Laupäeval, 6.augustil, algavad maailmameistrivõistlused (MM) kooli- ja takistussõidus, parakoolisõidus ja voltižeerimises. 1990. aastal Stockholmis toimunud maailmameistrivõistlused panid aluse peaaegu 30 aastat kestnud traditsioonile, kus kõikide ratsaspordialade parimad selgitati välja samas võistluspaigas. Tänavune MM tuleb teisiti.
Pealtvaatajatele on MM olnud harukordne sündmus, kus korraga saab kaasa elada nii rakendisportlastele, lääneratsutajatele, voltižeerijatele, kestvusratsutajatele, kolmevõistlejatele, koolisõitjatele kui ka takistussõitjatele. Kuid õige pea hakkas MMi korraldajaid kummitama sama mure, mis olümpiamängude korraldajaidki. Võistluste korraldamise kulud olid suured ning pärast viimast MMi Tyronis kõlas üha enam hääli, et senine võistluste kontseptsioon on oma aja ära elanud.
Niisiis peetaksegi sel aastal võistlused erinevates Euroopa linnades. Taani linn Herning võõrustab kooli- ja takistussõitjaid ning voltižeerijaid, kuid kestvusratsutajad võtavad mõõtu alles oktoobris Itaalias Veronas. Kolmevõistlejad ja rakendisportlased võistlevad septembris samuti Itaalias, Rooma külje all asuvas ratsutamiskeskuses Pratoni del Vivaro.
Esimesed ratsasportlased asuvad starti juba laupäeval. Mida nendelt võistlustelt oodata?
Takistussõidus on kindlasti põnev vaadata olümpia kuldmedalisti Ben Maheri ja maailmakarika finaali võitja Martin Fuchsi duelli. Kulleheitlusesse soovivad kindlasti sõna sekka öelda rootslased Henrik von Eckermann ja Peder Fredricson ning USA esindaja Mclain Ward. Ben Maheri meeskonnakaaslasteks on Scott Brash ja noored andekad takistussõitjad Harry Charles ja Joe Stockdale. Legendaarne John Whitaker on sedapuhku Herningus kaasas varumehena.
Rootsi takistussõidu meeskonna treener Henrik Ankarcrona leiab, et Rootsil on kõige tugevam meeskond. “See on meeskond, kes esineb minu hinnangul MM-il kõige paremini. Tegu on äärmiselt tugeva meeskonnaga, kellel on palju kogemusi ja kelle hobused on näidanud head vormi terve kevade ja suve, “ sõnas Ankarcrona.
Takistussõidus rõõmustab Eesti publikut Brasiilia lipu all võistlev QH Alfons Santo Antonio, kes Eestis võistles Rein Pilliga Alfons Ra nime all. QH Alfons Santo Antonioga võistleb Yuri Mansur, hobuse kasvatajaks on Rebala tallid. Meie liigast osalevad MM-il Läti takistussõitja Kristaps Neretnieks ja Leedu takistussõitja Andrius Petrovas.
Ka koolisõidus on oodata palju põnevust. Olümpiavõitja Jessica von Bredow-Werndl valmistub teise lapse ilmaletulekuks, Isabell Werth saatis oma esihobuse, Bella Rose, erru ning Dorothee Schneideri Showtime on vigastusega rivist väljas. Kodupubliku rõõmuks on taanlaste meeskond viimaste aastakümnete tugevaim ja üks pretendente kuldmedalile. Sel hooajal heas hoos olnud Cathrine Laudrup-Dufour on kinnitanud, et võistleb MMil praeguse esihobuse Vamos Amigosega. Dufouri kõrval kuuluvad Taani meeskonda veel Carina Cassøe Krüth, Nanna Merrald Rasmussen ja Daniel Bachmann Andersen.
Ära ei tasu unustada Tokyo olümpiamängude pronksmedaliste Suurbritanniat. Kui Hollandis treeniv Charlotte Fry on Glamourdalel näidanud, milleks nad võimelised on, siis Charlotte Dujardin on oma võistlushobuse Imhotepiga võistelnud vaid 4 (!) korda. Suurbritannia meeskonda kuuluvad veel 66-aastane vanameister Richard Davison ja Gareth Hughes.
Hollandi tavapärast tugevat meeskonda on tabanud üks saatuselöök teise järel. Edward Gal teatas aasta alguses, et võtab sel aastal aja maha ega võistle üldse. Seejärel teatas algselt meeskonda arvatud Hans Peter Minderhoud, et tema võistlushobune Dream Boy ei ole vormis. Emmelie Scholtensi Desperado on vigastusega rivist väljas ning Marlies van Baalen ei osalenud hobuse terviseprobleemide tõttu vajalikul võistlusel Exloos. Kui soovida näha selles kõiges rõõmsamaid noote, siis annab see suurepärase võimaluse teistele sportlastele särada ja ennast tõestada.
Hollandi naiskonna peatreener Alex van Silfhout ütles, et ehkki neil ei ole meeskonnas väga kogenud võistluspaare, on ta siiski enesekindel, et MM-il jõutakse esimese kuue hulka ning seeläbi kindlustatakse ka olümpiapilet 2024. aasta Pariisis toimuvatele mängudele.
Eestit esindab koolisõidus Grete Ayache hobusel Farao da Raia. Grete on tagasi võistlusareenil pärast kaheaastast pausi ning on näidanud sel hooajal väga head vormi. Hoiame pöialt, et kõik õnnestuks!
Eesti koolisõidusõpradele on tuttavad Leedu esindaja Justina Vanagaite hobusel Nabab, kes on sel suvel napsanud Eesti pinnal mitu võitu. Leedule on tegu tähelepanuväärt sündmusega, sest Justina on nende esimene koolisõitja, kes Leedut MM-il esindab.
Eestlastele on tuttav ka soomlanna Stella Hagelstam, kes võistleb MM-il 11-aastase Soome soojaverelisega Mount St. John Kom Fairy Tale. Stella Hagelstami lugu võib pidada muinaslooks, sest Mount St. John Kom Fairy Tale’ga alustas ta koostööd alles selle aasta maikuus ning juba kaks nädalat hiljem võistles ta Eestis Maria talus, võites GP. Hobusega võistles kunagi maailma koolisõidu esinumber Charlotte Dujardin, kuid asjaolude kokkulangemise tõttu jõudis hobune sel kevadel Stella käe alla.
Otseülekandeid saab näha ClipMyHorse.TV lehelt. Stardijärjekorrad ja tulemused on jälgitavad Longines Timing lehelt SIIT.