Koos de Ronde: rakendispordi siseformaat on ideaalne

Koos de Ronde naases tänavu EMilt võistkondliku kullaga. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Koos de Ronde oli üks kolmest maailma juhtivast kutsarist, keda Hobumaailmal õnnestus Bordeaux`s usutleda. Rakendisportlaste perest pärit Koos on pidevalt olnud suurte konkurentide Exelli ja Chardoni varjus, lõpetades tänavuse MK finaaligi kolmandal kohal just nimetatud härraste järel. Samas on mehe auhinnakollektsioonis neli MM kulda Madalmaade koondise koosseisust.

Kuidas jõudsid ratsa- ja rakendispordi juurde?

Alustasin lapsena, nagu ikka ponidega. Tegelesin nii ratsa- kui rakendispordiga. Minu isa oli kutsar, sündisin niiöelda koos hobustega. Möödunud sajandi kaheksakümnendatel hakkasime vennaga käima võistlustel. Alustasin ponipaaridega, seejärel hobuste paaridega. Hiljem tulid juba neljarakendid. Areng toimus nagu ikka – algul rahvuslikud võistlused, seejärel rahvusvahelised.

WEG 2014. Foto: Külli Tedre

Saan aru, et oled ka ratsutanud. Kas Sinu arvates on ratsutamisoskus rakendisportlastele oluline?

Olen ratsutanud. Leian, et ratsutamisoskus omab tähtsust. See aitab kaasa hobuste üldisele tunnetamisele, hobuse suu tunnetus, kontakt hobusega jne.

Milliseid seniseid tulemusi pead oma hetke parimateks ja miks?

Maailmakarikas oli kindlasti parim 2013. aastal, mil võitsin siin samas Bordeaux`s tiitli. Klassikalises väliformaadis olen võitnud neli võistkondlikku MM-tiitlit, möödunud aastal (toim. 2015.a.) võitsin Madalmaade koondise koosseisus Euroopa Meistrivõistluste kulla. Viimased aastad on olnud küllaltki edukad.

EM Aachenis 2015. Foto: Külli Tedre

FEI tasandil ja mujalgi räägitakse palju vajadusest muuta rakendisport atraktiivsemaks, eriti selle koolisõidu pool. Kür, Pas-de-Deux, mida arvad taolistest ideedest.

Minu arvates ei peaks me oma ala liialt muutma. Pigem on probleemiks marketingi pool. Nii FEI rahvusvahelisel kui kohalikud alaliidud rahvuslikul tasandil peaksid just turundusele rohkem rõhku panema. Alale on rohkem vaja saada teleaega. Ma ei leia, et näiteks Küri lisamine programmidesse suurendaks oluliselt publiku hulka. Seda on ju Aachenis proovitud ja minu arvates mitte eriti edukalt. Publikut ei olnud minu hinnangul küril, mis oli eraldiseisev võistlusklass, rohkem, kui tavalises koolisõidus. Veelkord, FEI peab osutama rohkem tähelepanu meie praeguse formaadi turundamisele, leidma võimalusi osta rohkem teleaega Eurospordis ja teistes suuremates kanalites. Minu hinnangul on reeglid ja formaat hetkel suhteliselt heas proportsioonis.

Foto: Külli Tedre

Rääkides siiski alternatiivsetest formaatidest, mida arvad MK või laiemalt siseformaadist.

See on perfektne, ideaalne! See on ilmselgelt pealtvaatajate ala. Ta on atraktiivne ja sa ei vaja ala mõistmiseks eriliselt palju teadmise hobustest ja ratsaspordi erireeglitest. Kõik on kohe selge – pall maas, lisandub viis sekundit, kelle aeg on parim, võidab. Kõik see toimub kiiresti ja efektselt. Selline formaat on meile väga hea võimalus promoda oma sporti talvekuudel.

MK finaal 2011 Leipzigis. Foto: Külli Tedre

Nõustun täielikult, et see on ideaalselt õnnestunud formaat ja toonud CSI5* tasemega takistussõiduvõistluste publikute näol uusi huvilisi. Samas, kuidas tundub, kas madalamal tasemel rahvusvaheliste võistluste juures omaks mõttekust korraldada analoogilisi võistlusi näiteks paaridele ja ühestele rakenditele?

Absoluutselt. Ja lisaks ka rahvuslikul tasemel. Näiteks Madalmaades on meil hulgaliselt rahvusliku taseme sisevõistluseid ja seda kõikidele rakenditüüpidele: ühesed, kahesed ja neljased ponid, sama hobustele. Mitmed võistlused kestavad kolm päeva ja osalemas on 200 ekipaaži ringis, ühes võistlusklassis ligi 40 hobust. Inimestele see meeldib.

WEG 2014. Foto: Külli Tedre

Mõistan, et Sinu nägemus tulevikust on säilitada suures plaanis praegune suveformaat ja arendada talvist siseformaati, aitamaks alal too periood üle elada ning tuua juurde uusi huvilisi.

Täpselt nii. Siseformaadi tõttu saame osaleda sellistel suurtel show’del nagu Bordeaux’ oma ja selle kaudu oma ala näidata ja pildis hoida.

Leipzig 2011. Foto: Külli Tedre

Viimane küsimus. Kes homme võidab (toim. intervjuu on salvestatud enne MK esimest osavõistlust)?

Loodetavasti mina.

Edu!

Koos de Ronde lõpetas esimese osavõistluse Bordeaux`s liidrina, kuid lõpuks pidi leppima kolmanda kohaga