Rootsi soojavereliste hobuste tõuraamat (SWB) otsustas, et alates 1. märtsist 2025 ei ole enam võimalik SWB põhitõuraamatusse registreerida OPU või ICSI protseduuriga saadud hobuseid. Otsus tehakse seoses Rootsis kehtiva loomakaitseseadusega, mille kohaselt on tegu Rootsis keelatud protseduuriga. Tõuraamatusse saab registreerida 2024. aastal sündinud varssasid, kes saadi ICSI/OPU abil. Otsus ei puuduta embrüosiirdamist.
“Tahame rõhutada, et hobuste heaolu kaalub SWB jaoks üles ärihuvid. Arvame, et selge eetiline kompass on pikemas perspektiivis edu aluseks,” ütles SWB juhatuse esimees Per Jansson pressiteates (loe SWB pressiteadet SIIN).
Uudise järel tõusetus küsimus, miks on OPU ja ICSI Rootsis keelatud. “Vastavalt Rootsi loomakaitseseadusele ei ole lubatud meditsiinilise põhjuseta operatsiooniline sekkumine nagu näiteks OPU. See tähendab praktikas seda, et Rootsis elavatel märadel tuleb reisida teistesse riikidesse, kus OPU on lubatud,” ütles ta ja lisas, et varsad, kes on sündinud embrüosiirdamisega võib tõuraamatus registreerida, sest see protseduur “ei vaja operatsioonilist sekkumist ega ole märadele valus.” Jansson möönis, et praktikas puudub SWB-l võimekus teha kindlaks, kas kasvatajad reeglit järgivad, kuid ühing nõuab varsa registreerimisel kirjalikku kinnitust.
Hollandi hobuväljaane Hoefslag intervjuueeris veterinaari Dr. Karin Hendriksit, kelle sõnul on protseduuri õnnestumise protsent varieeruv ja märgib, et kuna protseduur on mära jaoks invasiivne, siis tekib küsimus, kas teatud protseduure, isegi kui need on tehniliselt võimalikud, tohib ja peab kasutama. “Praeguses loomade heaolu puudutavas ühiskondlikus debatis ei ole välistatud arutelu teatud meditsiiniliste protseduuride vajalikkuse üle. Iga kasvataja peaks teadma, et soov varssa saada ei tohiks tulla mära heaolu arvelt.”
Tema sõnul on veterinaaride ülesandeks anda hobusekasvatajatele võimalikult palju teavet protseduuride ja tehnikate kohta. “OPU/ICSI suureks eeliseks on see, et see võimaldab märadel ja/või täkkudel järglasi saada isegi siis, kui tiinuse kandmine, embrüo loputamine või mära viljastamine kunstlikul või loomulikul teel ei ole enam võimalik.” Hendriksi hinnangul jääb OPU ja ICSI heaks alternatiiviks varssade saamiseks geneetiliselt huvitavatelt märadelt, kes mingil põhjusel ei saa tiinust lõpuni kanda.
Mis on OPU ja ICSI?
Seemneraku intratsütoplasmaatiline injektsioon (intracytoplasmic sperm injection ehk ICSI) on protseduur, mille puhul mära munarakud küpsevad ja viljastatakse laboritingimustes. OPU (Ovum Pick-Up) on protseduur, mille käigus doonormära ehk mära, kellelt soovitakse varssa, munasarjast imetakse välja ootsüüte (munarakke). Selleks kasutatakse tupesisest ultaheliandurit, millele lisatud nõela abil tühjendatakse munasarjas asuvad folliikulid vedelikust ning loodetakse leida seal asuvaid munarakke. Protseduuri läbiviimiseks märad rahustatakse ning teostatakse epiduraalanesteesia. OPU protseduuri võib korrata iga 2 nädala tagant. Loe protseduuride kohta lähemalt Kristiina Kuik-Tõnissoo 2017. aasta artiklist “Uued võimalused hobuste sigimises: OPU ja ICSI“.
Kuna protseduuride seadused ja määrused on erinevates riikides erinevad, näiteks Rootsis ja Saksamaal on need rangemad kui Belgias, Hollandis või Itaalias, siis lasevad märaomanikud sageli protseduuri läbi viia riikides, kus reeglid on leebemad.