Antud kirjatükki ajendas kirjutama eelmisel nädalal Hobumaailmas ilmunud artikkel tiitlivõistlusteks valmistuvatest paaridest. Lisaks nendele paaridele valmistub tiitlivõistlusteks veel mitmeid hobuseid ja ratsanikke – nende siht on startida noorhobuste maailmameistrivõistlustel. Eesti Sporthobuste Kasvatajate Seltsile on oma plaanist noorhobuste MM sihikule võtta teada andnud lausa kaheksa noorhobuse ratsanikud kolmel erineval ratsutamise olümpiaalal.
Noorhobuste MM-id toimuvad teadupärast igal aastal takistussõidus Zangersheide kasvanduses Lanakenis Belgias, kolmevõistluses Le Lion D’Angers´is Prantsusmaal ja koolisõidus vahelduva eduga Verdenis Saksamaal ja tänavu Ermelos Hollandis.
Noorhobuste MM-i korraldamine toimub koostöös maailma sporthobuste tõuraamatuid koondava katusorganisatsiooni WBFSH–ga (Maailma Sporthobuste Kasvatajate Föderatsioon). Noorhobuste MM-idel osalemise üks peamiseid kriteeriume on see, et igast riigist pääsevad võistlema eelisjärjekorras just antud maa originaaltõuraamatutes sündinud hobustega sportlased. Kohti jagatakse vastavalt tõuraamatute suurusele.
Eestile on takistussõidu noorhobuste MM-il kvoot 2 hobust vanuseklassi kohta ning koolisõidus 1 hobune vanuseklassi kohta. Kolmevõistluses on süsteem sootuks erinev – riiklik alaliit võib registreerida maksimaalselt 15 sportlast ning sportlane võib võistelda maksimaalselt kahel hobusel (kaks 6-aastast või kaks 7-aastast või üks 6-aastane ja üks 7-aastane). Kuna kokku lastakse startida 40 kuueaastast hobust ja 70 seitsmeaastast hobust, aga soovijaid on ilmselgelt rohkem, siis tekib konkurents, mis loomulikul moel suunab MM-ks ettevalmistavaid sportlaseid tegema hooaja jooksul võimalikult häid rahvusvahelisi võistlustulemusi.
Koolisõidus tuleb saavutada CDIYH-l 5-ja 6-aastase hobusega minimaalselt 75% ning 7-aastasega 70%, et üldse MM-le kvalifitseeruda. Takistussõidus meil Eestis seni otsest konkurentsi tekkinud ei ole – minna soovijaid on olnud tavaliselt sama palju kui vabu kohti. See asjaolu on tingitud ilmselt teadmisest, et võistluste tase Lanakenis on peaaegu noorhobuste võimete piirini tõstetud – 5-aastased hobused peavad eelsõitudes hüppama kõrgusel 125 cm ja 6-aastased 130 cm parkuure (finaalis veel 5 cm kõrgemaid), mis on meie kohalikust noorhobuste tasemest 10-15 cm kõrgem.
Natuke ka ajaloost
Esmakordselt esines takistussõidus noorhobuste MM-l Lanakenis ESH hobune aastal 2007. Selleks hobuseks oli Tyrol De Muze (Terror-Cash), kelle aretajaks, omanikuks ja ka esitlejaks oli Peeter Viiard. Koolisõidus esindas noorhobuste maailmameistrivõistlustel Eestit esmakordselt 2009. aastal Maiken Lepiste 5-aastasel Liivaku tallides kasvatatud ESH hobustel Legolas ja Ramses XII. Parima tulemuse on teinud koolisõidus noorhobuste MM-l hilisem olümpiahobune Donna Anna (aretaja samuti Liivaku tallid) ratsanikuga Dina Ellermann, kes saavutasid 5-aastaste klassi väikeses finaalis 12. koha 2013 aastal.
Takistussõidus jõudsid ESH tõugu hobused esimest korda noorhobuste MM-i finaali 2015. aastal – need olid Sopranist K (aretaja Mihkel Kangur) ja Wilander (aretaja Klaire Rannamets), keda juhtis Hanno Ellermann. Läbi aegade parima tulemuse selles finaalis, VI koha, sai ESH hobune kirja 2017. aastal – selle saavutasid Paul Argus ja kuueaastane Ping Pong V (isa Ponsee V, aretaja Peeter Viiard). Tol aastal alustas 6a vanuseklassis 228 hobust, finaali jõudis 47 ja ümberhüpetele vaid 7 hobust. Samal aastal oli esimest korda ESH tõuraamat noorhobuste MM–l esindatud lausa kolmel alal – takistussõidule lisaks ka kolmevõistluses – hobusega Aspirin (kasvataja Rannaküla tall OÜ) ja kestvusratsutamises hobusega Penelope (kasvataja Koit Tikk).
Tänavused ettevalmistujad
ESHKS on noorhobuste MM-idel käimist läbi aastate toetanud. Tänavu on toetuste süsteem kriitilise pilguga üle vaadatud ja toetus suunatud pigem hea tulemuse tegemisele kui pelgalt osalemisele.
Takistussõidus plaanivad noorhobuste MM-ile sõita kolm sportlast: Urmas Raag, Karol-Kenneth Lootus ning Susan Kaleta.
Kui kõik plaanipäraselt kulgeb, siis Urmas Raagi kaaslasteks Lanakenis saavad olema 5-aastased märad CALINKA ESQUI (ESH/CORNET OBOLENSKY/ORLANDO/aretajad Talliteenuste OÜ ja Esthorse OÜ) ja VIRGINIA (ESH/V CARLOS/LASCADELL/aretaja Talliteenuste OÜ). Calinka Esqui on tuline noor mära, kes võitis 2021. aasta sügisel Saku Suurhallis toimunud noorhobuste stiilisõidu Linda Randperega sadulas. Virginia on teinud mitmeid võidukaid starte ESHKS noorhobuste sarjas.
6-aastasel ruunal VERDICT-il (ESH/V CARLOS/GEPATIT aretaja Talliteenuste OÜ) on Urmas Raagiga juba kogemus olemas eelmise aastal Lanakenis käigust ja plaan on sõit uuesti ette võtta. Karol-Kenneth Lootus valmistub 5-aastase ruunaga JACKPOT (ESH/JACKSON V/H DAUWHOF/CARPACCIO/aretaja Talliteenuste OÜ), kellega ta võitis äsja CHI Pärnu 5-aastaste hobuste finaalsõidu.
Susan Kaleta hobune SALTON (ESH/SALOMON/A PIKACHU DE MUZE, aretaja Margo Normann) oli eelmisel aastal ESHKS noorhobuste sarja 4-aastaste hobuste klassi kompleksarvestuse võitja. Tänavugi on ta teinud juba mitmeid edukaid starte.
Koolisõidus noorhobuste MM-il osalemise soovist teada andnud Grete Hussar täitis vajalikud kvalifikatsioonid CHI Pärnu noorhobuse klassides 5-aastase hobusega B HERO VON SEEDER (ESH/BORDEAUX/CANTOS/aretaja Seeder Horses OÜ) 77,000% ning 6-aastase hobusega HADES VON SEEDER (ESH/HENNESSY/RHODIUM/aretaja Seeder Agri OÜ) 77,400%. Sportlasel on plaanis minna edasiseks ettevalmistumiseks Hollandisse.
Kolmevõistleja Jaagup Kallas ja 6-aastane mära KONFLORIA DE LUNA (ESH/KONTADOR V.D. DOORNDONKHOEVE D’12/FALSE PASS/aretaja Elen Ottis) esindasid Eestit edukalt mõni nädal tagasi toimunud Nordic Eventing Challenge nimelisel rahvusvahelisel võistlusel, tuues koju meeskondliku võidu. See ESH mära oli nii Eestit esindavas meeskonnas kui ka üldse kogu võistluse noorim hobune. Heast tulemusest innustust saades on ka Jaagup oma sihiks seadnud sügisel noorhobuste MM-l osalemise.
Soovime kõigile edukat ettevalmistumist!