Caen on Hollandi koondise ühele tugitalale Jeroen Dubbeldamile õnnelik linn. Madalmaade takistussõitjal õnnestus siin teha kuldne duubel – võita kuldmedal nii individiuaalselt kui võistkondlikult. Oma teise hõbeda Caen`ist võttis Patrice Delaveau, sama tegi Beezie Madden pronksiga.
Maailma Ratsaspordi Mängude absoluutselt viimase alana oli kavas vaid Mängudele omane takistussõidu formaat, kus medalistid selgusid Final Four`is. Kolme osavõistluse tulemusena selgusid Mängude eelviimasel õhtul neli paremat, kes täna hüppasid sama raja läbi järgimööda enda ja konkurentide hobustega. Juba eilses uudises kiidetud külma närvi ja muidugi ülihead ratsastamisoskust näitas Jeroen Dubbeldam, kes suutis ainsana läbida parkuuri vigadeta kõikide hobustega.
Võistlusväljak oli jagatud tänaseks kaheks osaks, kus parkuur asus väljaku osal, mille mõõtmeteks 80m * 65 m. Kolmandik senisest väljakust oli muudetud hobuste hoiu(puhke)- ja soojendusalaks. Igale hobusele oli eraldatud individiuaalne puhkeala, väljakul oli kaks eelhüpeteks mõeldud takistust. Esmalt sõitsid kõik sportlased enda hobusega, seejärel anti igaühele järgimööda kolm minutit konkurendi hobusega tutvumiseks, kusjuures sooritada oli lubatud kaks eelhüpet.
Plats oli täna jaotatud hobuste hooldusalaks/soojendusväljakuks ning võitlusareeniks.
Tänane parkuur sisaldas kaheksat takistust, mis jäid valdavalt kõrgusele 150 cm. Kolmese süsteemi B ja C element olid kõrgustel 155 cm ja neil tehtigi enim vigu. Takistused nägid välja efektsed nagu kõikidel teistelgi päevadel.
Avavoorus tegid oma hobustega nulli kõik peale Rolf-Göran Bengtssoni, kes võttis Casall Askiga maha kolmese süsteemi C elemendi. Teises voorus läks olukord põnevamaks, sest siin hakkas rolli mängima oskus võõraste hobustega hakkama saamisel. Bengtsson startis esimesena Dubbeldami hobusel Zenith ja võttis maha sarnaselt enda Askiga kolmese süsteemi viimase takistuse. Lisaks tuli rootslasele kaks punkti ületatud aja eest, mis kahandas meie ülemerenaabri šansse oluliselt. Beezie Madden sõitis Askiga ning eksis sarnaselt Bengtssoniga kolmesel süsteemil. Ameeriklannal tuli maha küll keskmine takistus. Delaveau ja Dubbeldam tegid nullid, prantslane Cortesiga, hollandlane Delaveau Orient Expessiga.
Delaveau ja Orient Express teevad avavooru viimastena puhta soorituse, mille peale prantslaste rõõmuhõisked ei taha kuidagi lõppeda.
Kolmandat voorus alustas Madden Zenith`iga ning maha tuli jällegi kolmese süsteemi viimane. Kohalike suurlootusel Delaveau`l tuli selles voorus tagasilöök. Kuigi ta läbis Casall Askiga raja takistusi maha ajamata ning kodupublik oli hullumas, näitas tabloo ühte karistuspunkti ületatud normiaja eest. Tõsise kinda viskas aga Dubbeldam, kes kohe järgnevana tegi Cortesega nulli. Bengtsson ja Orient Express võtsid aga maha viimase. Enne otsustavat vooru oli Dubbeldamil null, Delaveau`l üks, Maddenil kaheksa ning Bengtssonil neliteist karistuspunkti.
Madden eksib Zenithiga süsteemil nagu mitmed teisedki.
Viimase vooru kaks esimest starti otsustasid asja. Kodupublik rõkkas, kui Delaveau tegi Zenith`iga nulli. Nüüd oli kõik hollandlase kätes. Dubbeldam säilitas külma närvi ja tuli muide ainsana Casall Askil nulliga. Nüüd oli pidu hollandlaste õuel. Staadionil kestsid
ovatsioonid mitmeid minuteid, Dubbeldam tänas publikut, võttes kaska peast nagu vanadel aegadel kombeks. Miks nimetame vanu aegu? Reeglite kohaselt peab ratsanik sadulas olles alati kandma turvakiivrit. Reegli eiramisel ta diskvalifitseeritakse. Samas on lubatud seda teha täiskasvanud ratsutajatel tseremoniaalsetel eesmärkidel, mille all mõeldakse põhiliselt auhinnatseremoonial kaska peast võtmist meeste poolt hümni mängimise ajal. Kohtunike kogu suutis õnneks siiski lähtuda loogikast ja luges Dubbeldami käitumise tseremoniaalseks, mida see tegelikult ju oligi – maailmameistri tänutseremoonia publikule.
Kaska peast võtmine pärast meistriks tulemist oli Dubbeldamile riskantne otsus, kuna FEI reeglid seda väga sagedatel puhkudel teha ei luba. Siiski lahenes olukord mõistlikult.
Viimases voorus jäi sõita veel Bengtssonil, kes tegi Cortesiga oma ainukese nulli ning Maddenil, kelle tulemuseks Orient Expressiga jäi neli karistuspunkti. Cortes tunnistati seega ka võistluse parimaks ehk ainsaks hobuseks, kes läbis kõik voorud vigadeta.
Huvitava stiiliga – esijalad risti – hobune Cortes C osutus MMi parimaks hobuseks, läbides Final Fouris kõik voorud puhtalt.
Medalid seega: kuld Jeroen Dubbeldam Madalmaad, hõbe Patrice Delaveau Prantsusmaa, pronks Beezie Madden Ameerika Ühendriikidest ning neljas koht rootslasele Rolf-Göran Bengtssonile. Stiilne on situatsioon, kus nii individiuaalselt kui võistkonlikult läksid medalid samadesse riikidesse.
Võidujärgsel pressikonverentsil naljatas Dubbeldam, et täna oli väga lahe päev – sai ratsutada nelja maailma parima hobusega. Tõsisemaks muutudes lisas ta, et tegelikult oli loomulikult pinges, sest kaalul oli ikkagi tiitel. Tema senine tipphetk oli loomulikult Sidney individiuaalne olümpiavõit, kuid tänast ei pidanud ta sugugi vähem tähtsaks. Vastne maailmameister ütles, et vanusega on ta muutunud emotsionaalsemaks ja täna lasi mees, kes fotograafide sõnul eriti ei naerata, emotsioonidel vohada. Dubbeldami võitu oli tunnistamas ka tema tütar, mis tegi võitja sõnul vastutuse veelgi suuremaks. Rääkides konkurentide hobustest, kiitis ta eelkõige Cortes`i, kellele peale vaadates tundub, et puudub igasugune elastsus, kuid sadulas olla tunne sootuks teine. Orient Expressi ta oma sõnul osataks endale võistlemiseks, kui see müüa oleks, tegemist on väga hea hobusega. Enim kartis Dubbeldam Casall Aski, kellel oli tema all sõita juba neljas voor. 15aastane hobune võis olla väsinud, kuid et ta seda sugugi ei olnud, sai maailmameister aru juba esimesel eelhüppel.
Dubbeldam tänab Casall Aski, kellega võistlemist kartis kõige enam, kuid kellega õnnestus siiski ainsana ratsanikest teha puhas sõit.
Sellega on seitsmendad Maailma Ratsaspordi Mängud Caen`is lõppenud, toimetus alustab homme koduteed. Meie viimast lühiuudist Caen`ist, milles toome teieni neljarakendite võistluse lõpplahenduse kujunemise, saate lugeda esmaspäeva ennelõunal.