Hippomundo astus sammu läbipaistvama hobusekasvatuse suunas

Kuigi kõik põlvnemis- ja tulemuste andmebaasid, nagu Hippomundo.com, Horsetelex.com, Sporthorsedata.com ja teised, on juba ammu märgistanud embrüosiirdamise ja kloonimisega saadud hobuseid, puudus märgistus OPU/ICSI-ga saadud hobuste kohta. Seda lihtsalt seetõttu, et need klassifitseeriti embrüosiirdamise (ET) alla, tegemata suurt vahet reproduktiivtehnikal endal.

Kuna järjest enam ilmneb teavet selle kohta, kui ebameeldivad võivad mõned protseduurid mära jaoks olla, eriti kui järelhooldus ja valu leevendamine ei ole korralikult tagatud, on paljud aretajad valmis sellest protseduurist loobuma. Möödunud aastal tekitas omajagu kõmu Rootsi soojavereliste hobuste tõuraamatu (SWB) otsus, mille kohaselt ei ole alates käesoleva aasta 1. märtsist enam võimalik SWB põhitõuraamatusse registreerida OPU või ICSI protseduuriga saadud hobuseid. Otsuse ajendiks oli Rootsis kehtiv loomakaitseseadus, mille kohaselt on tegu Rootsis keelatud protseduuriga.

Samuti on esitatud vastuväiteid selle kohta, et üksikutel märadel on nii palju järglasi, et see on peaaegu samaväärne täkkudega. Ka Hippomundo lehel selgitatakse, et aja jooksul on ICSI tehnika muutunud populaarsemaks, kuid samas ka vastuoluliseks, kuna see võimaldab varssade masstootmist. “Kas ICSI-varssadel on spordis parem, halvem või samaväärne tulemus, selgub alles ajaga. Siiski on teatud märade liinide eksklusiivsus märkimisväärselt vähenenud ning ICSI-varssade hinnad, mis olid algselt kõrged, hakkavad nüüd normaliseeruma,” seisab teates. Näitena võib tuua mära Quasibelle de Seigneuril (sünd. 2000, e Rubens du Ri d’Asse – Chin Chin, kasvataja Marc Van Langendonck), kellel on tänaseks registreeritud 71 järglast ja ta on üks 45 märast, kellel on üle 30 järglase.

Kuna arutelu selle üle, mis on pärilikkus ja keskkond eduka sporthobuse loomisel, on hoogustunud, on Hippomundo astunud radikaalse sammu.

Oma märgistus

Hippomundo teatab oma lehel, et kutsub kõiki tõuraamatuid projektiga tasuta liituma. Nad püüdlevad neutraalsuse poole ega anna hinnangut ICSI kohta. Samal ajal soovib leht siiski tagada täielikku läbipaistvust ja kritiseerib puudulikku teavet selle kohta, kas varss on saadud traditsioonilise aretuse teel või mitte. Selle taustal tutvustab Hippomundo märgistust „TRADITIONAL BRED“ (traditsiooniliselt aretatud), mis on algatus täieliku läbipaistvuse tagamiseks ja traditsiooniliste aretusmeetodite tähistamiseks. Märgistus garanteerib, et varss on sündinud loomulikul teel omaenda ema poolt, ilma asendusmära kasutamata. Kui mära on seemendatud värske või sulatatud külmutatud spermaga, peetakse seda traditsiooniliseks seemendamiseks.

On selge, et belglaste Hippomundo ootab koostööd tõuraamatutega, kellega nad juba aktiivselt töötavad. Näiteks SWB, kes varem tegi tihedat koostööd Horsetelexiga, on viimastel aastatel sõlminud lepingu Hippomundoga. Kõik põhineb asjaolul, et tõuraamatutes on registreeritud teave selle kohta, kas varss sündis ET või traditsioonilisel viisil.

Hoolimata oma väidetavast neutraalsusest väljendab Hippomundo taga olev ettevõte teema osas tugevaid seisukohti. „Hippomundo rõhutab juhtimise ja järjepidevuse olulisust selles projektis ning loodab, et paljud tõuraamatud, kes hindavad aretust kõrgelt, ühinevad võitlusega läbipaistvuse ja traditsiooniliste aretusmeetodite säilitamise eest. Kiire tehnoloogilise arengu ajastul pakub TRADITIONAL BRED märgistus väärtuslikku garantiid ostjatele ja aretajatele, kes hindavad traditsioone ja hobuste loomulikku päritolu. See on samm tagasi põhiväärtuste juurde, keskendudes läbipaistvale ja ausale tulevikule soojavereliste hobuste aretuses.“

Oluline on märkida, et loomuliku aretuse osa, mis on hobuse jaoks suurema tähtsusega, nagu väljas liikumine, head karjamaad, mängukaaslased ja kvaliteetse sööda kättesaadavus, ei ole veel märgistatud.