Norra järgib Taani eeskuju tõstes GP hobuste miinimumvanust

„Soovime anda selge signaali, et hobusele tuleb anda piisavalt aega väljaõppeks,“ ütleb Unni Henriksbø, Norra Koolisõidu Spordikomitee juht, kommenteerides otsust tõsta koolisõidu GP-klassides osalevate hobuste miinimumvanus kaheksalt aastalt üheksale.

Siiani oli koolisõidu GP-klassi hobuste miinimumvanus kaheksa aastat, kuid pärast koolisõidu määrustiku muudatust tõstetakse see üheksa aastani. Uus reegel hakkab kehtima märtsist, kui Norra Ratsaspordi Liit esitleb uuendatud määrustikku.

Hobuste arengutempo on oluline

„Oluline on rõhutada, et ratsanikud peavad arvestama hobuse arengutempoga ja seda ei tohi tagant kiirustada. Hobusele tuleb anda piisavalt aega, et areneda nii füüsiliselt kui ka vaimselt,“ selgitab Henriksbø. Sama muudatus viidi hiljuti sisse ka Taanis, kuid näiteks Rootsis võib GP-klassis startida endiselt 8-aastane hobune.

Tugevam Põhjamaade koostöö

Norra Koolisõidu Spordikomitee on kogunud statistikat viimase 10–15 aasta kohta ja leidnud, et 8-aastased hobused pole rahvuslikel võistlustel eriti GP-klassis startinud. Seetõttu ei too muudatus hetkel suuri muutusi, kuid Henriksbø usub, et signaal hobuste heaolu tähtsusest on siiski oluline.

Norra Ratsaspordi Liidu pressiteates rõhutatakse, et majanduslikud kaalutlused ei tohi kunagi olla tähtsamad kui hobuste heaolu.

„Kui hobune alustab spordis või tõstetakse tema taset uuele tasemele, peab ta olema selleks täielikult valmis nii füüsiliselt kui ka vaimselt,“ ütleb ta. Samuti toob ta välja, et hobuste heaolu arutatakse praegu põhjalikult kogu Euroopas.

„Me peame vaatama, mida meie naaberriigid teevad ja hindama, mis on meie jaoks kõige õigem. Meil on teiste Põhjamaadega tihe koostöö ja see muutub tulevikus veelgi tugevamaks. Me ei pea kiirustama ega tegema otsuseid ainult selleks, et olla esimesed, vaid tähtis on protsesside läbimõeldus ja õige ajastus,“ rõhutab ta Norra Ratsaspordi Liidu pressiteate vahendusel.