Sel aastal tavapäratult hilja, 24. septembril peeti Kukrumäel järjekordsed Ratsakoolide Meistrivõistlused, kus osales seitse ratsakooli üle Eesti. Parimaks tunnistati Tallinna Ratsaspordikooli noorte ja Kukrumäe harrastajate võistkond. Korraldaja sõnul oli osalejaid märkimisväärselt palju.
Võistluse formaadi kohaselt jagatakse välja kuus komplekti individuaalseid medaleid ning selgitatakse parimad võistkonnad eraldi noorte ja harrastajate arvestuses. Osalevad ratsakoolid peavad vastama ERLi lehel toodud ratsakooli määratlusele ning hobused olema igapäevaselt kasutuses õppehobustena. Ratsanike tase peab jääma koolisõidus L ja takistussõidus 110 cm juurde.
Foto: Janek Rüütalu
Harrastajad said esmakordselt koolisõidus ise taseme valida
Individuaalselt võistlesid lapsed (kuni 15a) ABC skeemi ning takistussõitu 70 cm kõrgusel. Tänavu osales selles klassis 14 võistluspaari ning ülekaaluka võidu saavutas Laurel Leisna Niitväljalt ponil Voore Rufus tulemusega 71,974%. Järgnesid Eliise Rannula (Tallinna RK) ja Kardo ning Christine Grete Rüütalu (Tallinna RK) ja Filipetti.
Christine Grete Rüütalu ja Filipetti. Foto: Janek Rüütalu
Noored, kuni 21aastased ratsanikud, keda oli kokku 12 paari, võtsid mõõtu skeemis A5. Parima tulemusega 73,167 % võttis võidu Stella Brett Mesila (Märjamaa) Casindral, järgnesid tondikad Maris Kangur ja Tormis ning Sonja Roberta Sedin ja Mimii.
Harrastajatel oli tänavu esmakordselt võimalik valida, kas sõita ABC või A skeemi. Paraku oli sõitjaid stardis kõigest neli. Võit läks Eli Roometsale (Märjamaa) Ruudi-Ruul tulemusega 68,289 %. Järgnesid Ann Mari Anupõld (EHS) ja Casindra ning Merle Raamat (KRT) ja Domingo.
Merle Raamat ja Domingo. Foto: Kersti Sügis
Takistussõidud toimusid puhtusele ja stiilipunktidele
Lasteklassi takistussõit kõrgusel 70 cm peeti , nagu ka järgnevad sõidud, stiilipunktidele ja puhtusele. Hindeid andsid Andres Treve ja Anni Kaljund. Siin saavutas kuldmedali 16 osaleja seas Tondi noorsportlane Emma-Elisa Randväli Mandelil, kes tegelikult sõitis parkuuri kõrgusel 60 cm, kuna sellest aastast sisse viidud muudatuse kohaselt võisid väikeponid startida 10 cm madalamal. Hõbemedal läks Eliise Arrole (KRT) Mauril, pronks Hanna Kruusojale ponil Silvester Going Light.
80 cm parkuuris, milles osalesid kuni 21a. ratsanikud, oli osalejaid üheksa. Võidu noppis Christine Grete Rüütalu (Tallinna RK) Filipettil, järgnesid Maris Kangur ja Tormis ning Anna-Greta Irval (Niitvälja) Staccato G-l.
Harrastajaid oli takistussõiduks kokku tulnud 8 ja siingi said nad valida, kas osaleda kõrgusel 70 või 80 cm. Teist aastat järjest võitis stiilipunktidega Kristeli Veimann ponil Amor (KRT), kes oli otsustanud sõita kõrgemal tasemel. Hõbemedali noppis Ederly Talu (KRT) ponil Silvester Going Light ning pronksi Kärt Alehodžin Oscaril.
Teist aastat järjest võitis 80 cm harrastajate tasemel stiilipunktidega Kristeli Veimann ponil Amor. Foto: Kersti Sügis
Hea poniga on lihtne stiilne olla: harrastaja 70 cm-il Ederly Talu (Kukrumäe Ratsakool) oma esimesel võistlusel ponil Silvester Going Light ja hõbemedal handicap sõidus harrastajatele. Foto: Kersti Sügis
Ratsakoole mitmest maakonnast
Noortevõistkondi, mis pidid koosnema kahest kuni 15a ja kahest kuni 21a noorest, oli kokku 7. Võidutses Tallinna Ratsaspordikooli võistkond, kellele pidi tunnistama nappi kaotust Tondi. Kolmanda koha võttis Juurimaa esimene võistkond. Lisaks osalesid Kukrumäe, Massu ja Ado võistkonnad.
Harrastajate võistkondi, kuhu pidid kuuluma 1 koolisõitja, 1 takistussõitja tasemel 70 cm ja teine tasemel 80 cm, oli kahjuks seekord vaid kolm. Kuldmedali pälvis siin Kukrumäe seltskond, jättes teiseks ja kolmandaks kaks Juurimaa võistkonda.
Konstantin Prohhorov Tallinna Ratsaspordikooli õpilastega. Foto: Janek Rüütalu
Uued tuuled
2008. aastal mitmete ratsakoolide, aga eelkõige Ellen Vatseli eestvedamisel käima lükatud traditsioon on siiani elus püsinud, kuid kõik tunnevad vajadust suuremate muudatuste järele. Tänavune korraldaja Marit Künnapuu leidis, et formaat on sellisel kujul oma aja ära elanud, kuna ratsakoole on tegelikult väga palju, õppehobustega kohale tulla on aga väga kulukas. Seetõttu oleks mõistlik kaaluda regionaalset formaati, sarnast FEI Challenge’i omale. „Igal aastal arutame eelnevalt koolidega üldreeglid läbi ja teeme vajadusel mõned parandused, kuid nüüd oleks küll vaja suuremat muutust“
„Ainuüksi Tartu piirkonnas on meie teada 7 ratsakooli, Saaremaalgi on mitu“ seletas Künnapuu. „Meil jätsid paljud erinevatel põhjustel tulemata, aga ikkagi oli osalejaid nii palju, et jäime suhteliselt hilja peale oma võistluse lõpuga. Kahe päevasena seda üritust korraldada on jällegi kõigi jaoks ilmselt liiga kulukas.“
Künnapuu leidis ka, et korraldavaid koole võiks rohkem olla, kuna entusiasm kipub ikka paraku tulema ühtedelt ja samadelt inimestelt. Võistlus on samas väga vajalik, tekitades ratsakooli õpilastes võistlus- ja kambavaimu ning andes nende tegevusele konkreetse eesmärgi.
Võiduka Tallinna RK juht Therje Prohorova sõnas, et võistlus oli äärmiselt vahva ning jättis sooja tunda. „Olime sinna tõesti oodatud. Alati sellist tunnet võistlusele minnes ei teki. Korraldus oli hea, Maritile suured tänud. Lapsed ja lapsevanemad olid kõik väga hingega asja juures.“
Prohorova sõnul on ratsakoolide esindajatel plaanis töökohtumine Tallinn International Horse Show raames, kus igaühel on võimalus teha ettepanekuid võistluse formaadi muutmise osas. Kindlasti tuleb muuhulgas arutlusele, kes on tunnihobune, kuidas defineerida ratsakooli jne. „Hetkel ju ERL ei tegele tallide ega ka ratsakoolide atesteerimisega, kuid loodame, et süsteem taastub. Koolidele on kindlasti vaja rõhku pöörata ja neid tunnustada vastavalt tasemele,“ selgitas Prohorova.
Korraldajad tänavad eraldi Cavalori ja Hobukommi, kes autasustatavaid tunnihobuseid hea ja paremaga premeerisid.
Võistluse tulemused leiate: https://ratsanet.ee/events/984?locale=et&year=2016