Rahvusvaheline Ratsaspordi Föderatsioon (FEI) kutsus ellu töörühma, mille ülesandeks on töötada välja põhjalik tegevuskava koolisõidu edendamiseks. Töögrupi ülesandeks on selge visiooni loomine, eesmärkide ümberhäälestamine ning praktiliste plaanide koostamine koolisõidu arendamiseks kõigil tasanditel.
Töörühma kuuluvad oma ala asjatundjad, mis ühendab nende laialdase teadmistepagasi. See võimaldab käsitleda tänapäeva koolisõidu ees seisvaid väljakutseid ja võimalusi.
Töörühma juhib George Williams (USA), endine Ameerika Ühendriikide Koolisõiduföderatsiooni president ja USA noorte koolisõidukoondise treener. Koolisõidukogukonnast kuuluvad töörühma veel järgmised inimesed:
- Monica Theodorescu (GER) – olümpia-, maailma- ja Euroopa meister, kelle silmapaistev karjäär ulatub nii võistlusareenile kui ka selle taha. Ta kuulus olümpiamängude ja FEI maailmamängude kuldmedalivõitnud meeskondadesse, võites FEI koolisõidu maailmakarika finaalid 1993. ja 1994. aastal ning tuli Euroopa meistriks 1993. aastal. Samuti tegi ta ajalugu olles esimene naine, kes nimetati Saksamaa rahvuslikuks koolisõidutreeneriks.
- Raphael Saleh (FRA) – Pariisi 2024. aasta olümpiamängude koolisõidu peakohtunik ning FEI 4* kohtunik.
- Gareth Hughes (GBR) – tunnustatud Briti koolisõitja, kellel on üle 60 riikliku ja rahvusvahelise tiitli.
- Kyra Kyrklund (FIN) – kuuekordne olümpialane ja endine FEI koolisõidu maailmakarika võitja. Ta on olnud Rahvusvahelise Koolisõitjate Klubi (IDRC) president ja praegune asepresident. Lisaks on ta töötanud Soome, Rootsi ja Portugali rahvusmeeskondade peatreenerina.
- Klaus Roeser (GER) – Saksamaa ratsaliidu koolisõidukomitee esimees, Euroopa Ratsaspordiföderatsiooni (EEF) juhatuse liige (sportlaste esindaja) ja IDRC peasekretär.
- Lise Berg (DEN), DVM, PhD – Kopenhaageni Ülikooli veterinaarkliiniliste teaduste osakonna dotsent.
Eetilisema koolisõidu poole
FEI koolisõidu direktori Ronan Murphy sõnul peaks koolisõit peaks põhinema tasakaalustatud ja eetilisel treeningul, mille tulemusena saavutatakse liikumisvabadus, sujuvad üleminekud ja harmoonia hobuse ja ratsaniku vahel, ilma pinge ja vastupanuta.
“Eesmärk on panna need põhimõtted selgelt kirja FEI määrustikku ja tagada nende järjepidev rakendamine treeningutel ja võistlustel, asetades hobuse heaolu alati esikohale,” sõnas Murphy. “Töörühma ülesanne on muuta need ideaalid igapäevaseks praktikaks ja seada hobuste heaolu prioriteediks tulevaste ettepanekute ja formaadimuudatuste väljatöötamisel.”
Murphy kinnitusel omavad töörühma liikmed nii erialaseid teadmisi, aga nad mõistavad ka koolisõidu nüansse. “Mitmekesine töörühm esindab laiahaardelist kogukonda, tagades mitmekesised vaatenurgad. Nende teadmised ja visioon mängivad võtmerolli strateegilise plaani loomisel, mis mitte ainult ei käsitle praeguseid väljakutseid, vaid tagab ka hobuste heaolu, kaasab sidusrühmade tagasisidet ja loob koolisõidule pikaajalise eduperspektiivi,“ on Murphy veendunud
Töörühma esimeste ülesannete hulka kuulub põhjalik ülevaade koolisõidu hetkeseisust. Lisaks analüüsitakse sidusrühmade tagasisidet, mis koguti enne 1. oktoobril 2024 toimunud kohtumist ja mainitud kohtumise käigus. Saadud ettepanekud liigitakse fookusvaldkondadesse, et töötada välja sihipäraseid meetmeid. Keskseks eesmärgiks jääb hobuste eetika ja heaolu, mille aluseks võetakse hobuste heaolu ja eetika tegevuskava.
Samuti töötab töörühm välja teadusuuringute andmebaasi ja teeb koostööd veterinaarekspertidega, et luua kõigile kättesaadav teabeallikas. Spordiala terviklikkuse edendamiseks tehakse ettepanekuid tulevaste reeglite muutmiseks, keskendudes esialgu 2025. aasta osalistele uuendustele ja 2026. aasta täiemahulisele koolisõidureeglite läbivaatamisele.
Töörühm annab regulaarselt aru koolisõidu tehnilisele komiteele, FEI juhatusele ja sidusrühmadele, et tagada protsessi läbipaistvus ja koostöö. Esimene ettekande tehakse FEI spordifoorumil 31. märtsil.