Möödunud nädalavahetusel oli Eesti esimest korda esindatud rahvusvahelisel võistlusel voltižeerimises. Eestlaste debüüdi sellel alal tegi Soomes elav ja treeniv 15-aastane Anna-Liisa Anson, kes osales võistlusel CVI Finland 1* juunioride klassis.
Juhuste tahe
Voltižeerimise juurde sattus Anna-Liisa juhuse tahtel. Selleks juhuseks oli koroona pandeemia, enne mida tegeles Anna-Liisa mitmeid aastaid iluvõimlemisega. Pandeemia ajal läksid aga spordisaalid lukku ja ka võistlustel ei saanud enam käia. Ainus viis treenimiseks oli kodus, mis viis aga motivatsiooni alla ning siis mõtleski Anna-Liisa hoopis ratsutamist proovida. Alguses käis ta tavalises ratsatrennis, aga avastas üsna kiiresti, et on ka olemas selline ala nagu voltižeerimine. See tundus Anna-Liisale väga sobivat, kuna hobused talle meeldisid ja võimlemine ka ning voltižeerimine oligi hübriid kahest toredast alast. Tihedamalt hakkas Anna-Liisa voltižeerimisega tegelema alles eelmise aasta veebruarist.
Voltižeerimine- mitte ainult iluvõimlemine hobusel
Tänu iluvõimlemise taustale läks üleminek iluvõimlemiselt voltižeerimisele Anna-Liisa jaoks üsna lihtsalt. “Paljud liigutused, mida peab tegema, on samad, aga hobuse peal on need palju keerulisemad,” kirjeldab Anna-Liisa iluvõimlemise ja voltižeerimise erinevusi, kus mõlemal alal tulevad kasuks painduvus ja hea tasakaal. Voltižeerimise juures meeldib aga Anna-Liisile ka hobusega sideme loomine ja sportlase ja hobuse omavaheline suhe, mida ka kohtunikud võistluste ajal hindavad. Oluline on see, et hobune ja sportlane oleksid kokku kasvanud ja hobune ei ehmataks selle peale, kui inimene tema seljas erinevaid hüppeid ja muid liigutusi teeb. Sportlase jaoks on aga oluline tunnetada hobuse liikumist ja harjutada nii, et kõik liigutused oleksid võimalikult sujuvad, et need hobust ei häiriks.
Mis on voltižeerimine?
Voltižeerimine kõige lihtsamas kirjelduses on gümnastika või “tants” hobuse seljas. Voltižeerimisel jookseb hobune kordel vähemalt 15-meetrisel ringil, mida kontrollib kordetaja. Kui kergematel tasemetel sooritatakse harjutusi hobuse sammus, siis kõrgemal tasemel on hobune galopis. Voltižeerimist võib teha nii individuaalselt kui ka grupis ning nii võistlejat kui ka hobust hinnatakse koolisõiduga sarnaselt skaalal 1-10. Voltižeerimine koosneb kohustuslikest elementidest ja koreograafilistest freestyle elementidest. Hobuste puhul hinnatakse nende liikumise kvaliteeti ja nende käitumist. Anna-Liisa lisab, et oluline on ka see, et sportlase liigutused läheksid muusikasse ning tähtis on ka esinemisoskus: “Hinnatakse ka sinu pehmust hobusel ja ka rütmi, millega harjutusi sooritad.”
Voltižeerija igapäev
Kui rääkida voltižeerijate igapäevast, siis Anna-Liisa treenib mõned korrad nädalas. Kindlasti vähemalt üks kord nädalas on trenn hobuse seljas ja vähemalt korra on trenn nö kitsel ehk treeningpukil, mille peal saab harjutada enne liikuva hobuse selga minekut. Kodus teeb Anna-Liisa veel teatud üldfüüsilisi ja ka spetsiifilisemaid harjutusi nagu näiteks kõhulihaseid või kätepeal seisu. “Kuival maal” peab olema väga tugev, sest hobuse liikumisel on samade harjutuste sooritamine tunduvalt raskem. “Alla olen trennides kukkunud päris palju,” räägib Anna-Liisa. Anna-Liisa võistluspartneriks on tema treeneri hobune Huperio R.Z, kellega võistleb lisaks Anna-Liisale veel üks teine voltižeerija. Anna-Liisa treenib ka ühel teisel hobusel, kes on rahulikuma iseloomuga ja sobib rohkematele sõitjatele ning temaga harjutavad igapäevaselt viis sportlast. Lähiajal on Anna-Liisa tallis arvatavasti valmis võistlustulle astuma ka üks uus hobune, kelle koolitamine voltižeerimise jaoks praegu käib.
Voltižeerimine – Soomes kiiresti arenev ala
Kui Eestis on voltižeerimine veel lapsekingades, Soomes on viimase paarikümne aasta jooksul teinud ala suure hüppe. Vaid 20-aastat tagasi oli Anna-Liisa treeneri sõnul ka Soomes vaid kolm voltiseerijat, kes suutsid võistelda tasemel, kus hobune oli galopis, mitte sammus. Praeguseks on Soomes kogunud ala kiiresti populaarsust ja tänaseks on seal voltiseerimise harrastajaid ligi 500.
Anna-Liisa edasised plaanid
Oma esimestel võistlustel saavutas Anna-Liisa 11 võistleja seast 7. koha, teenides 5,992 punkti. Motivatsioon on aga Anna-Liisal suur ja plaan on jõuda sellel alal ikka võimalikult kaugele. Järgmised võistlused seisavad Anna-Liisa jaoks ees juba Rootsis, mis toimuvad samal ajal kui Põhjamaade Meistrivõistlused. Soovime sulle edu oma tegemistes!