Rootsi ei oleks saanud soovida paremat algust MK-finaalile. Tiitlikaitsja Henrik von Eckermann ja King Edward näitasid avapäeval, miks nad on olnud maailma parimad juba 21 järjestikust kuud. Puhas parkuur ja kiire aeg kindlustasid neile esikoha, jättes selja taha kaasmaalase Peder Fredricsoni ja Catch Me Not S. Kolmanda koha hõivas sakslane Hans-Dieter Dreher hobusega Elysium.
MK-finaal takistussõidus jätkub neljapäeval teise osavõistlusega. Finaal toimub laupäeval.
Ülevaade reeglitest
Maailmakarika finaal koosnes mitmest osavõistlusest, millest esimene peeti kolmapäeval Tabel C ehk kiirusparkuuri põhimõtetel. Kõik parkuuri lõpetanud sportlased kogusid punkte ja osavõistluse võitja sai ühe punkti rohkem kui oli sõidus starti tulnud ratsanike arv ning teise koha omanik sai kaks punkti vähem kui võitja. Kuna Ar-Riyāḑis astus üles 34 võistluspaari, sai esimese osavõistluse võitja 34+1 punkti, teise koha omanik 34-1, kolmanda koha omanik 34-2 jne.
Neljapäeval toimub teine osavõistlus Tabel A põhimõtetel ehk kiirus-puhtus parkuurina. Punkte jagati sarnaselt esimese osavõistlusega, ent pärast võistlust arvutati punktid ümber karistuspunktideks. Kui kõrgeima punktide arvuga sportlane läks finaali 0 karistuspunktiga, siis teiste sportlaste punktid arvutati välja, kasutades valemit 0,5 x (esikoha punktid – ratsaniku punktid pärast kaht osavõistlust).
Finaal peetakse kahevoorulisena ning sinna kvalifitseerub 30 parimat sportlast. Finaalis toimuvasse teise vooru pääsevad edasi 20 parimat ja need võistluspaarid, kes 20 läbisid esimese vooru puhtalt, karistuspunktideta. Viimaste tulemus läks kirja sõidu arvestuses. 20 parima sportlase seast viib maailmakarika koju sportlane, kellel oli kõige vähem karistuspunkte.
Rajameister aitas tuua esile parimad
Kolmapäevaks oli rajameister Frank Rothenberger seadnud üles parkuuri, mis aitas eraldada terad sõkaldest. Briti takistussõitja Scott Brash iseloomustas ülesseatud parkuuri kui nutikat rada. “See on keeruline. Seal toimub palju ja isegi kogenud hobuste jaoks on küsimärke. Kuid see on õiglane parkuur ja rajameister on teinud suurepärast tööd,” ütles ta pärast seda, kui ületas Hello Valentinoga joone 73,73 sekundiga, mis andis neile eile 11. koha.
Võib ette kujutada, et Rothenbergerile oli väljakutse ehitada parkuur, mis sobiks takistussõidu edetabeli esikümnele, aga ka võistlejale, kes on näiteks edetabeli 2405. kohal. Rajameistri ehitatud parkuur oli heas tasakaalus, mis testis piisavalt võimekamate ratsanike oskusi, kuid ei olnud ülemäära keeruline nõrgemate liigade esindajatele. Siiski on tasemevahe silmatorkav. Kui Lääne-Euroopa liiga ratsutajad tegid üliväikeseid pöördeid ja nende parkuure vaadates tundus, et tegu on jalutuskäiguga pargis, siis mõne liiga esindajad pidid pingutama topelt. Õnneks on hobustel kuldsed südamed ja nad kandsid oma ratsanikud, rabedate ja kohati robustsete juhtimisvõtete kiuste, üle finišijoone.
Kaksikvõit Rootsi
Võistlus lõppes dramaatiliselt prantslase Kevin Stauti jaoks, kes üritas teha väikest pööret, kuid lõikas näppu. Stauti juhtimisel hüppas Visconti du Telman vale takistust ja kell helises elimineerimiseks.
Kui lõpuni on jäänud vaid neli võistluspaari, tõusis pinge, kui Peder Fredricson koos igihalja 18-aastase halli Catch Me Not S-iga läbisid parkuuri nagu õpikust ja seda ülikiire ajaga. Lõppsõna jäi tiitlikaitsjale ja kaasmaalasele Henrik von Eckermannile, kes suutis Fredricsoni aja ületada enam kui sekundiga.
Fredricson rõõmustas oma tulemuse üle. “See oli hea algus. Catch Me Not S näitas head vormi ja suutsin teha hea aja, kaotamata hüpet,” ütleb Peder Fredricson, kellel oli plaan A, B ja C, kuidas tehniline rada kiiresti ja veatult läbida. “Enamjaolt suutsin ma plaan A-st kinni pidada,” tõdes ta.
„Me tunneme üksteist läbi ja lõhki ning see annab eelise, kui sellisel võistlusel on hobune, keda tunned väga hästi. Ma arvan, et mul oli üsna hea rütmiga sõit. Lisasin paar sammu sinna, kus tundsin, et vajan seda, kuid jätsin ka mõned sammud välja. Sellises klassis tuleb kiiresti sõita ja hobust hüppamas hoida,” selgitas ta ja lisas: “See on olnud Rootsi jaoks suurepärane päev!!”
“Peder oli ülikiire, kuid mitte piisavalt kiire!” ütles von Eckermann laia naeratusega. “Kõik tundus õige ja hobune näitas hiilgavaid hüppeid,” lausus maailma esinumber võidu järgselt. “Muidugi, see on täpselt selline algus nagu tahtsin ja tunnen kergendust. Teadsin, et kui suudan head galoppi hoida, siis võiksime esimeste seas olla,” jätkab Henrik von Eckermann, kes märgib, et tunne oli kümme korda parem kui eelmise aasta MK-finaalis Omahas.
Täna õhtul toimuvale teisele osavõistlusele läheb Eckermann kahepunktilise eduga teise koha Fredricsoni ees, samal ajal kui sakslane Hans-Dieter Dreher on kolmandal kohal vaid ühe punkti kaugusel ning prantslane Julien Epaillard ja ameeriklane Kent Farrington jagavad neljandat kohta. Punktide vahed on väikesed ja kõik on veel lahtine.
Belglane Gregory Wathelet ja ESH Ace of Hearts lõpetasid avapäeva auhinnalisel 15. kohal. Lätlane Kristaps Neretnieks ja Palladium KJV tegid ilusa sõidu, kuid kaks viga jättis nad avavõistlusel 21. kohale.
Kõik tulemused leiab SIIT.