Brittide üllatuspomm- Becky Moody ja Jagerbomb

Paremat algust oleks olümpiadebüüdilt raske loota. Foto: FEI/Benjamin Clark

“Nüüd on hea tunne, kuid siiani tundsin end närvilisuse tõttu halvasti.” Nii rääkis Suurbritannia reservi kuulunud Becky Moody, kes eile esindas esimest korda Suurbritanniat suurtel tiitlivõistlustel.

Võib vaid ette kujutada, milline oli tema olukord. Kui olümpiamängudeni oli jäänud alla nädala, oli selge, et Becky Moody peab asuma võistlustulle. Põhjuseks kahe aasta tagune videoklipp Charlotte Dujardinist, mis kiskus viimase suurde skandaali.

Oma esimesel olümpiadebüüdil sai 44-aastane Becky Moody 74,938%, tagades seeläbi koha finaalvõistlusele. Mõneti üllatuslikult võitis ta oma grupis, edestades Patrik Kittelit. Tegu on tulemusega, mida keegi debütandilt ei osanud oodata.

“Täiesti hull tunne on. See oli hämmastav. Olime mõlemad närvis, aga aitasime üksteist. Nüüd on minuga kõik korras, aga siiani olen närvide tõttu haige olnud,” räägib ta.

“Mul on olnud fantastiline toetus,” ütleb Becky, kes sündis Šotimaal, kuid on elanud Yorkshire’is kuueaastasest peale. Ta on ratsutanud lapsest saati. “Võistlesin poniklubis kõikidel aladel, aga pigem vähe. Jätkasin kolmevõistlusega kuni umbes 15-aastaseks saamiseni, kuid siis sain poni, kellel oli anne koolisõidu peale ja sealt kasvas välja minu huvi selle ratsaspordiala vastu. Lisaks mõistsin, et ma ei ole piisavalt julge, et olla tõeline kolmevõistleja,” ütleb Becky Moody.

16- aastaselt otsustas ta kooli pooleli jätta ja alustas koos õega oma talli pidamisega. Peamiseks tegevusalaks sai inimeste ja hobuste treenimine. Tallis on tänaseks 30 boksi, mõned hobused kuuluvad õpilastele, teised on isiklikud. “Ettevõte on aja jooksul kasvanud, aga juhime seda ikka koos õega.”

Olümpiale enda kasvatatud hobusega

Becky teekonna muudab eriliseks ka asjaolu, et ta võistleb enda kasvatatud ja treenitud hobusel. Hobune, kellega ta olümpial ratsutab, on Jagerbomb, kelle isaks on koolisõiduhuvilistele tuttav Dante Weltino OLD, kellega võistleb Therese Nilshagen.

“Jagerbomb on meie enda aretus. Tema ema oli teel Grand Prix’le, kuid sai vigastada. Tal oli kolm varssa, kellest Bomba on viimane. Ta on väga tore hobune, kuid me ei arvanud, et tal on selliseid omadusi, mis on vajalikud GP-sse jõudmiseks,” mainib Becky. Tegelikult kaalus ta Jagerbombi 4-5 aastasena maha müüa, aga kuna ostjat ei olnud, siis jäi hobune koju.

Jagerbomb on suur hobune, kellele Becky andis aega kasvamiseks. Naise sõnul oli murdepunktiks noorhobuste võistlus. “Kui Jagerbomb oli seitsmeaastane, siis võitsime noorhobuste meistritiitli ja kui ta auringil hakkas piaffeed pakkuma, siis mõtlesin endamisi, et “hmm.”” Becky selgitab, et kui hobused on elevil, siis nad võivad liikuda küljele, otse või kuhu iganes, aga Jagerbomb suunas energia piaffesse.

Olümpia ei ole Becky ja Jagerbombi ainus debüüt. Möödunud aasta talvel võistlesid nad esmakordselt Londoni 5* maailmakarika etapil, millele lisandusid teisedki rahvusvahelised võistlused tänavu mais ja juunis.

Becky ja Jagerbomb Londoni MK etapil. Foto: FEI/Jon Stroud Media

Edukad võistlused on toonud ostjate huvi, kuid need on tagasi lükatud. “Arvestades, kui palju ma vaeva olen näinud selle nimel, siis minu jaoks tähendab see väga palju, et ma saan Jagerbombi endale hoida. See on palju olulisem kui raha ja praegu ei plaani ma temast loobuda. Mul on vedanud, et tall on kodus, mis tähendab, et ma ei pea kellelegi maksma, aga teeme selle nimel ka kõvasti tööd.”

Mõistagi on koondisesse pääsemine unistuste täitumine, kuid ta soovib, et oleks koha teeninud teisiti, mitte kellegi ebaõnne või ebaõnnestumise tagajärjel. “Minu tugevaim reaktsioon videole oli kurbus, sest see ei peegelda kuidagi meie sporti ega kuvandiga, mis mul Charlotte Dujardinist on,” räägib ta.

Koolisõit jätkub laupäeval Grand Prix Specialiga, kus selgitatakse välja meeskondlikud medalid. Pühapäeval toimub muusikaline vabakava, kus selguvad individuaalsed medalid. Pühapäevasest finaalist toimub eestikeelne ülekanne, mida on võimalik jälgida Duo 5 kanalil. Võistlust kommenteerib armastatud ja hinnatud koolisõidukohtunik Annike Laving.