Olümpial võistelnud kolmevõistleja Vittoria Panizzon ütles, et tunneb tohutut kergendust, sest talle määratud nelja-aastane võistluskeeld ja trahv dopingutesti ärajäämise eest – mis polnud tema süü – on täielikult tühistatud. Kuid aasta, mille ta on kaotanud, on aeg, mida ei saa enam tagasi.
Suurbritannias elav Itaalia ratsutajale määrati võistluskeeld Itaalia rahvusliku antidopingu agentuuri (NADO) poolt. Põhjuseks asjaolu, et sportlane olevat vältinud dopingukontrolli, rikkudes sellega Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) sportlaste asukoha jälgimise süsteemi reegleid. Tegemist oli ühe testi ärajäämisega, mitte kolmega – viimane oleks olnud erinev rikkumine.
Sportlane jäi süsteemi hammasrataste vahele
Vittorial keelati võistlemine – tema riiklik võistluskeeld kehtis ka FEI võistlustel – mistõttu jäi ta tervest hooajast eemale, kaasa arvatud olümpiast. Samuti ei tohtinud ta osaleda üheski ratsaspordi tegevuses, mis oli seotud ametlike alaliitudega, sealhulgas treeneritöös. Tema karjäär oli “rusudeks”, ehkki ta oli aastaid täitnud kõik dopinguprogrammi nõuded. 2023. aasta kolmevõistlushooaja lõppedes uuendas naine puhkusele minnes oma asukohta süsteemis, kuid ta viibis maapiirkonnas, kus mobiililevi oli halb. Kui NADO testija saabus hommikul kell viis pimedas, ei õnnestunud neil omavahel kokkuleppel kohtuda, sest ligipääs puhkusepaika oli keeruline ja süsteemi järgi ei tohi sportlast ette hoiatada.
Vittoria kaebas otsuse edasi Rahvusvahelisse Spordiarbitraažikohtusse (CAS), mis on kõrgeim spordikohus. Eelmisel nädalal tühistati nii tema võistluskeeld kui ka 3000-eurone trahv. Vittoria sõnas, et on tavaliselt hea leidma halvas olukorras midagi positiivset. “Aga seekord on see väga raske,” ütles ta.
“See mõjutas mind väga tugevalt. Sisuliselt ei tohtinud ma teha midagi, millele mu töö ja äri tavapäraselt toetub. Ma ei tohtinud töötada ühegi sportlase ega võistluspaigaga, mis olid seotud alaliitudega, ükskõik millisel spordialal. Sellel oli tohutult laiaulatuslik mõju, kuigi ma ei olnud tegelikult mitte midagi valesti tehtud.”
Oma avalduses lisas ta: “Ma olen tohutult rõõmus, tunnen kergendust ja olen ääretult tänulik kõigile omanikele, sponsoritele, [Itaalia õhuväele], sõpradele, personalile ja kogu hobumaailma kogukonnale nende toetuse eest – aga samas ka väsinud, pettunud ja sügavalt löödud.”
Süsteem ei arvesta ratsaspordi eripäradega
Ta rõhutas, et tal on sportlasena puhas ja laitmatu ajalugu, ta ei suitseta, ei joo alkoholi ja võtab harva ravimeid. Sellegipoolest pidi ta üksinda navigeerima segases ja ebasõbralikus protsessis.
Ta tõi välja, et asukoha jälgimise süsteem kehtib kõigi spordialade jaoks ega arvesta ratsutajate töö eripäraga. Näiteks sellega, et ratsutajad viibivad sageli põldudel või kohtades, kus puudub interneti- ja mobiiliühendus. Sportlased peavad aga olema süsteemis pidevalt kättesaadavad ja hoidma asukohaandmed ajakohasena.
“Ma, nagu ka kõik mu kolleegid, olen puhta spordi suur pooldaja ja mõistan, et FEI ja [Itaalia ratsaspordi liit] FISE peavad toetama inimeste antidopingu kampaaniat, samuti hobuste antidopinguprogramme, mis on meie hobuste heaolu jaoks üliolulised. Aga meie alaliidud peaksid siiski oskama aidata sportlasi, et nad saaksid sellise keerulise süsteemiga toime tulla,” sõnas ta.
“Liidud peaksid pakkuma nõu, kuidas apellatsiooniprotsessis navigeerida või isegi seda, kuidas leida advokaat. Selle tegemine ei tähenda, et nad võtaksid sportlase poole, vaid see on osa hoolest, mille nad on sportlasele võlgu nagu näitab CAS-i otsus. Kõik otsused ei ole õiged ja kaalul on sportlaste maine, karjäär ja elatusvahendid,” kommenteeris naine.
“Ma olen pidanud alates 2024. aasta jaanuarist iga päev üksinda võitlema oma nime puhtaks pesemise nimel. Ma tõesti loodan, et FEI hindab nüüd uuesti, kas asukohasüsteem sobib üldse ratsutajatele või vähemalt pakub neile palju paremat juhendamist, sest praegu seab FEI oma sportlased olukorda, kus ebaõnnestumine on peaaegu vältimatu ja jätab nad hätta, kui süsteem neid alt veab.”
Kallis võitlus puhta nime eest
Vittoria pidi katma kõik oma kohtukulud, mis ulatusid umbes 82 573 euroni, ilma ühegi organisatsiooni toetuseta. Ta ütles, et tema apellatsioon CAS-ile ei oleks üldse arutlusele tulnud, kui ta poleks eelnevalt maksnud kõiki menetluse kulusid. Ta saab oma trahvi tagasi ning umbes 23 592 eurot kohtukulusid, kuid advokaaditasusid ta tagasi ei saa.
“Ma pidin oma perelt raha laenama ja ilma nende toetuseta poleks ma saanud oma nime puhtaks pesta,” ütles ta. “See ei saa olla õiglane, et kui mul poleks olnud raha, oleksin ma tänaseni võistluskeelu all.”
Ta lisas, et ainus võimalik positiivne külg selles olukorras võib olla see, et tema kogemus aitab tulevikus tuua süsteemi muudatusi, millest võiksid teised kasu saada. „Kuigi ma olen rõõmus, et saan nüüd uhkusega oma armastatud spordialal taas osaleda, tuleb siiski tõdeda, et olen kaotanud terve aasta oma võistluselust – ja seda aega ei saa ma kunagi tagasi.”
Briti väljaanne Horse & Hound edastas Vittoria kriitika asukohasüsteemi ja selle mõju kohta ratsanikele nii NADO-le, FISE-le kui ka FEI-le. FEI keeldus kommenteerimast ja suunas pöördumise Rahvusvahelise Testimisasutuse (ITA) poole. ITA esindaja teatas, et nad ei saa Vittoria juhtumit kommenteerida ja suunasid küsimuse edasi NADO-le. NADO ei vastanud. ITA esindaja rõhutas, et asukoha jälgimise süsteemi kehtestab WADA.
„Sellegipoolest tunnistame täielikult, kui oluline on puhta spordi alane haridus, et sportlased teaksid oma õigusi ja kohustusi,” ütles ta. „ITA juhib FEI sportlastele suunatud antidopingu haridusprogrammi, mis sisaldab kohapealseid teabepunkte ja ettekandeid, veebiseminare ja sportlastele suunatud kampaaniaid. Sportlased saavad igal ajal ITA poole pöörduda küsimustega puhta spordi kohta ning me pakume asjakohaseid materjale oma spetsiaalses sportlastele mõeldud veebikeskkonnas, sealhulgas teavet ja juhiseid asukoha süsteemi kohta ning korduma kippuvate küsimuste rubriiki.”
Vittoria sõnul ei olnud tema juhtumi ajal sportlastele ühtegi tugisüsteemi olemas.