Homme, reedel, alustab Saksamaal Põhja-Westfaalis Belgia piiri lähistel asuvas Aachenis järjekordne pikkade traditsioonidega suurvõistlus CHIO Aachen 2013 ehk Maailma Ratsaspordi Festival. Poolteist nädalat kestval võistlusel osalevad maailma tippu kuuluvad takistus- ja koolisõitjad, kolmevõistlejad, rakendisportlased ning volitižeerijad.
Aacheni ratsafestivali ajalugu algab aastast 1898. Tänapäeval igal aastal Aachenis toimuval suurvõistlusel osaleb traditsiooniliselt kogu ratsaspordimaailma eliit. Ajalooliselt on mängude kavasse kuulunud takistus- ja koolisõit, samuti rakendisport. 2007.a. laiendati festivali kava kolmevõistluse ja voltižeerimisega. Veidi pärast algusaastaid, 1920.a., kolis võistlust korraldav klubi, mille nimeks Aachen-Laurensberger-Rennverein, oma praegusesse asukohta Soersi linnaosas Aachenis. 1924.a., mil korraldati nii takistussõidu kui rakendivõistlus, oli pealtvaatajate arvuks 20 000 ning sellega pandi alus tänaseks välja kujunenud ratsaspordifestivalile. 1927.a. peeti Aachenis esimest korda rahvusvaheline võistlus, kaks aastat hiljem viidi läbi Rahvuste Karikas takistussõidus, mida peetakse tänaste mängude – CHIO (Concours Hippique International Officiel) – ametlikuks alguseks.
Tallid
Soojendusväljaku ääres
1938.a. Hitleri Saksamaa poolt korraldatud mängudel oli 120 000 külalist kõikjalt Euroopast, viidi läbi 50 erinevat võistlusala, millel osales 600 hobust. Teine maailmasõda tegi võistlustesse loomulikult väikese pausi, kuid juba 1947.a. lehvisid Aachenis jällegi hiljutiste Saksamaa sõjaliste vastaste Suurbritannia, Madalmaade ning Ameerika Ühendriikide lipud.
Aachen on viimasel poolsajandil näinud kõiki maailma tugevaimaid ratsasportlasi. Seal on läbi viidud takistussõidu MM aastatel 1955, 1956, 1978, 1986, koolisõidi MM aastal 1970. Euroopa meistrivõistluseid on Aachen võõrustanud takistussõidus 1958, 1961, 1965 ja 1971, koolisõidus 1967, 1973 ja 1983. 20. augustist kuni 3. septembrini, 2006.a. viidi Aachenis läbi Ratsaspordi Maailmamängud (WEG – World Equestrian Games), mida jälgis kõikidel päevadel kokku 336 000 pealtvaatajat. Takistussõidustaadion, muide, mahutab 40 000 pealtvaatajat.
Eesti rajameistritest kursuste käigus Aacheni staadionil viibinud Renee Nüüd ütles Hobumaailmale kommentaariks, et staadion on tõepoolest võimas ja unikaalne. Tohutute mõõtmetega võistlusväljak sisaldab derby-takistusi, põõsaid, statsionaarset veekraavi ja nii edasi. Nüüd`i sõnul on sellel staadionil raja ehitamises osalemine tõenäoliselt iga rajameistri unistus. Unikaalseks teeb staadioni veel üliprofessionaalselt paigaldatud valgustus. Juba aastaid on Aachenis kombeks ühel võistlusõhtul viia läbi parkuur pimeduses prožektorite valguses. Unikaalseks teeb valgustuse asjaolu, et se ei tekita staadionile ühtegi varju ning valgusaste vastab praktiliselt päevavalgusele.
Järgmine oluline tiitlivõistlus peetakse Aachenis 2015.a., kui samaaegselt saavad teoks Euroopa Meistrivõistlused takistus- ja koolisõidus, kolmevõistluses, rakendispordis ning voltižeerimises.
Foto: Daniel Kaiser
Tänavune ratsaspordifestival algab 21. juunil voltižeerimisega, mis katab kogu eeloleva nädalavahetuse. Rakendivõistlused neljarakenditele viiakse läbi ajavahemikul 26.-28. juuni. Tuntumatest kutsaritest on kohal Austraaliat esindav Boyd Exell, ungarlastest isa ja poeg Joszef Dobrovitzid, hollandlased Ijsbrand Chardon, Koos de Ronde ja Theo Timmermann, rootslane Tomas Eriksson ja teised.
Foto: Helmut Rüland
Kolmevõistluse päevadeks on 28. ja 29. juuni. CICO3* tähendab ühtlasi kolmevõistluse Rahvuste Karika etappi, tuntumatest kolmevõistlejatest leiame ülesandmise lehelt austraallase Andrew Hoy, legendaarse briti Mary Kingi, sakslased Michael Jungi, Bettina Hoy ja Ingrid Klimke, maailma esinumbri uusmeremaalase Andrew Nicholsoni, rootslannast Londoni olümpiamedalisti Sara Algotsson-Ostholti ja paljud teised.
Maailmas enim populaarsust kogunud takistus- ja koolisõit on jagatud päevadele vahemikus 25.-30. juuni. Neilgi aladel leiame starti tulijate seas palju tuntuid nimesid. Takistussõidus peetakse Aachenis muuhulgas Euroopa esimese divisjoni Furusiyya FEI Nations Cup`i etapp, võistluse lõpetab maailma üheks prestiižseimaks peetav Grand Prix. Sarnaselt takistussõidu ja kolmevõistlusega, peetakse Aachenis Rahvuste Karika etapp ka koolisõidus.
Lisaks on Aacheni võistlus uue sarja nimega Rolex Grand Slam üheks etapiks. Sportlane, kel õnnestub võita GP'd järjest Aachenis, Spruce Madows Masters Tournamentil ja Genfi CHI-l, pälvib auhinnaks miljon eurot.
Hobumaailm hoiab maailma tippvõistlusel silma peal ning annab toimuvast oma lugejatele teada. Suurvõistluse kodulehekülje leiate aadressilt http://www.chioaachen.de/en/ . Vägevat 3D tuuri võistluspaigast saate vaadata siin: http://www.chioaachen.de/wp-content/uploads/2011/08/chiopanorama/
Foto: Studio Strauch