FEI huvigruppide koosolek määratles koolisõidu tuleviku visiooni

Kuhu kappab koolisõit?

Kauaoodatud FEI koolisõidu huvigruppide koosolekul, mis toimus 1. oktoobril FEI peakorteris Lausanne’is (SUI), kinnitasid spordi eksperdid ja esindajad koolisõidu põhieesmärgid. Kohtumisel arutati viise, kuidas viia ratsaspordiala nende eesmärkidega kooskõlla. Eesmärk on, et tasakaalustatud ja süsteemse koolituse kaudu õpetatakse hobuseid olema rahulikud, paindlikud, liikuvad, enesekindlad ja vastuvõtlikud, edendades sügavat ja positiivset sidet ratsanikuga.

Grupi arvates tuleks need põhieesmärgid integreerida FEI reeglistikku ja rakendada neid nii treeningutel kui ka võistlustel. See lähenemine rõhutab selliseid võtmeomadusi nagu liikumise vabadus ja regulaarsus, üleminekute kergus ja hobuse tasakaal. Oluline on, et koolisõitu harjutatakse ilma pinget ja vastupanu tekitamata, tagades harmoonia hobuse ja ratsaniku vahel.

Koolisõit on aastatega traditsioonilisest eesmärgist kaugenenud

Osalejad tunnistasid aretuse mõju spordi arengule ja uurisid hindamise, treenimise ja ratsutamise vahelist seost. Nad rõhutasid ka vajadust käsitleda spordiala tervikuna, tutvustades käitumisteaduse põhimõtteid ja loomade heaolu viit valdkonda (five domains), keskendudes hobuse positiivsele füüsilisele ja vaimsele heaolule.

“2024. aasta Pariisi olümpia- ja paraolümpiamängud näitasid võistlustel meie spordiala parimat, kuid tõid esile ka väljakutsed, mis on pannud meid pärast mänge mõtlema ja ümber hindama,” ütles FEI peasekretär Sabrina Ibáñez. “Paljudele võib see visioon sellest, milline koolisõit peaks olema, tunduda enesestmõistetav. Kuid nagu koosolekul rõhutati, on koolisõit aastate jooksul oma traditsioonilisest eesmärgist kaugenenud ja see arusaam nõuab vajalikku joondumist koolisõidu aluspõhimõtetega.”

FEI koolisõidu direktor Ronan Murphy ütles: “Ühtse visiooni loomine on oluline esimene samm ühise eesmärgi edendamisel. Selle aluse olemasolul saame nüüd keskenduda avalikkuse usalduse ja spordi maine taastamisele. Meie eesmärk on olla ühel meelel ja liikuda samas suunas. Oleme selgelt määratlenud, mida me spordialalt ootame, ja järgmine samm on kõigi osapoolte jaoks hinnata, kuidas saame oma praktikaid ja lähenemisi kohandada, et need standardid oleksid täidetud. See ei ole ühe grupi vastutus, see on kogu koolisõidukogukonna ühine missioon ja ootame põnevusega koostööd laiemas kogukonnas, eriti meie rahvuslike alaliitudega.”

Olulised punktid, mida koosolekul käsitleti:

  • Tegevuskava ja järgmised sammud: üks peamisi ettepanekuid oli kohustuslik treenerite registreerimine ja võimaliku sertifitseerimise kehtestamine, et tagada koolisõidus vastutustundlikkus ja standardiseeritus. Grupp pühendus ka eetiliste treenimismeetodite määratlemisele, rõhutades läbipaistvuse suurendamist ja heade praktikate esiletõstmist. Lisaks toodi esile vajadus terviklikuma kommunikatsiooniplaani järele, et paremini teavitada ja kaasata avalikkust ja huvirühmi.
  • Reeglite uuendamine: huvigrupid toetasid läbimõeldud lähenemist reeglite uuendamisele, eelistades põhjalikku strateegilist hindamist olemasoleva uurimistöö põhjal. See tagab, et kõik muudatused on pikaajaliselt jätkusuutlikud ja spordialale kasulikud.
  • Hobuste heaolu: osalejad toetasid FEI hobuste heaolu strateegiat ja erinevaid tegevusi, mis on osa üldisest FEI tegevuskavast.
  • Koostöö ja kollektiivne vastutus: aruteludes rõhutati kollektiivse vastutuse ja koostöö tähtsust koolisõidukogukonnas.

Osalejad tervitasid võimalust jätkata regulaarseid arutelusid ja väljendasid valmisolekut osaleda töörühmades võtmeteemade käsitlemiseks. Uuendused esitatakse FEI hobuste heaolu strateegia sessioonil FEI peaassambleel 12. novembril. Täiendavad aruteluvõimalused toimuvad FEI spordifoorumil 2025. aasta aprillis.

Koosolekul osalesid mitmed olulised huvirühmad, sealhulgas Rahvusvahelise Koolisõitjate Klubi (IDRC), Rahvusvahelise Koolisõiduametnike Klubi (IDOC), Rahvusvahelise Koolisõidutreenerite Klubi (IDTC) ja koolisõiduvõistluste korraldajate esindajad. Kohal olid ka Euroopa Ratsaspordi Liidu (EEF) ja Pan-Ameerika Ratsaspordi Liidu (PAEC) esindajad, FEI asepresident ja FEI paraolümpia ratsaspordi tehnilise komitee esimees. Lisaks andsid oma panuse FEI koolisõidu peakorrapidaja, FEI koolisõidu komitee esindajad ja FEI sportlaste, paraolümpia koolisõidu ja veterinaarkomiteede liikmed.