Massaaž loomale – miks, millal ja kuidas edasi?

Foto: erakogu

Miks vajab üldse üks loom massaaži?

Nagu inimene, vajab ka loom oma ellu lõõgastust, head tervist, suurepärast enesetunnet ja sooritusvõimet. Massaaži vajab iga loom, vähesel või suuremal määral.

Massaaži peamine eesmärk on enesetunde parandamine ehk lihaspinge vähendamine, vererõhu alandamine, vereringluse suurendamine, lihaskiudude omavaheline liikuvus ja nii edasi. Lihaste masseerimine stimuleerib vereringlust ja lümfide tööd, mis tugevdab organismi.

Massaaž võib mõjuda rahustavalt ja lõõgastavalt või hoopis ergutavalt ja lihaseid toniseerivalt. Rahustava massaaži korral hakkavad sisenõrenäärmed tugevamalt tööle, mille käigus vabanevad mitmed õnnehormoonid, mis tekitavad heaolutunde. Ergutava massaažiga saab muuta aga keha tugevamaks.

Massaaž:

– leevendab lihaspingeid

– alandab stressi ja pingeid

– stimuleerib vereringlust ja lümfisüsteemi

– kiirendab jääkainete väljutamist kehast

– suurendab lihaskiudude omavahelist liikumist

– turgutab immuunsüsteemi

– avaldab mõju kesknärvisüsteemile

– lõõgastab ning toob uut energiat

– ja palju muud

Kellele?

Kõikidele hobustele!

Massaažis ei ole oluline vanus, sugu, tõug, suurus, kas on sportlane või mitte jne. Kõikidel hobustel on omad eripärad ja probleemid, mille kallal tööd teha. Kõik vajavad massaaži, aga erineval viisil.

Oluline on vaid teada varasemaid terviseprobleeme, et need massöörile edastada. Terviseinfo põhjal saab valida vastavalt igale hobusele kõige sobivama(d) viisi(d) ning vahendi(d), kuidas looma aidata.

Kui palju massaaži organism vajab?

Massaaž on justkui legaalne doping, mis muudab organismi ainult paremaks ja tugevamaks, seega maksimaalset piiri ei ole. Küll-aga on massööri vaatevinklist ideaal, kui hobune saaks mõnuleda vähemalt üks kord kuus, isegi kui tervisemured puuduvad. See annab ka omanikule ülevaate, mis on seni muutunud ning kas ja mida teha teisiti, et loomal oleks parem. Selliste loomade näol, kes on juba massaaži saanud, on eelnevalt teada eripärad ja probleemid, mille kallal tuleb edaspidi tööd teha. Reaalsuses aga saavad massaaži üks kord kuus hobused, kellel on veel mõni mure mida lõplikult ära lahendada; üle kuu-kahe hobused, kellel on olnud seansi ajal kõik korras, kuid omanik soovib kas pakkuda preemiat lõõgastuse näol või olla kindel, et hobuse suurepärane heaolu ei ole muutunud.

Foto: Marleen Tiirik

Kuid, millal on kõige parem aeg massaažiseansiks looma jaoks?

Kui sinu lemmik ei ole massaažiga veel kokku puutunud, siis soovitatav on koheselt võtta ühendust loomamassööriga. Tuleb teha kindlaks, kas su hobusel esineb terviseprobleeme või on ta parimas seisundis. Kui tuleb ilmsiks probleemkohti, siis tuleb paika panna raviplaan (järjestikused seansid, kodused harjutused, edasi suunamine teise eriala spetsialisti juurde vms) , kuidas ja milliste vahendite näol on võimalik loom saada pingetest ja valudest vabaks.

Kõige olulisem on, et seansi aeg sobituks hobuse isikliku treeninggraafikuga, s.t. et massaažist järgnevad 2-3 päeva on võimalik teha trennigraafikus kergemaid muudatusi.

Võta ühendust massööriga, kui…

  • sul veel ei ole ülevaadet oma looma seisundist
  • käitumises on negatiivsed muutused (näiteks saduldamisel või sõitmisel)
  • liikumine ja suutlikkus on langenud
  • hobune näitab välja ülitundlikkust
  • hobune on läbinud operatsiooni
  • on teadaolevad lihaspinged
  • jne 

Olulised aspektid mida jälgida:

  • Teadaolevatest tervisemuredest tuleb massööri alati eelnevalt teavitada! On olemas teatud vastunäidustused, mille korral ei saa või pole soovitav massaaži teha. Selle alla kuuluvad näiteks vaktsineerimine, erinevad ravimid (tuleb kooskõlastada vetiga), põletik, pahaloomulised kasvajad, ägedad protsessid, traumad jne.
  • Trenni võid teha vahetult enne seanssi, kuid mitte samal päeval pärast seanssi.
  • Pärast massaaži tuleb lasta hobusel puhata 2-3h soojas kohas (tallis).
  • Päev pärast seanssi on väga oluline, et hobune saab liigutatud. Massaaž võrdub kui võistluspäevaga, st et järgnev päev on väga oluline lihaste jaoks, et loom tunneks enda kehas omaselt ja suurepäraselt, ilma vaevusteta! Massaaž lõõgastab keha pingetest ning hobune tunneb ennast hoopis teisit, seega anna talle aega oma keha uuesti tundma õppida! Ideaal on seansi järgneval päeval sammu-maastik, täiesti ilma traavita. Kui see pole võimalik, siis jalutus-korde. Kestvuselt 15-20min. Teisel päeval tõsta koormus kergele ratsastusele (samm-traav, kestvuselt pikem) ja kolmandal päeval võid jätkata juba kõvema treeninguga.

See on parim, mis sa oma lemmikule teha saad!