vankritega laulupeo rongkäigus.

Leena ja Lauri Vähä-Erkkilä ponil Arvalon Golden Scarlett Soomest
 

 
Maraton ilmselgelt põnevaim osa
 
Meie kliimas on tavapäraseks jutt ilmast. Seekord oli ilm korraldajate poolel. Kui reedel oli pilvitus ja paraja temperatuuriga ilm, siis laupäeval ja pühapäeval säras päike ning temperatuurid olid suvised, kuid mitte liialt kuumad. Võistluse peakohtuniku ja rajameistri Marko Villemsoni sõnul oli enim pealtvaatajaid laupäevasel maratonil, mis ilmselgelt rakendispordi atraktiivseim osa. Seekord olid pealtvaatajateks siiski valdavalt asjaga seotud ning ratsasporti tundvad inimesed. Lähiajal loodetakse siiski enam tähelepanu pöörata ala laiemale tutvustamisele ning haarata üha enam uusi huvilisi, seda nii pealtvaatajaks kui ka harrastajaks.

Reinausid ja Harton poniklassis konkurentsi pakkumas


 
Eesti rakendispordi entusiastidele on toimunud koolitused suurt positiivset mõju avaldanud
 
Vestlesin Villemsoniga ka võistlusest endast. ERL-i rakendispordi alajuht pidas vajalikuks märkida, et esmakordselt Balti Liiga ajaloos oli seekord võistluste ametkond komplekteeritud täielikult eestlastest. Aasta jooksul on läbi viidud mitmeid koolitusi ning tõstetud kohaliku ametkonna taset. Villemsonil endal on muide kevadest FEI Level 2 rakendispordi kohtuniku ja rajameistri paberid. Lisaks temale on Baltikumis Level 2 tasemel veel vaid rajameister Lätist. Koolitused ei ole positiivselt mõjunud vaid ametnikele, vaid ka sportlastele. Seda oli Villemsonile kinnitanud Soome Ratsaspordi Liidu esindaja, kes võrdles eestlaste sõitu sel korral ning veel vaid aasta tagasi. Meie juhtivad rakendisportlased on teatavasti mitmel korral saanud koolitust ja treeninguid Madalmaade spetsialistidelt.
 
Kui rääkida võistluseradade raskusest, siis vastasid need Baltikumi tasemele. Nagu mainis üks Läti paremaid Andis Pavlovskis, oli koonusrada lihtne, kuid kaval. Maratonitakistusedki ei kujutanud endast midagi võimatut. Sel aastal oli vaid üks kukkumine, mis juhtus Soome ekipaažiga. Nende kukkumise põhjuseks ei olnud liigne kiirus, vaid takistusse kinni jäämine, millest nad püüdsid vankrit kõigutades välja tulla. Paraku ebaõnnestunult.

Üks käru läks siiski ka kummuli


 
Saks napilt teine
 
Kuidas siis läks eestlastel? Palju ei jäänud puudu, et Urmas Saks oleks hobusega Kelli Balti Liiga hobuste arvestuse võitnud. Eesti ekipaaž jäi ühe maha aetud koonuse (3 karistuspunkti) juures võitjale Dace Sturele hobusega Hipija alla vaid 0.57 punktiga. Võitja tulemus oli 106.07, teisel kohal 106.64. Ponide üherakendites viis veenva võidu Soome Raisa Takkinen poniga Marttilan Maybach.

Urmas Saks ja Kelli ex Kris ühehobuserakendites teisel kohal

Ponide esinumbrid seekord Raisa Takkinen ja  Marttilan Maybach.