Eile saatis venemaa sponsor Kap Jumping Eesti Ratsaspordi Liidule e-kirja, milles teatas, et augustiks planeeritud Rahvuste Karika võistlust tema ei toeta. Kuna ratsaliidul hetkel selliseid toetajaid rohkem pole, siis tuli vastu võtta ebameeldiv otsus ja sellesuvine Rahvuste Karikas kalenderplaanist välja võtta. Tänaseks rohkem, kui 100 aastat vana võistkondlik takistussõiduvõistlus Rahvuste Karikas alustab sel nädalal aga Araabia Ühendemiraatides oma esimest hooaega uue formaadi alusel.
ERL peasekretär Siim Nõmmoja kommenteerib uut formaati: "Ebemeeldiv on FEI poolt kinnitatud uue Rahvuste Karika formaadi juures see, et võistlused tuli kalenderplaani kanda 1. oktoobriks, kuid uued reeglid kinnitati üle kuu hiljem Istanbulis toimunud Peaassambleel. Sisuliselt said korraldajad hiljem teada, millistel tingimustel nad võistlusi korraldama peavad. Uued reeglid põhjustasid palju eriarvamusi ja seda eriti Euroopa alaliitude poolt. Tänase süsteemi kohaselt toetab FEI küll igat Rahvuste Karika etappi, kuid toetussummad moodustavas parimal juhul vaid 10% võistluse eelarvest. Samas jätab FEI endale ainuõigused teleülekannetele ja reklaamile. Taoline lähenemine tekitab piiratud eelarvetega riikidele, kelle hulka kuulub ka Eesti, arvestatavaid probleeme. Uute reeglite tulem on selline, et täna sain sponsor KAP Jumping poolt e-kirja, milles loobuti suvise Ruila CSIO toetamisest, ning siinkohal olen sunnitud tõdema, et nimetatud võistlus jääb selle tulemusena toimumata."
Mäletatavasti sõmis FEI viimasel Peaassambleel Rahvuste Karika osas nelja-aastase sponsorlepingu Saudi Ratsaspordi Fondiga, mis toetab sarja summas 16 mlj. Eurot. Vastavalt kokkuleppele kanab sari ametlikku nimetust Furusiyya FEI Nations Cup. Furusiyya (araabia keeles: Ùروسيه ) on araabiakeelne sõna, millele Euroopa keeltes otsest vastet ei ole, kuid mis sisaldab endas ühteaegu nii kogu teadmist ratsaspordist, horsemanship`st kui rüütellikkusest. FEI President HRH Printsess Haya on väljendanud suurt rahulolu, et Rahvuste Karikas on muutumas Euroopa kesksest võistlusest ülemaailmseks ning leidnud jällegi vahepeal kadunud olulise koha FEI takistussõidukalendris.
Uues formaadis on maailm jagatud regioonideks, milleks on Euroopa, Põhja- ja Kesk-Ameerika ning Kariibid, Lõuna-Ameerika, Lähis-Ida, Aasia ning Austraalia ja Aafrika. Euroopa on omakorda jagatud kaheks divisioniks, millest eliit- ehk esimesse divisjoni kuuluvad Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia, Iirimaa, Rootsi, Itaalia, Šveits ja Madalmaad. Teise divisjoni kuuluvad kõik teised Euroopa riigid, kaasa arvatud Eesti. Finaali, mis toimu Euroopas septembri viimasel nädalavahetusel, pääsevad Euroopast üheksa võistkonda, Aafrikast üks ning muudest regioonidest igast kaks. Juhul, kui finaali korraldav riik ei ole kvalifitseerunud, pääseb ta ikkagi finaali.
Paraku on uue formaadi juures siiski puudu osavõistlustest, millest võib järeldada, et idee teha sari ülemaailmseks ei ole veel kandepinda leidnud. Paljudes regioonides etappe ei korraldatagi. Selliste regioonidena saame nimetada Aasia ja Austraalia, Aafrika ning Lõuna-Ameerika. Põhja- ning Kesk-Ameerika regioonis toimub vaid kaks etappi – Ühendriikides Wellingtonis ja Kanadas Spruce Meadows'is, Lähis-Idas vaid üks etapp, mis toimub alanud nädalavahetusel Abu Dhabis. Viimasele on end üles andnud kõigest kaks Lähis-Ida võistkonda: Saudi Araabia ja Katar, teised osalejad on Euroopast, lisaks Egiptus. FEI on siiski leidnud valemi, kuidas pääsevad finaali võistkonnad piirkondadest, kus etappe ei korraldata. Nimelt liidetakse nende piirkondade sportlaste (nelja parima) Longines Ranking punktid, mille alusel tekib pingerida. Parimad pääsevad finaali.
Eesti osaleb Euroopa teises divisjonis. Meie piirkonnas peetakse sel hooajal kümme etappi: Lummen (Belgia, 5. Mai), Linz (Austria, 5. Mai), Drammen (Norra, 10. Mai), Kopenhaagen (Taani, 24. Mai), Lissabon (Portugal, 7. Juuni), Sopot (Poola, 14. Juuni), Budapest (Ungari, 12. Juuli), Bratislava (Slovakkia, 2. august), Gijon (Hispaania, 30. August), Kiiev (Ukraina, 13. September). CSIO-sid ehk ametlikke võistkonnavõistluseid korraldatakse ka meile lähemates riikides, kuid need võistlused Rahvuste Karika kalendrisse ei kuulu. Meile lähematest CSIO võistlustest olid seni plaanitud turniirid Ruilas, Moskvas, Ratomkal, Riias ja Zagares.Ruila võistlus jääb teatavasti nüüd ära, Riia ja Zagare võivad CSIO asemele plaanida mõne teise rahvusvahelise võistluse, Hobumaailmale teadaolevalt on Moskva ja Ratomka võistkonnavõistlused aga veel jõus.