Täna õhtul saavad USAs Põhja-Carolina osariigis Tryoni ratsakompleksis alguse kaheksandad Maailma Ratsaspordi Mängud (The FEI World Equestrian Games™, WEG), mille raames selguvad kahe nädala jooksul kaheksa erineva ratsaspordiala maailmameistrid. Eestlasi paraku tänavu võistlustules ei ole, kuid Hobumaailm püüab teieni siiski tuua võimalikult mahuka kajastuse.
Iga nelja aasta tagant peetavad Maailma Ratsaspordi Mängud, mis esimesena leidsid aset 1990. aastal Stockholmis, on Euroopast väljapool teist korda. 2010. aasta WEG toimus samuti USAs, seekord Kentucky osariigis Lexingtonis. Kui eelmisest WEGist Prantsusmaal Normandias võtsid osa ka mitmed eestlased (Dina Ellermann, Grete Püvi, Kairit Järv), siis tänavu, vaatamata saadud kvalifikatsioonidele, keegi seda pikka teekonda meie sportlastest ette ei võtnud. Paraku jäi ka Hobumaailma toimetusele üritus seekord kättesaamatuks. Kuid kuna WEGi peetakse siiski niiöelda ratsaspordi olümpiaks ning seal võidetud tiitel on üks ihaldatumaid ratsaspordimaailmas, toome teieni selle tippsündmuse nii suures mahus kui vähegi suudame.
11.-23. septembrini Tryoni rahvusvahelises ratsakeskuses peetava suurvõistluse avatseremoonia toimub kohaliku aja järgi kell 19:30 õhtul, meie aja järgi on see 02:30 öösel. Homme läheb võistlus lahti, kui oma etteasteid alustavad koolisõitjad, kestvusratsutajad ja lääneratsutajad.
Kas koolisõidus saab teoks Ameerika Unelm?
Koolisõitu, mille nimisponsor on Helgstrand Dressage, saab Tryonis näha neljal päeval. 12. ja 13. septembril astutakse üles GP programmis, kuhu on starti minemas 78 võistluspaari. Kahe päeva lõpuks selguvad võistkondlikud maailmameistrid.
Meile tuntuimad sportlased võistlustules on kindlasti daamid, kes mõlemad Tallinn International Horse Show võitnud – Inessa Merkulova (RUS) hobusel Mister X ning Inna Logutenkova (UKR) hobusel Fleraro.
14. septembril on kavas Grand Prix Special, kuhu pääsevad GP tulemuste põhjal edasi 30 paremat, kes selgitavad GPS tiitlivõitja. Pärast ühte puhkepäeva aga saab publik viimase naudingu, kui pühapäeval esitatakse vabakavasid ning selguvad veel ühed individuaalsed medalistid. Palju on vaieldud selle üle, miks medaleid võidetakse mitmel korral ning miks ei võta sportlased skoore Specialist kaasa viimasesse alasse. Paraku on hetkel reeglid kõigil suurvõistlustel siiski sellised, et individuaalseid tiitlivõitjaid on kaks, ehkki mäletama kiputakse siiski rohkem vabakava võitjaid.
Kuigi koolisõit on võrreldes mitmete teiste aladega vähem ettearvamatu, on siingi favoriite rohkem kui üks. Kindlasti ei plaani kodupubliku tohutu toetuse saatel võistlevad Laura Graves ja Verdades Isabell Werthile ja Bella Rose’ile elu kergeks teha ning on väga reaalne, et „ameerika unelm“ saab teoks. Werth, nagu tähele panite, ei ole stardis oma viimaste aastate tipphobuse Weihegoldiga, samas oma elu hobuseks nimetatud Bella Rose’iga on tänavu võidetud kõik võistlused, kus starditud. Vastasseis saab olema pingeline, kuna see imetabane punane mära ei ole tegelikult vigastuse tõttu neli aastat võistelnud ning ilmus publiku ette uuesti alles suve alguses. Viimati teeniti vabakava eest 87%, mis on vähem kui Gravesi ja Verdadesi isiklik rekord. Ameerika paar oli kevadel MK finaalis üle 89% tulemusega napilt teine.
Maailma hetke neljas paar Catherine Dufour ja Atterupgaards Cassidy paraku WEGil Taani koondises ei ole, küll aga tasub kindlasti silma peal hoida Werthi kaasmaalasel Sönke Rothenbergeril, kes mullu suvel EMil Cosmoga võimsa lahingu andis ning üle 90% lävendi põrutas. Saksa koondis on tõenäoliselt võistkondlikus plaanis kindel favoriit.
Kestvuse üks favoriite võistles veel hiljuti Eestis
Kestvusratsutamise start antakse juba 12. septembri varahommikul. Kohal on 124 ratsanikku 40st erinevast riigist, kes kõik püüavad läbida 160 km pikkust distantsi. Stardis on kõik kestvusratsutamise nimekaimad staarid, eesotsas ka Eestis võistelnud Dubai kroonprints šeik Hamdan bin Mohammed Al Maktoumiga. Prints võitis nelja aasta taguse WEGi kestvussõidu, sõites Prantsusmaa raskel maastikul keskmiseks kiiruseks 19,7 km/h. Samuti leiab stardinimekirjast 2016. aastal Samorinis maailmameistriks tulnud Jaume Punti Dachi ning tema abikaasa, kahekordse maailmameistri, Maria Alvarez Pontoni. Mõlemad sportlased kuuluvad Hispaania koondisesse. Ilmselt on hispaanlased ka sel aastal ühed suurimad soosikud võistkondlikule esikohale. Nii Normandiast kui Samorinist viisid just nimelt nemad koju tiimide arvestuse kuldmedalid. Alati tasub jälgida ka UAE ja Prantsusmaa võistkondi.
Kolmevõistluses asuvad rinda pistma 83 paari 23st erinevast riigist
Kolmevõistlejad alustavad maailmamänge juba sel kolmapäeval esimese veterinaarülevaatusega, mil kontrollitakse, kas kõik kohale sõidutatud hobused on võistlusteks valmis. Sel aastal ei ületa osalejate arv küll viimast Prantsusmaal toimunud WEG’i, mil 23 riiki panid välja meeskonnad ning lisaks kuus riiki üks-kaks individuaalsõitjat, kuid sellegipoolest on osalejad kohale lennanud eri maailma otstest. Kokku on Tryon’i kohale sõitnud 16 riigi meeskonnad ning lisaks kaheksa individuaalpaari, kelle hulgast leiab ka meie naaberriigi esindaja, soomlanna Pauliina Swindellsi.
Nii individuaalset kui meeskondlikku favoriiti ennustada on keeruline, sest pole kolmevõistlejat, kes ainult kullas supleks (kõik nad võivad leida end järgmine kord jälle nägupidi mullas). Kuid mainimist tasub, et prantslased on sel hooajal noppinud juba kolm rahvuste karika etapivõitu ning Uus-Meremaa tiimist leiab perekond Price’i, kes on kahepeale võtnud endale lausa kolm raskeima taseme ehk CCI4* võitu. Sealjuures on meile teadmata põhjustel jätnud Suurbritannia välja praeguse FEI edetabeli liidri ning sel hooajal väga stabiilset edu näidanud Oliver Townendi ning sakslaste trump Michael Jung ja FischerRocana FST jäid mängust välja hobuse vigastuse tõttu.
Takistussõidus leiab aset närvesööv lahing
Takistussõit saab Tryonis alguse võistluse teisel nädalal – kolmapäeval, 19. septembril, kui toimub esimene osavõistlus, mille tulemused loevad nii individuaalses kui ka meeskondlikus arvestuses. Teine osavõistlus toimub kahes osas, millest esimene grupp võistleb neljapäeval ja teine reedel. Reedene sõit selgitab lisaks individuaalsetele edasipääsejatele ka võistkondlikud medalistid. Seejärel antakse sportlastele üks päeva puhkamiseks ning individuaalsed medalid pannakse parimatele kaela pühapäeva ennelõunal.
Takistussõidus on võrdlemisi keeruline võitjat ennustada, sest oma suur osa on seal puhtal õnnel, mida peab võistlejatel jaguma. Individuaalarvestuses saab aga see-eest tuua välja mõnigad favordiidid, kes on sel aastal stabiilselt kõrgel tasemel võistelnud ning nendeks on peaasjalikult hetkel maailma esikümnesse kuuluvad ratsanikud.
Edetabeli liider Harrie Smolders on tõestanud, et heal päeval ei peata teda miski ning nii Don VHP Z N.O.P. kui ka Emerald on sel hooajal teinud häid tulemusi. Don’iga oldi ka eelmisel aastal EM-il individuaalsed hõbemedali omanikud.
McLain Ward on teadatuntult väga võistlushimuline ja on koduseinte toel kindlasti ohtlik konkurent. HH Azur ja Clinta on mõlemad väga head hobused, kellest teine võitis alles kuu tagasi ameeriklase käe all 5* Grand Prix Dinard’dis ning HH Azur, kellega võideti 2017. aastal Omahas MK-finaal, hüppas edukalt juulis CHIO Aacheni raames.
Loomulikult ei saa unustada sakslaste raudvara Marcus Ehningut, kes võitis Aachenis Rolex Grand Prix Pret A Tout’ga, kes kuulub ka tema WEGi võimalike hobuste hulka. Tema teine valik oleks Comme Il Faut 5, kellega võideti alles Brussels Stephex Mastersil Rolex Grand Prix ja üks kvalifikatsioonisõitudest.
Pariisi MK-finaali kolmanda koha omanik Henrik von Eckermann, Rio OM-i pronks Eric Lamaze, Euroopa meister Peder Predricson, Londoni OM-i kuld Steve Guerdat ja Rio OM-i meeskondlikku kulla omanik Kevin Staut võivad kõik olla heal päeval medalipretendedid nagu ka paljud teised ratsanikud, kelle nimi siin hetkel ei kajastunud. Uut maailmameistrit näeme kindlasti, sest eelmisel korral võidutsenud Jeroen Dubbeldam sel korral tiitlit kaitsma ei asu ehk stardinimekirjast teda ei leia.
Võistkondlikult on tulemust veelgi keerulisem ette näha, kuid Belgia, Iirimaa ja Šveits näitasid sel hooajal head minekut Rahvuste Karika sarjas. Samuti on Rahvuste Karika sõitudes edukad olnud sakslased, kellel on võrreldes eelmise WEGiga oluliselt noorem tiim, kes on siiski näidanud, et oma kohta nad meeskonnas väärivad. Holland on väljas tugeva võistkonnaga ja kodupublik elab kindlasti tuliselt kaasa Ameerika Ühendriikide esindajatele.
Boyd Exell hoiab oma fännide ootused jätkuvalt kõrgel
Rakendisporti esindavad Maailmamängudel neljarakendid, kui selle spordiala eliit. Vaatemängulise ala medalistid selguvad WEGi kõige viimasel päeval pärast kolme osavõistlust.
Normandias võidetud tiitlit asub kaitsma neljarakendite maailma viimased pea kümmekond aastat valitsev Hollandis Valkenswaardis resideeruv Austraalia kutsar Boyd Exell, kes, arvestades oma tänavusi saavutusi ja vormi, on kindlasti peapretendent võidule ka Tryonis. Exelli suurimateks konkurentideks saame pidada hollandlast IJsbrand Chardoni, šveitslast Jerome Voutaz`i ja koduseinte toetust nautivat jänkit Chester Weberit.
Rääkides võistkonnavõistlusest, siis siin asuvad tiitlit kaitsma hollandlased, kes ilmselgelt tugevas löögijõus. Madalmaade koondise moodustavad isa ja poeg IJsbrand ja Bram Chardon ning Koos de Ronde. Võistkonnavõistluses võime kõrgeks hinnata ka noore Belgia koondise šansse, kui võistlustulle asuvad Glenn Geerts, Edouard Simonet ja Dries Degrieck. Alati tugev on võistkondlikult ka Saksamaa, keda seekord esindavad Michael Brauchle, Mareike Harm ja Georg von Stein. Konkurentsi teeb hõredamaks asjaolu, et alati medalikonkurentsis osalev Ungari ei leidnud kahjuks rahalisi võimalusi oma koondise Ühendriikidesse lähetamiseks.
Lisaks mainitud aladele selgub selle kahe nädala jooksul maailmameister ka voltižeerimises, reiningus ja invakoolisõidus.Võistlus tõotab tulla põnev ning kindlasti kaasaelamist väärt! Otse ja järele saab vaadata FEI TV-s, mis küll nõuab tellimist, kuid on suuretõenäosusega seda väärt.
Ajakava leiate siit: https://tryon2018.com/officialresults
WEGi lood toovad teieni: Susanna Liis Ole, Kätlin Hundimägi, Mari Saar, Külli Tedre-Gavrilov ja Hillar Talts