Eesti koolisõit 2022

Grete Ayache ja Farao da Raia MM-il. Foto: Lukasz Kowalski.

Aasta lõpp on hea aeg, et teha tagasivaade möödunud aastale. Hobumaailma portaal on kogu aasta vältel usinasti koolisõitu kajastanud, siinses loos võtame aasta kokku. Loodetavasti pole siinne siiski vaid sel aastal toimunu kordamine ja ehk leiavad koolisõidusõbrad siit ka midagi uut ja inspireerivat ning ehk isegi üllatavat!

Eestis toimunud koolisõiduvõistlused

2022. aastal leidis Eestis aset kokku 27 Ratsaliidu kalenderplaani koolisõiduvõistlust. Kui sisehooaeg oli võistluste osas tagasihoidlik, siis suvekuudel võisteldi erinevates Eesti nurkades pea igal nädalavahetusel. Suurematest võistlustest olgu esile toodud Maria talus toimunud Maria Kevad ning mai lõpus nii rahvusvaheline kui ka rahvuslik koolisõiduvõistlus. Juuli keskel leidis Perilas aset nii CDI kui ka rahvuslik CDI Afterparty, nädal hiljem EMV ning noorhobuste- ja ponide tšempionaat. Kodumaa pinnal toimunud olulistest võistlustest ei tohi unustada ka sügisel aset leidnud Tallinn International Horse Showd.

Kas aga tead, millises maakonnas on sel aastal kõige rohkem võistlusi toimunud? Eestis on kokku 15 maakonda ning selleaastased koolisõiduvõistlused on aset leidnud 5 maakonnas – Tartumaal, Pärnumaal, Harjumaal, Lääne-Virumaal ja Järvamaal. Kusjuures siin ongi maakonnad reastatud just nimelt selles järjekorras, kus on kõige rohkem koolisõiduvõistlusi toimunud. Tubli töö, Tartumaa tallid!

EMV 2022 seeniorite esikolmik. Foto: Anett Jaadla.

Välismaal toimunud rahvusvahelised võistlused

Mitmed Eesti koolisõitjad osalesid sel aastal erinevatel rahvusvahelistel võistlustel, kuid aasta suursündmuseks võib pidada Taanis aset leidnud maailmameistrivõistlusi, kus Eestit esindas Prantsusmaal resideeruv Grete Ayache hobusel Farao da Raia.

Põhjamaade meistrivõistlusel esindasid Eestit noorteklassi koolisõitjad Rose Marie Skjoldby ja Rosinante ning Helena Kaal ja Cassander, ponide Euroopa meistrivõistlustel hoidsid Eesti lippu kõrgel Lisette Kivro ja poni Mc Gregor J.

Sügisel toimusid ka noorhohobuste maailmameistrivõitlused koolisõidus, kus Eestit esindas igapäevaselt Belgias elav ja treeniv Veronika Liiv oma 5-aastasel hobusel nimega Einstein. Kuigi Einstein ei ole Eestis sündinud hobune, oli tore, et Veronika ainsa Eesti ratsutajana siiski meie riiki noorte koolisõiduhobuste MM-il esindas.

Veronika Liiv ja 5-aastane Einstein noorhobuste MM-il Ermelos. Foto Veronika erakogust.

Seeniorid

Seenioride edetabelisse on jõudnud kokku 9 võistluspaari. Esikolmiku moodustavad:

  1. Grete Ayache ja Farao da Raia
  2. Dina Ellermann ja Finalist
  3. Dina Ellermann ja Donna Anna

Nii EMV-l kui SMV-l tuli starti neli võistluspaari, mõlemal võistlusel sai kulla kaela Dina Ellermann hobusel Finalist. Dina Ellermann hoiab koolisõitjate FEI edetabelis 146. kohta. Dina ja tema selle hooaja põhihobuse Finalisti seni kõrgeimad rahvusvahelised tulemused on 66,369% GP-s ning 72,115% GP vabakavas. Ratsaiidu edetabeli liider Grete Ayache hoiab koolisõitjate FEI edetabelis 95. kohta. Grete ja Farao da Raia seni kõrgeimad rahvusvahelised tulemused on 70,478% GP-s ning 74,985% GP vabakavas.

Grete jagab, et järgmisel aastal kavatseb ta perega rohkem aega koos veeta ning ratsutamises soovib ta keskenduda lisaks Grand Prix hobustele rohkem ka noorte hobuste koolitamisele. Kui küsisin, mida on ta sel aastal õppinud või esimest korda teinud, tõi ta välja järgmise: „Sellel aastal sooritasin hobusega tema seljas olemata, ilma hobust puutumata, ainult hääle abil kõrgema taseme koolisõiduelemente. Hobune oli täielikus vabaduses ja oleks võinud joosta, kuhu iganes tahab, aga ta kuulas mu häält. Tegime näiteks galopipiruette ja piaffeed, väga põnev oli!“

Dina jagas, et sel aastal täitus tal üks teistlaadi unistus. Ilmselt sedalaadi unistus, mis paljudel sportlastel on – hüpata Saku Suurhallis. Dinal tekkis võimalus seal hüpata demoshow käigus. Samuti koges ta seal aastal midagi täiesti uut, kui talle tuldi koju, et ta saaks dopinguproovi anda. „Vastus oli negatiivne“, muheles Dina.

Samas jätkas Dina tõsisematel toonidel: „Eelmine aasta oli meie Donna Anna tiimi aasta, mis kulmineerus olümpiamängudega. See aasta oli teistsugune – iga aasta ei saagi kogu aeg midagi veel vapustavamat teha. Kõik ei lähe alati nii, nagu plaanitud on. Emotsionaalselt viis mind rivist välja Akva lahkumine. Olen üritanud tugev olla ja mitte oma kurbust näidata, kuid siiamaani on valus.”

“Olin ka TIHS-il väga emotsionaalne. Mul läks aega, et sellest aru saada, kuid mul oli valus, et teda nüüd enam pole. Akva oli alates 2011. aastast igal aastal Saku Suurhallis kohal ning meie hobuinimeste tõeline kokkusaamiskoht TIHS tuletas igal sammul meelde, et rahva poolt väga armastatud Akvareli enam pole. Vahel on vaja tunnistada, et täna ma pole tugev. Me võime olla kurvad, kõik ei ole alati ideaalne ja lihtne,” jagas Dina.

Dina Ellermann ja Finalist. Foto: Anett Jaadla.

Noored

Ka noorte edetabelisse jõudis kokku 9 võistluspaari. Esikolmiku moodustavad:

  1. Rose Marie Skjoldby ja Rosinante
  2. Helena Kaal ja Cassander
  3. Maria Mägi ja Ashwan

Eesti meistritiitlit noorte vanuseklassis kannab Rose Marie Skjoldby hobusel Rosinante, stardis oli kokku 3 võistluspaari. SMV-l tuli starti 6 võistluspaari ning kulla sai kaela Helena Kaal hobusel Cassander.

Rose Marie kolis õpingute vahetussemestriga seoses augusti lõpus koos Rosinantega Taani. Tänu sellele oli tal võimalus treenida treeneri Birgitte Byrialseniga, kes aitas nii tal kui ka Rosinantel hüppeliselt edasi areneda. Rose Marie jagas: „Kuna võistlushooaeg oli läbi, oli meil aega peamiselt tegeleda baasasjade ning peamiste nõrkustega, mis meil noorteklassis võisteldes on esinenud. Pärast 4 kuud välismaal elamist naasesime tagasi kodumaale rikkalike teadmistega ning jätkan õppimist ja treeninguid siin.“

Rose Marie lisas: „See hooaeg oli minu jaoks väga eriline, sest saime viimast aastat koos Helena Kaaluga koos noorteklassis võistelda ning tunnen, et see vähendas tunduvalt minu võistlusnärvi. Nautisin igat võistluselamust ning kogemust. Paljude juhtivate koolisõiduriikide sportlaste koostöövaimu kõrvalt nägemine rahvusvahelistel võistlustel on olnud minu jaoks väga inspireeriv ning olen väga uhke meie väikese, kuid agara tiimi üle. Loodan, et ka järgmisel aastal on võimalus Eestit esindada koos andekate noorte koolisõitjatega ning lõpetada viimane noorteklassi aasta edukalt. Pärast seda on eesmärk võistelda Grand Prix klassis. Sellel aastal tegin ka esimese stardi enda 4-aastase Spotlightiga, kes näitas end väga heast küljest ning ootan elevusega, mida tulevik toob!“

Rose Marie Skjoldby ja Rosinante. Foto: Anett Jaadla.

Helena jaoks oli see hooaeg eriti eriline, sest tema ja Cassander võistlesid viimast aastat noorte vanuseklassis. „Alles see oli, kui tegime esimesi starte laste klassis ja järgmisel aastal proovime juba GP-ni jõuda. Oleme Cassuga pea 9 aastat koos seigelnud ja õppinud ning iga aasta olen temas avastanud veel midagi uut ja erilist. Olen väga tänulik meie treenerile Kristale, kes on aidanud leida üles õiged nupud nn sportkäigu sissesaamiseks,“ muljetas Helena.

Helena lisas: „Cassul on antud annet koondavatele harjutustele, seega piruetid ja piaffe-passaaž talle ilmselt suurt probleemi ei valmista. 2 tagant jalavahetused on meie lemmikud, aga 1 tagant vahetustega jookseb mul endal veel mõistus kokku. Kõik juhtub väga kiiresti, lisaks pole ma neid kunagi ühegi teise hobusega proovida ega harjutada saanud.“

„See, kas me järgmiseks aastaks oleme valmis GP-d sõitma, sõltub meie mõlema arengust. Ma ei taha õppeprotsessiga kiirustada ja pigem annan Cassule rohkem aega, et asjad õigesti kinnistuksid. Kuna Cassu on hobune, kes tüdineb koolisõidutrennidest kiiresti ära, siis oleme leidnud talle sobiva graafiku, kus üldiselt vaid 2x nädalas teeme treeneriga koolisõidutrenni ja ülejäänud trennides teeme latte, hüppame või lähme lihtsalt loodusesse jalutama,“ jagas Helena.

Juuniorid

Juunioride edetabelisse jõudis kokku koguni 19 võistluspaari. Esikolmiku moodustavad:

  1. Maria Mägi ja Shampagna
  2. Lisette Kivro ja Evento D
  3. Maria Mägi ja Ashwan

Eesti meistritiitlit juunioride vanuseklassis kannab Maria Mägi hobusel Ashwan, stardis oli kokku 9 võistluspaari. SMV-l tuli starti koguni 14 võistluspaari ning kulla sai kaela Lisette Kivro hobusel Evento D.

15-aastane Maria pole vaid juunioride liider, tähelepanelikud lugejad märkasid, et ta on juba ka noorte vanuseklassis edetabeli kolmandal kohal. Veelgi enam väärib mainimist tema debüüt GP tasemel, kui Maria ja Ashwan end seenioride SMV-l proovile panid ja uuel tasemel hõbedat väärt tulemuse tegid.

Kes on Mariat jälginud, teavad, et tema ja Ashwani koostöö algas eelmise aasta lõpus. Maria sõnul oligi see aasta ennekõike eriline selle poolest, et ta on õppinud Ashwanit paremini tundma ning on koos temaga uuele tasemele jõudnud. See aasta on õppinud ta palju uusi harjutusi ja on teinud starte raskemates skeemides. Samuti on ta kõrgemale tasemele jõudnud oma teise hobuse Shampagnaga – temaga oli see eriline selle poolest, et ka Shampagna jaoks oli tegu uue tasemega.

Maria Mägi ja Ashwan. Foto: Jekaterina Belova.

Lisette jagas, et Eventoga oli ka temal sel aastal fookus üksteise tundmaõppimisel. Lisette on rahul: „Selle käigus oleme me ennast suutnud näidata juba suurepärasest küljest ning ka iseennast juba suuresti üllatanud oma rahvusvaheliste võitude ning hõbe- ja kuldmedaliga EMV-lt ja SMV-lt.“

Lisette on sel aastal palju rõhku pannud ka suhetele nii Evento kui Gregoriga: „Püüdsime hoida oma treeningud mitmekesised ja lõbusad ning tegime kogu tiimile aasta vältel ka paar pikemat puhkust. See on asi, mis kipub tiheda graafiku korral tihti meelest minema, aga nägin sel aastal selgelt, kui positiivne mõju on sellel, kui hobused saavad nautida hobuse elu ja nad on pidevalt motiveeritud!“

Poniratsutajad

Poniratsutajate edetabelisse jõudis kokku 10 võistluspaari. Esikolmiku moodustavad:

  1. Lisette Kivro ja Mc Gregor J
  2. Kregory Kikkas ja Mc Morgan J
  3. Cristiana Engel ja Tristan J

Nii EMV kui SMV kulla sai kaela Lisette Kivro ponil Mc Gregor J. EMV-l oli stardis kolm võistluspaari, sügisesel SMV-l kasvas konkurents 7 võistluspaarini.

Lisette sõnul on nad Gregoriga sel hooajal palju pisiasju lihvinud ja aasta tippsündmus oli ponide EM-il Eesti esindamine. Lisettet ennast on ratsanikuna palju arendanud ka see, et ta on saanud sõita paljude eri vanuses ja eri tüüpi hobustega. Samuti sai ta sel aastal esimest korda ratsutada Saku Suurhallis, kui ta osales ponikadrillis.

Lisette Kivro ja McGregor J. Foto: Triin Läänemägi.

Kregory jagas, et temal ja Mc Morgani koostöö oli küllaltki lühike ning seda tänulikum on ta EMV-l saadud hõbemedali eest. Kregory muljetab: „Sel aastal õppisin saduldama ja ratsastama ka oma noort hobust, see oli minu jaoks esmakordne kogemus. Oleme valmis temaga järgmisel hooajal võistlemist alustama.“

Cristiana on õppinud sel aastal kannatlikum olema. Seda on ta õppinud erinevate hobustega ratsutades ja just seetõttu, et alustas sel aastal treenimist enda jaoks uute hobustega. Lisaks olid sellel aastal tema jaoks esmakordsed kogemused ka treeningkliinikus ning välismaal nii laagris kui võistlemas käimine. Uueks kogemuseks oli ka suurvõistlustel hobuse groomimine ja esmakordselt nii TIHSi, kui ka HIHSi telgitaguste nägemine.

Lapsed

Laste edetabelisse jõudis kokku koguni 18 võistluspaari. Esikolmiku moodustavad:

  1. Martha Jušin ja Calendula
  2. Paula Johanna Vilu ja Vencedor
  3. Laurel Allekõrs ja Rant

EMV-l oli stardis 7 võistluspaari, sügisesel SMV-l jahtisid medaleid koguni 13 võistluspaari. Nii EMV-l kui SMV-l tegi parima tulemuse Martha Jušin, suvel Calendulaga ning sügisel Beltarioga.

Martha jaoks oli kogu aasta uus ja eriline: „Aasta alguses õppisime Calendulaga alles üksteist tundma, kuid meie koostöö andis ruttu häid tulemusi. Tegime esimesed stardid nii rahvusvahelistel võistlustel kui Eesti meistrivõistlustel ning võitsime esimese Eesti meistri tiitli. Sügise alguses sain endale uue trennikaaslase Beltario ning pidin õppima, kuidas sõita kahe täiesti erineva hobusega.“ 2023. aastal on Marthal plaanis jätkata sama hooga ja võistelda uuel tasemel kahe hobusega. Lisaks on ta võtnud plaani osaleda mõnel võistlusel ka väljaspool Eestit.

Martha Jušin ja Beltario. Foto: Kersti Sügis.

Paula Johanna on sellel aastal õppinud kõige rohkem seda, et hobuse jaoks on vaja teha trennid põnevaks ja huvitavaks. „Kui iga päev lihvida samasuguseid harjutusi, kaotab hobune trennide suhtes motivatsiooni ja ei panusta enam nii palju, kui varem,“ arvab Paula Johanna. „Järgmisel aastal näen kõige rohkem vaeva siiski koolisõidus edasi jõudmisega ja paremate protsentide saamisega, kuid püüan jätkata ka meie trennide põnevamaks tegemisega nii latitrennide kui ka takistustega,“ jagas Paula Johanna.

Laureli jaoks oli aasta väga põnev, kuna ta osales esimest korda nii EMV-l kui SMV-l. Laurel on järgmise aasta osas põnevil: „Plaanin hakata sõitma enda noore poni Calviniga. Teda seni treeninud ja temaga võistelnud Laurel Leisna jääb teda ka edasi õpetama, aga nüüd hakkan ka mina temaga vaikselt harjutama!“

Harrastajad ja amatöörid

Harrastajaid on meil kõige rohkem – nende edetabelisse jõudis kokku 33 võistluspaari. Esikolmiku moodustavad:

  1. Eliis Pääsuke ja Zinzina
  2. Margot Jukk ja Cavalier
  3. Janetta Lahe ja Leroy MG

Harrastajate MV-l oli stardis 9 võistluspaari, sügisesel SMV-l olid võistustules 11 võistluspaari. Aasta edukaim harrastaja on selgelt Eliis Pääsuke hobusel Zinzina, domineerides mõlemaid aasta tähtsündmusi.

Eliis jagas: „Ma õppisin sellel aastal nii palju, et seda on keeruline paari lausega kokku võtta. Aga üks tähtis õppetund on, et hobuse õpetamise ja õppimise protsessi juures ei tasu meelt heita, kui esimesel korral kõik ei õnnestu. Tihti saavad just nendest koolisõidu harjutustest lõpuks lemmikud, mis esialgu kõige rohkem higi ja vaeva nõuavad.“ Ta lisas: „Võitsin esimest korda elus meistrivõistlustel medali ja ma ei hakka üldse tagasihoidlik olema, vaid ütlen ausalt, et see on suurepärane tunne! Kui sellele mõtlen, tuleb endiselt naeratus näole. Olen väga tänulik oma hobusele Zinzinale ja treenerile Allale.“

Eliis Pääsuke ja Zinzina. Foto: Anett Jaadla

Margot muljetas, et kui 2021. aastal osalesid nad esimest korda harrastajate SMV-l, siis selle aasta tähtsündmuseks oli harrastajate EMV-l debüüdi tegemine. Seal sõitis ta ka oma elu esimese muusikalise vabakava. „Otsus osaleda oli väga eksprompt, kuid meil läks üle ootuste hästi. Olen väga palju kogemusi juurde saanud ning on olnud edukas aasta. Olen ülimalt tänulik selle eest hobuse omanikule ja treenerile Kairele,“ jagas Margot.

Margoti arvates on tema ja Cavalieri tugevuseks (vahel ka nõrkuseks) see, et Cavalier ei ole koolisõiduhobune. „Ta on läbi ja lõhki kolmevõistluse hingega. See tähendab omakorda seda, et trennid ei ole kunagi üksluised – tekib võimalus tegeleda 3 erineva alaga. On tore näha, kuidas hobune naudib võimalust krossiplatsil joosta ja hüpata, kuid juba järgnevas trennis on valmis keskenduma ja koostööd tegema koolisõiduelementide kallal,“ muljetas Margot.

Janetta jaoks oli 2022. a võistlushooaeg tihe ning oli nii magusaid võite kui ebaõnnestumisi. Ta on teinud järjepidevat tööd, et saada paremaks ja teadlikumaks ratsutajaks ning õppida oma hobust paremini mõistma. Janettale meeldis osaleda noorhobuste sarjas, sest seal osaledes sai ta selgelt nende arengut näha ning ka kohtunike kommentaarid olid väga sisukad. Järgmisel hooajal soovib Janetta jätkata noorhobuste skeemidega ning osaleda ka harrastajate karikasarjas. „Eesmärk on parandada traavi tööd ja enda istakut, sest see on midagi, mida ma alles püüan avastada, kuidas istuda Leroy avarat traavi ilma teda segamata,“ tunnistas Janetta.

Amatööride klass oli sel aastal kasutusel esimest korda ning amatöörid said end proovile panna eraldi klassis nii suvel toimunud MV-l kui ka sügisel aset leidnud SMV-l. Amatööridel aga päris oma edetabelit sel aastal ei olnud. Amatööride meistriks kuue võistluspaari seas said Riin Ingre Saare hobusel Brend, SMV-l tegid kolme võistluspaari hulgast parima soorituse Reet Kerro ja Isaia H.

Riin Ingre Saare ja Brend. Foto: Anett Jaadla.

Küsimustele vastab koolisõidu manager Eva-Maria Vint-Warmington

Millised varasemalt tehtud otsused on vilja kandnud või millised varem aset leidnud sündmused on Eesti koolisõidule tähenduslikud olnud?

Aastate taha tagasi vaadates meenuvad kindlasti mõned verstapostid, mida polnud küll lihtne maasse taguda, aga mida tasub hetkel kindlasti meenutada.

15. juuni, 2013 – Esimesed meistrivõistlused lasteklassis koolisõidus

Lastele riputati meistrimedalid kaela esmakordselt ning see oli suureks motivatsiooniks nii lastele endile kui ka lapsevanematele. Võisteldi A tasemel ning praegustest tegijatest olid stardis ka Rose Marie Skjoldby, Kätlin Nõgu, Miriam Tamm, Stella-Marii Tamme ning Rutt Margus. Praegu peetakse EMV laste klassis FEI tasemel ning laste koolisõidu stardipakuks on saanud juba 5 aastat järjest hoogu koguv Talendijahi sari.

Balti Liiga Koolisõidus 2014-2019

Need 6 aastat viisid meie noorsportlaste vanuseklasside raskusastmed FEI tasemele. Kõige toredam oli see, et seda edulugu jagasime ka meie lähinaabrite Läti ja Leeduga, kellega on nüüd hea tulemusi võrrelda.

August 2014, World Equestrian Games Normandias

Koolisõidu MM-st võtsid osa koguni kaks meie koolisõitjat – Dina Ellermann ja Grete Püvi (Ayache). Sealt sai alguse meie GP sõitjate teekond maailmaareenile, mille kulminatsiooniks sai Dina Ellermanni osavõtt Tokyo OM-st.

Millised olid Eesti koolisõidu eredamad hetked aastal 2022?

WinWin Solutions Perila Dressage Tour 2022, kus kahe nädala jooksul võisteldi rahvusvaheliselt ning selgitati välja rahvuslike tiitlivõistluste paremad ning ka parimad noorhobused ja noorponid. Kindlasti kõige töömahukam, aga ka glamuursem võistlus meie suvehooaja jooksul. Veelkord suur tänu toetajatele, võistlejatele, ametnikele, korraldustiimile ja vabatahtlikele – ilma teieta poleks see suurvõistlust toimuda saanud!

MM Herning 2022, kus Eestit esindas Grete Ayache, kes oli pärast aastast pausi taas heas võistlusvormis. Tulemus jäi loodetust tagasihoidlikumaks, aga näitas siiski võistluspaari ja hobuse head kvaliteeti ning arenguperspektiivi.

SMV Rahulas – suur rõõm oli näha Eesti koolisõidu rekordilist juurdekasvu – 14 juuniorit, 13 last ning 3 uut paari GP tasemel. Ka tulemused olid igati tasemel. Selline aastalõpp toob palju ootusärevust ka järgnevasse uude aastasse!

Eesti tiim MM-il.

Kuhu liigub Eesti koolisõit?

Ikka edasi, kõrgemale ja kaugemale! Lühemas perspektiivis tahaksime toetada individuaalsportlaste jõudmist EM-le kõikides vanuseklassides. Viimastel aastatel on sinna jõudnud Maria Mägi lasteklassis ning Lisette Kivro poniratsanike klassides. Kaugem plaan on aga jõuda tiitlivõistlustele ka meeskondlikus arvestuses.

Kodustel radadel on kindlasti huvitav jälgida uute klasside arengut, milleks on juba sel aastal tublilt algust teinud amatööride klass ning loodetavasti järgmisetel aastatel välja kujunev U25 klass.

Alates 2023. aastast alustab tööd ka koolisõidukomitee uues koosseisus: Annike Laving, Therje Prohorova, Alla Gladõsheva, Dina Ellermann, Jevgenia Kask Savchenko, Katrin Tinno, Lembit Kalev, Guldar Kivro ja Pille Mägi. Tore on tervitada uusi komitee liikmeid ning loodame komiteelt aktiivset osavõttu meie koolisõidu korraldusest ning ideid meie koolisõidu toetamiseks ja suunamiseks!