Sisehooaja tippsündmus on kohe käes!

Kõigest kaks päeva on jäänud Las Vegases algava FEI World Cup Finals`i ehk Maailmakarika finaalideni, kui kolmapäeval, 15. aprillil alustavad maailma parimad takistus- ja koolisõitjad soojendussõitudega järjekordse trofee jahti. Osavõistlused saavad avalöögi neljapäeval, 16. aprillil.
 
Takistussõidus juba 37. korda peetav MK-finaal on kindlasti maailma sisehooaja olulisim võistlus, kuhu jõudmiseks on sportlased läbinud tiheda kvalifikatsioonikadalipu oma regioonide liigades. Kokku  osaleb 42 takistussõitjat 20st riigist. Tiitlit asub kaitsma Lyonis karika võitnud Daniel Deusser, kes märtsi lõpuga tõusis muuhulgas maailma esinumbriks, lükates teisele positsioonile pikaaegse liidri Scott Brashi. Omamoodi ajalugu võib teha Deusseri kaasmaalane Marcus Ehning, kellel on esimesena võimalus võita tiitel neljandat korda. Lisaks Ehningile on hetkel kolmekordsed võitjad 1979.a. Göteborgis esimese karika võitnud ning 1996. ja 1997. a.-l võitu korranud tänane maailma vanim (72a.) tegevtakistussõitja austerlane Hugo Simon, brasiillane Rodrigo Pessoa ning Meredith Michaels-Beerbaum. Ameerikas sündinud Meredith on muide kaks tiitlit võitnud just nimelt Las Vegases, seda aastatel 2005 ja 2009, mil kasiinode ja meelelahutuslinnana tuntud Las Vegas viimati finaali võõrustas. Kohe algav finaal on Vegase kuues, eelnevad on lisaks juba mainitud aastatele korraldatud 2000, 2003 ja 2007.

Tiitlit asuvad kaitsma heas vormis Daniel Deusser ja Cornet`s Amour


 
Ajaloo noorim karikavõitja on seni 1984.a. Göteborgis võitnud Kanada takistussõitja Mario Deslauries. Tänavu osaleb kaks sama vana sportlast, kes mõlemad on juba võitnud Grand Prix sõite CSI5* tasemel. Need on maailma kümnendaks numbriks jõudnud iirlane Bertram Allen ja belglane Jos Verlooy. Olgu siinkohal huvitava faktina märgitud, et kolm aastat tagasi üle 25 aasta karikavõidu ühendriikidesse toonud Rich Fellersi hobune Flexible, kellega ta tänavugi finaalis osaleb, on samuti 19aastane.

Jos Verlooy osaleb finaalis Dominol

Uskumatult lahe väike Flexible on 19aastasena Rich Fellersiga taas stardis, paar tuli MK võitjaks 3 aastat tagasi s'Hertogenboschis.


 
Ennustamine on alati tänamatu töö, kui püüame veidike analüüsida võidupretendentide šansse. Deusser ja tema Cornet`s Amour on tänavugi löögijõus. Märtsi keskel võitis sama paar Madalmaades s`Hertogenboschis CSI5* Grand Prix.  Kõrgelt tuleb kindlasti hinnata noore iirlase Bertram Alleni võimalusi, loomulikult kodumaal võistlevate jänkide omi. Kaks osalevat ameeriklast, Beezie Madden ja McLain Ward, kuuluvad Longines Ranking esikümnesse.

2013.a. MK üldvõitjad Beezie Madden ja Simon on võistlustules ka Las Vegases.

McLain Ward on kirjas hobustel HH Carlos Z (pildil) and Rothchild.

 

Sinna kuulub samuti Londoni Olümpiavõitja Steve Guerdat, kes viimastel aastatel mitmel korral poodiumile jõudnud, kuid karikavõit seni puudub, õnnetul kombel on ta kahel korral ümberhüpetel ameeriklase (Fellers 2012, Madden 2013) vastu just napilt teiseks jäänud. Kindlasti mainigem ära neljandat tiitlit jahtima minev sakslane Marcus Ehning, aga miks mitte ka viimase kaasmaalane Marco Kutscher ning hollandlane Maikel van der Vleuten. Loodame, et keegi ka meie liigast 19. aprilli lõppvõistlusele ehk 30 parema hulka pääseb. Isiklikult (toim. Hillar) pean reaalseimaks viimasel hooajal häid sõite näidanud Andis Varna ja tema võimas KS Coradina finaalipääsu. Kahel viimasel aastal sinna jõudnud Kristaps Neretnieks, kuid kahjuks ei võistle Kristaps Las Vegases oma põhihobustel, vaid on selleks valinud Romanee Cece, kellega muide möödunud aastal Uuemõisa Karikal mitmeid kõrgeid kohti võitis. Paraku ei ole tegemist sama tasemega hobusega, kui talle finaalikoha taganud ratsud. 

Ehningul on reaalne šanss võita MK neljandat korda. Tänavu on ta stardis hobusel Singular LS La Silla (pildil Cornado NRW).

Viimasel kahel hooajal lõppvõistlusele pääsenud Kristaps Neretnieks osaleb seekord hobusel Romanee Cece (pildil Caramsin)


Enne suurvõistluse algust vaatame üle ka põhimõtted, kuidas võitja selgitatakse. Esimesel päeval, antud juhul 15. aprillil, on kavas soojendussõit kõrgusel 140cm, kus paremusjärjestust ei selgitata. 16. aprillil peetakse esimene osavõistlus, milleks Tabel C kõrgusel 150cm. Teine osavõistlus on kavas 17. aprillil ning selleks on ümberhüpetega parkuur kõrgusel 160cm. Mõlemast parkuurist jagatakse sportlastele punkte põhimõttel, et esikoha saavutanud sportlane saab ühe punkti rohkem, kui on startijate arv. Teise koha saavutanud sportlasele antakse võitjast kaks, kolmandale jõudnule kolm jne. punkti vähem. Pärast kahte osavõistlust konverteeritakse punktid ümber karistuspunktideks. Suurima punktisummaga sportlase karistuspunktide arvuks jääb null ning järgnevate punktisummad leitakse liidri ning konkreetse sportlase punktivahe korrutamisel koefitsendiga 0.5. Sel moel selguvad 30 paremat, kes jätkavad 19. aprillil võitja selgitamist kahevoorulises parkuuris kõrgusel 160cm. Seal lisanduvad juba arvutatud karistuspunktidele reaalsed karistuspunktid parkuurist.


 
Koolisõidus on ennustamine oluliselt lihtsam. Vegasesse õnnelikult kohale reisinud tiitlikaitsja Valegro pidavat end suurepäraselt tundma. 2012. aasta algusest on Dujardinil ja Blueberryl (Valegro hüüdnimi – toim.) olnud vaid üks ebaõnnestunud võistlus, kõik ülejäänud on nad võitnud, sealhulgas viimati märtsi lõpus Amsterdamis toimunud MK etapi. Paar ei olegi tänavu rohkem esinenud, kuid säärastele tipphobustele antaksegi tavaliselt tähtsate võistluste vahel märkimisväärselt palju puhkust. Kui just suurt katastroofi ei sünni, peaks tiitlikaitsmine õnnestuma.

Koolisõidus kaitsevad tiitlit Charlotte Dujardin ja Valegro


 
Kuid et asja mitte liiga igavaks teha, vaatame üle ka suurimad konkurendid. Ilmselt pretendeerib teisele kohale tänavu märtsis 's-Hertogenboschis MK etapi võitnud ning 2010. aastal samal areenil ka MK üldvõitjaks tulnud (tookord Totilasel) Edward Gal Glock’s Undercoveril, kelle viimased tulemused siiski võivad viidata pea 10 protsendipunktisele vahele maailma esinumbriga. Loodame, et põnevus on siiski pisut suurem.

Dujardini lähim konkurent on suure tõenäosusega Edward Gal Glock's Undercoveril

 

Heitlus kolmandale poodiumikohale saab ilmselt olema põnevaim. Kindlasti üritab sinna jõuda võitlushimuline ja rohkete tiitlitega pärjatud kahekordne (1992, 2007) MK võitja Isabell Werth, kelle puhul see ei olekski üllatus, kui ta võistleks oma hetke parimal hobusel Bella Rose, mida ta siiski kahjuks ei tee, kuna hoiab viimast suvise EMi jaoks, võisteldes seega El Santol. Kõrgeid, üle 80 %-lisi tulemusi on näidanud ka punktise vahega Gali järel lääne liiga üldtabelis teiseks jäänud Jessica von Bredow-Werndl’i elegantne Unee BB. Samuti  tasub põnevusega oodata ameeriklaste etteasteid. 6a tagasi siinsamas Vegases finaalis võidu võtnud Steffen Peters (tookord Ravelil) on tänavu stardis Legolasel, veelgi huvitavam võib olla noore Laura Graves’i ja Verdadesi etteaste. WEGi viies paar oli mullu augustis äärmiselt meeldiv vaadata ning nendegi viimane võistlus, mis oli märtsi lõpus Wellingtonis, lõppes üle 80 %-lise skooriga. Kõrgeid tulemusi on tänavu teinud ka Hertogenboschis MK etapi kolmas paar Hans Peter Minderhoud ja Glock’s Flirt.

Tõeliselt elegantne paar on Saksamaad esindav Jessica von Bredow-Werndl ja Unee BB, kes jäid tänavu lääne liigas Gali järel ühe punktiga napilt teiseks

Komeedina USA koolisõidu taevasse lennanud Laura Graves ja Verdades on kindlasti kodupubliku suur lootus, ehkki osaleb ka 6 a tagune võitja Steffen Peters.


 
Meie liigast pääsesid tänavu finaali ka mullu Lyoni finaalis osalenud Elena Sidneva hobusel Romeo Star (RUS), mullu TIHSil osalenud Tatiana Dorofeeva Kartsevo Upperville’il (RUS) ning wild cardiga ka 2014. a. Tallinna CDI-W võitja Inessa Merkulova Mister X-il. Viimased tegid muide Hertogenboschis MK etapil küllaltki hea soorituse – 76.675 %.
 

Meie liigast ennustaksime parimat skoori WEGil 30 parema hulka jõudnud ja mullu Tallinna CDI-W võitnud wild cardi saanud võistlejale Inessa Meruklovale hobusel Mister X.

Lisaks stardivad Elena Sidneva ja Romeo Star ning Tatiana Dorofeeva hobusel Kartsevo Upperville (alumisel pildil).


Koolisõitjad selgitavad oma tiitli lihtsamal teel kui takistussõitjad. Neljapäeval, 16. aprillil sõidetakse Grand Prix programm, millele järgneb laupäeval vabakava, kuhu pääsevad kõik paarid, kes skoorisid GP-s vähemalt 60 %. Vabakava võitja on ühtlasi maailmakarika võitja. Kokku osaleb tänavu 18 võistluspaari 9st riigist, (milleks on Taani, Soome, Suurbritannia, Saksamaa, Holland, Hispaania, Rootsi, Venemaa ja USA). Enim on MK võite noppinud hollandlased, seda peaasjalikult Anky van Grunsveni näol, kes on seda teinud tervelt 9-l korral 12st. Saksamaal on tänaseks kokku kogunenud 8 võitu.
 
Hobumaailm püüab teile toimetada värskeimad uudised ja pildid otse kohapealt. Jälgi võistlust ka: www.worldcuplasvegas.com