Koolisõidu MM-i võitjad on selgunud

Kahekordsed maailmameistrid Charlotte Fry ja Glamourdale. Foto: FEI/Leanjo de Koster.

Kuigi maailmameistrivõistlused on Taanis veel täies hoos, on koolisõidus nüüdseks kõik medalid välja jagatud ja koolisõidu MM on selleks korraks lõppenud. Sellise tasemega võistlust on koolisõiduhuvilistel alati huvitav jälgida,  põnevust lisas asjaolu, et meil oli võimalik ka Eesti ratsutajale kaasa elada. Grete Ayache ja Farao da Raia saavutasid GP skeemis 67,236%, mis viis nad 92 stardis olnud osaleja seast 70. kohale.

Võistluse ülesehitus

Kõik sai alguse Grand Prix skeemi sõitmisega, mis oli individuaalseks kvalifikatsioonsõiduks Grand Prix Special’isse, kuid selle baasil jagati välja ka meeskondlikud medalid. Kuna GP skeemis küündis osalejate hulk üle 90, olid stardid jaotatud kahe päeva, laupäeva ja pühapäeva, peale. Meeskondlikus arvestuses olid võistlustules 19 erineva riigi tiimid ning erinevalt viimastest olümpiamängudest võisid meeskonnad olla neljaliikmelised, kuid meeskondlikus arvestuses arvestati kolme parima võistluspaari tulemustega. Enamik riike olid väljas 4-liikmeliste tiimidena ehk et neil oli üks n-ö drop score, kuid mõned riigid (Jaapan, Uus-Meremaa, Norra) olidki võistlustules vaid 3-liikmeliste tiimidena.

Kui meeskondlikud medalid välja jagatud, jätkus jaht individuaalsetele medalitele, seda nii Grand Prix Special’is kui ka muusikalises vabakavas ehk et individuaalseid medaleid jagati välja kaks komplekti. GPS skeem leidis aset esmaspäeva õhtul ning sinna pääses 30 parimat võistluspaari GP skeemi tulemuse baasil. Konkurents oli tihe ja edasipääsuks oli vaja ületada 71% ja pisut enam. Koolisõidu aasta tippsündmuseks oli muidugi aga kolmapäeval toimunud muusikaline vabakava, sinna pääses 15 võistluspaari.

Võitjatest

Enne taolisi suurvõistlusi on alati palju spekuleerimist ja ennustamist. Kes võtab meeskondliku võidu? Kes aga jõuavad poodiumile individuaalselt? Samamood oli ka sel korral, küllap spekuleerisid paljud koolisõidusõbrad isekeskis, kuid seda tegid muidugi ka suuremad koolisõiduteemalised veebikeskkonnad.

Eks prognoose oli igasuguseid, kuid kõik olid ühel nõul – tulevad põnevad maailmameistrivõistlused ja konkurents on äärmiselt tihe. Seekord jäid võistlustelt erinevatel põhjustel kõrvale mitmed edukad võistluspaarid, samuti oli stardis küllaltki mitu võistluspaari, kes on alles lühikest aega koos treeninud ning lisaks oli stardis väga suur hulk noori vaid 9- või 10-aastaseid GP hobuseid, kes pole sel tasemel just ülemäära kogenud. Sellistes oludes võib ju kõike juhtuda! Meeskondlikult peeti suurfavoriidiks Taani tiimi ning individuaalse kulla osas arvasid paljud, et see võib minna Cathrine Laudrup-Dufour’ile.

Taanlased särasid kodupinnasel ning võitsidki kulla! Nende 4-liikmeline tiim tegi kõik väga tugevad tulemused ja neil ei olnudki drop-score’i otseselt „vaja“. Parima tulemuse tegid Cathrine Laudrup-Dufour ja Vamos Amigos, saades ligi 82%, kõigi teiste tiimiliikmete (Nanna Merrald Rasmussen ja Blue Hors Zack, Carina Cassøe Krüth ja Heiline’s Danciera, Daniel Bachmann Andersen ja Marshall-Bell) tulemused jäid 76,584% ja 76,863% vahele.

Taani esikoolisõitja Cathrine Laudrup-Dufour ja Vamos Amigos. Foto: FEI/Leanjo de Koster.

Samas ei saaks öelda, et taanlased võitsid ülekaaluka võidu. Arvesse läks ju vaid kolme võistluspaari tulemused ning Suurbrittannia hõbedat väärt tulemus oli vaid 1,228% madalam – s.t kolme ratsutaja peale ärajaotatuna igast sõidust vaid umbes 0,4% erinevus. Suurbritannia tiimist tegid parima tulemuse Charlotte Fry ja Glamourdale, ka läksid arvesse Charlotte Dujardini ja Imhotepi ning Gareth Hughes’i ja Classic Briolinca tulemused. Brittide drop-score tegid Richard Davidson ja Bubblingh.

Pronksmedalid said kaela sakslased. Nad on harjunud selliseid võistlusi alati võitma, kuid konkurents on viimastel aastatel oluliselt tõusnud. Sakslased väärivad pronksi eest siiski suurt tunnustust, et suutsid teha nii suurepärased tulemused isegi siis, kui võistluselt jäid kõrvale nende tippkoolisõitjad Jessica Von Bredow-Werndl ja Dorothee Schneider. Nende tiimi kuulusid seekord Frederic Wandres ja Duke of Britain FRH, Benjamin Werndl ja Famoso OLD, multitalent Ingrid Klimke ja Franziskus ning kõigile tuntud Isabell Werth hobusel DSP Quantaz.

Esimesena jäid medalist ilma rootslased, esikaheksasse mahtusid veel hollandlased, ameeriklased, hispaanlased ja austraallased. Esimesed kuus meeskonda kindlustasid endale juba ka olümpiakohad 2024. aasta Pariisi olümpiamängudel.

Kuigi GP baasil individuaalseid medaleid välja ei jagatud, oli see muidugi kvalifikatsioonisõiduks GPS’i ning ka väikseks vihjeks, mis võib edasi juhtuda ja kes millises vormis on. Individuaalselt tegid GP skeemis parima tulemuse Cathrine Laudrup-Dufour ja Vamos Amigos, nende järel olid tihedalt kannul Charlotte Fry hobusel Glamourdale ja hollandlane Dinja Van Liere hobusel Hermes.

GPS skeemi kvalifitseerus 30 parimat võistluspaari, tulemuse said kirja 28, sest üks osalejatest pidi hobuse tervise tõttu viimasel hetkel loobuma ning üks võistluspaar elimineeriti võistlussoorituse ajal ebapuhta rütmi tõttu. Võistlus oli äärmisel põnev ning medalid said kaela just needsamad kolm sportlast, kes end juba ka GP skeemis tugevast küljest näitasid. Küll aga muutus järjestus! Kulla sai mõneti ootamatult, kuid täiesti teenitult kaela Charlotte Fry 11-aastasel KWPN täkul nimega Glamourdale, tema järel Cathrine Laudrup-Dufour ja Vamos Amigos ning siis Dinja Van Liere ja Hermes.

Kahekordsed maailmameistrid Charlotte Fry ja Glamourdale. Foto: FEI/Leanjo de Koster.

Ka muusikalises vabakavas tõestasid Charlotte Fry ja Glamourdale, et nende esmaspäevane edu polnud juhuslik ja nad suudavad selles elektrilises atmosfääris fookust hoida. Kuigi vabakavasse pääses 15 tippude tippu, tuli nii mitmelgi osalejal ette kalliks maksma minevaid vigu. Seda enam väärib tunnustust vaid 26-aastane Charlotte Fry, kel tunduvad raudsed närvid olevat. Nad olid ainus paar, kes ületas vabakavas 90% piiri ning nende leivanumbriks on galopipikendused, mis teenisid koguni 6-lt kohtunikult 7st hindeks 10.

Hõbeda ja pronksi osas jäi paremusjärjestus GPS skeemiga samaks, kuid tugevaid sõite oli muidugi veel. Siinkohal on kindlasti mainimist väärt nii 4. kui ka 5. koha võistlussooritused Benjamin Werndl ja Famoso OLD ning Gareth Hughes ja Classic Briolinca.

Vabakava esikolmik. Foto: FEI/Leanjo de Koster.

Grete ja Farao da Raia

Nagu loo alguses sai öeldud, siis MM-il tegi oma stardi ka Eesti koolisõitja Grete Ayache hobusel Farao da Raia. Rohkem kui 90 osalejaga konkurentsis saavutasid nad 70. koha, seda tulemusega 67,236%. Sellest tulemusest kahjuks aga Grand Prix Specialisse pääsemiseks ei piisanud.

Grete sõnul oli Farao tubli ning näitas ilusat passaaži, pikendusi ja küljendusi. Paraku kaotas paar punkte nii avapeatuses kui skeemi sammuosas ning kahe tagant jalavahetustes tuli kahjuks viga sisse.

MM-i atmosfäär oli elektriline, kuid Grete arvates tuli Farao selle atmosfääriga kenasti toime. Kuigi vorm oli iseenesest hea, siis oli kahju, et tulid sisse paar ootamatut viga, kuid suur rõõm on näha, et mitmed kohtunikud jagasid neile mitmetes harjutustes kõrgeid hindeid nagu 7,5 ja isegi 8,0.

Grete Ayache ja Farao da Raia MM-il. Foto: Lukasz Kowalski.

Lähinaabrid

MM-il oli näha sportlasi ka meie naaberriikidest. Soome osales 4-liikmelise tiimiga ning nad saavutasid 19 tiimi seas tugeva 11. koha. Soome koolisõitjatest tegi parima tulemuse Emma Karneva hobusel Greek Air, saavutades GP skeemis üle 73% ja pääsedes sellega ka GPS skeemi, kus nad saavutasid veidi üle 72%, jõudes 26. kohale. Paremuselt teine soomlane oli meile hästi tuntud Stella Hagelstam ja Mount St John Kom Faity Tale, saades ligi 70% ja lõpetades 41. kohal.

Ainsa Leedu koolisõitjana oli stardis samuti meile tuntud Justina Vanagaite hobusel Nabab. Paar saavutas 69,596% ning jäid sellega 44. kohale. Justina oli kusjuures esimene Leedu koolisõitja, kes Leedut MM-il esindas ja ta jäi debüüdiga väga rahule.

Pöörane publik

MM-i atmosfäär oli oodatult elektriline, silma hakkas publiku valjuhäälne kaasaelamine. Publiku toetus on muidugi imeline, kuid paljudes olukordades hakkas publik juba enne skeemi lõppemist piaffe või passaaži rütmis hoogsalt plaksutama. Osa võistluspaare suutsid selle olukorraga toime tulla ja vaat et isegi nautisid seda, osade jaoks läks see maksma peatuse hinde, sest hobused läksid pingesse ja liikumatust kui sellist kahjuks ei saavutatudki.

Huvitav oli, kuidas Cathrine Laudrup-Dufour pani oma sotsiaalmeediasse pärast esimese päeva starte üleskutse, et tema stardi ajal publik kaasa ei plaksutaks. Rahvas kuulas teda suurel määral ja kui keegi hakkaski valjemalt kaasa elama, hakkasid teised kollektiivselt seda osa publikust vaigistama. Ka järgmiste startide ajal kohtles publik Cathrine Laudrup-Dufour’i ja Vamos Amigost pisut ettevaatlikumalt võrreldes teiste võistluspaaridega.

Vabakava ajal said paljud võistluspaarid suure toetuse osaliseks ja tihti möödus viimane keskliin rütmilise plaksutamise saatel, selle pikkus võis oleneda ilmselt ka sellest, kas publik sai aru, millal hakkab vabakava lõppema. Näiteks lõppes üks vabakava küllaltki ootamatus kohas ja publik ei jõudnudki veel vist aru saada, et võistluspaar on lõpetamas. Taanlast Carina Cassøe Krüth’i ja Heiline’s Danciera’t saatis nende vabakava lõpuosas aga rohkem kui 35-sekundiline plaksutamine, õnneks ei kaotanud võistluspaar fookust ja nad suutsid oma vabakava kõrgel tasemel lõpuni sõita.

Veel tähelepanekuid

Hakkas silma, et päris paljud sportlased olid stardis väga noorte GP hobustega. Näiteks oli vabakavas 15 võistluspaari hulgas kaks 9-aastast ja neli 10-aastast hobust, hobuste keskmine vanus kogu selles võistlusklassis jäi alla 12 eluaasta.

Samuti hakkas paratamatult silma, et koolisõidu MM kipub finaalsõitudes olema pigem EM või isegi nagu Lääne- ja Põhja-Euroopa meistrivõistlused. Kuigi MM-il oli esindatud palju riike üle kogu maailma, siis 15 parima hulgas vabakavas oli stardis 3 võistluspaari Taanist, Rootsist ja Suurbritanniast, 2 võistluspaari Saksamaalt ja Hollandist, 1 Hispaaniast ning vaid 1 väljapoolt Euroopat ehk USA-st.

Nii mõnigi ratsanik pidi kogema ka õudusunenägu – tiitlivõistlustel diskvalifitseerimist. GP skeemis diskvalifitseeriti kokku neli võistluspaari, pooled neist ebaühtlase rütmi ja pooled neist vere tõttu. Ka GPS skeemis diskvalifitseeriti üks võistluspaar, seda samuti ebaühtlase rütmi tõttu.

Kuigi hindamas oli nii 7 kohtunikku ja kasutusel oli ka 3-liikmeline Supervisory Panel, mille abi aeg-ajalt ka punktide erinevuste lahendamiseks vaja läks, hakkas mõni asi silma ka kohtunikutöö puhul. Siinjuures esmalt muidugi suur austus neile kohtunikele – see töö on väga raske ning enamik meist ei tahaks olla selles rollis, et sellisel suurvõistlusel teha hindamistööd.

Vahel siiski hakkas silma, et mõni korrektne ja klassikaline võistluspaar oleks ehk kõrgemat tunnustust väärinud ja tihti toob ekstravagantsus rohkem punkte ja seda isegi siis, kui sisse tulevad vead või paaril on läbivalt rütmi- või kontaktiprobleemid. Samuti tundub vahel rolli mängivat ka see, kui tuntud on ratsutaja (nn kuulsuse punktid), kes parajasti väljakul on ja miline on ootus sellele sõidule. Sama kehtib PRE ja lusitano tõugu hobustega, kahjuks teenivad nad isegi väga heade sõitudega peaaegu alati vähemalt paar % vähem kui soojaverelised hobused. Siiski tundus suurel määral kohtunikutöö olevat aus ning tundub, et üldsus on nii poodiumile jõudnud ratsanike ja tiimide kui ka medalite jaotusega nõus ja rahul.

Eesti koolisõidu manageri Eva-Maria Vint-Warmingtoni kommentaar

Herning 2022 oli väga tore kogemus. Võistluspaik oli kompaktne, aga ruumi jätkus nii võistlusareenile, administratiivhoonetele, tallidele, expole kui ka parkimisele. Alates kurikuulsast WEG Normandy 2014 olen meie koolisõitjatega kaasas käinud enamikul suurematest tiitlivõistlustest. Normandy oli tõeline segasumma suvila, aga Herning oli selle kõrval hästi läbi mõeldud ja korraldajate poolt hea kommunikatsiooniga. Ka pealtnäha väikesed asjad nagu vetsud ja söök võistluspaigas olid väga heal tasemel.

Aga mis põhiline, olles seal tibatillukese Eesti esindajatena, ei tekkinud hetkekski tunnet, et oleme kuidagi teisejärgulised. Grete ja Farao tegid korraliku sõidu, kus kajastus võistluspaari kvaliteet – aga ka arenguruum. 67% on tiitlivõistluselt siiski väärikas tulemus, eriti kui see tuli väikestest vigadest hoolimata!

Siinkohal ka paar sõna meie spordi parimatest, kelle pärast kõik sinna olid kokku tulnud… Kui alati on suurvõistlustel välja kujunenud soosikud, siis seekord ei osanud keegi täpselt ette ennustada, kuidas medalid jagunuevad. Taanil oli ehk kõige kogenum ja stabiilsem võistkond ning sellega nad teenitud kuldmedali kodupubliku eest kindlustasidki. Aga britid olid neil väga napilt kannul. Sakslaste tiim osutus seekord nõrgemaks kui tavaliselt, kuid pronkmedalit väärivad punktid tulid sellestki hoolimata. Kõige meeldejäävam oli kindlasti mõlema individuaalse medali koju viinud Charlotte Fry esitus. Tema veel noor ja rohelisevõitu Glamourdale on tõeline imeloom, kellele väärikat vastast hetkel silmapiiril polegi.

Eesti tiim MM-il.