Seda, et sel aastal juulikuus on esmakordselt üle pika aja plaanis korraldada rahvusvaheline kolmevõistlus Eestimaa pinnal, on enamikule kolmevõistlejatele ilmselt juba teada. Just eeskätt selle suure projekti nimel sai möödunud nädalavahetusel korraldatud praktiline koolitus teemal kolmevõistluse krossitakistuste ehitamine – kaasaegsed turvanõuded ning ehituspõhimõtted. Meid tuli koolitama juba varasemalt meie inimestele tuttav Peter Wilson Šotimaalt.
Peter Wilson ise alustas kolmevõistlusega juba 70ndate keskpaigas. Aastatel 1982 – 1984 on ta osa võtnud ja ka lõpetanud nii Badmintoni kui ka Burghley kolmevõistlused. Oma suurimaks saavutuseks peab esimese 12 sekka platseerumist Burghley kolmevõistlusel, kus nii takistussõit kui maastikusõit läbiti puhtalt ning normiajas! Ta ise meenutab naerdes, et „oleks ta vaid tollal paremini suutnud ratsastada…“
Peter Wilson selgitamas PIN-i tööpõhimõtteid
Peter on tegelenud 3* krossitõkete ehitamisega alates 1982. aastast sellistes nimekates rahvusvahelistes kohtades nagu Burghley, Bramham, Floors Castle, Osberton, Hopetoun, Belton. Samuti on Peter ehitanud radu ka kuus aastat Blair Castle kolmevõistluskompleksis, kaasa arvatud FEI 2015. aasta Seenioride Kolmevõistluse Euroopa Meistrivõistlustel ja Londoni Olümpial aastal 2012.
Peter Wilson tutvumas Olustvere võistlusväljakuga
Hetkeliselt on tema hallata üle Suurbritannia iga aastaselt vähemalt kaheksa erinevat kolmevõistlust. 2005. aastal kutsuti ta ka FEI Peaassamblee poolt FEI Spordiarengu Programmi, kus tema ülesandeks oli krossitõkete konstrueerimise ja radade ehituse nõustamine näiteks Bulgaarias, Slovakkias, Venemaal, Lõuna-Aafrikas ja kes mäletavad, siis ka meil siin samas Eestis, Kurtnas.
Kuigi meie esmane plaan oli antud koolitus korraldada juba nädal varem, 3.-4. märts, siis ilmataadil olid muud plaanid. Briti saarestikus möllanud tormi tõttu tühistati 2. märtsi planeeritud lend Edinburghist Eesti suunal ning kiiresti tuli hakata tegema uusi plaane. Tänu kiirele tegutsemisele õnnestus Peter lennutada Eestisse 9. märtsiks ning koolituse toimumine oli saanud uue kiire stardi.
Kuigi koolitusest võttis osa pigem väike arv inimesi, siis tundub, et põhimehed olid ikkagi kohal. Esmalt käidi üheskoos läbi ka planeeritav võistlusala ning tutvuti olustikuga ja ei läinud kaua, kui juba hakkasid esimesed krossitakistused Olustvere Talli sisehoovis oma kuju võtma. Meie oma tublid mehed: Raul, Mikk, Jaagup, Ain, Hillar, Aldo ning kohalik mees Kaupo suutsid nädalavahetusega Peteri juhendamisel valmis meisterdada viis 1* takistust, sealhulgas Eesti esimese MIM-süsteemil põhineva krossitõkke, mida siiani oleme me näinud vaid väljamaa radadel.
Samuti on värskendatud FEI Kolmevõistluse rajameistri määrustikku sisse viidud punkt, kus kõigil riiklikel ja rahvusvahelistel üritustel on tungivalt soovitatav kasutada FEI poolt sertifitseeritud turvaklambreid (MIM), mis siis neile rakenduva horisontaaljõu korral vastavalt avanevad ning seeläbi riske maandavad. Sellist süsteemi kasutatakse eelkõige avatud tõketel nagu okser, okserinurgad, aga ka püsttakistustel nagu nt vertikaalaed. Lisaks on kirjeldatud tehnoloogia üheks osaks FEI võistluskeskkonna riskijuhtimise tegevuskavast ning on alust arvata, et ühel või teisel kujul saab MIM-süsteem peagi olema kohustuslik.
MIM süsteem ja tööpõhimõte.
Eesti kolmevõistluspere soovib väga tänada ettevõtet Janere OÜ, kes abistas meie ettevõtmist igasuguste kinnitusvahenditega, mida on tarvis, et takistused kindlalt koos püsiksid ning suured tänusõnad lähevad ka Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolile, kes hoolitses selle eest, et meil oleks piisavalt materjali, millest ehitada ning soe ruum, kus koolituse teoreetilist osa läbi viia.
Raul Kauna ja Mikk Nõmm krossitakistust valmistamas
Kokkuvõtvalt võib öelda, et korraldatud üritus õnnestus väga hästi ning väga tugev algus on tehtud. Nüüd tuleb aga aina edasi töötada, et planeeritud võistlus päriselt ka teoks saaks!