FEI kinnitas lõplikud osalejate nimekirjad, Eestit esindab My Relander

My Relander ja Expert lunastasid olümpiapileti. Foto: Jan Vlcek

Olümpiamängudeni on jäänud vaid õige pisut üle kahe nädala ja pinged ning elevus on jõudmas haripunkti. Pariisi 2024. aasta olümpiamängud algavad ametlikult avamistseremooniaga reede õhtul, 26. juulil.

Kõik nende mängude kohta on määratud olema suurejooneline, kaasa arvatud ikooniliste võistluspaikade kollektsioon. Esmakordselt ei toimu avamistseremoonia staadionil, vaid hoopis Seine’i jõel.

Kolm aastat tagasi toimunud Tokyo mängudel olid ratsaspordi statistilised näitajad muljetavaldavamad kui kunagi varem, sest osales rekordarv riike. Tokyo olümpiamängudel tutvustatud kolmeliikmelise meeskonna formaat on kahtlemata muutnud võistluste dünaamikat. See on avanud uksed rohkematele riikidele, ent pannud suurema surve sportlastele, sest iga võistlussooritus on kriitilise tähtsusega. Ka Pariisi 2024. aasta olümpiamängudel jääb kehtima kolmeliikmelise meeskonna formaat.

Pariisi sõitvate sportlaste nimekirjad näitavad, et olümpiale sõidab 49 riigi esindajat- kokku on kirjas 200 võistluspaari, lisaks veel 51 asendusliiget. Pariisis osaleb takistussõidus kokku 35 riiki, neist 20 saadavad meeskonnad, samas kui veel 15 riiki esindavad individuaalsed võistlejad. Kolmevõistluses on esindatud 27 riiki, neist 16 saadavad meeskonnad ja veel 11 riiki individuaalvõistlejad. Koolisõidus võtab mõõtu 30 riiki, 15 saadavad meeskonnad ja veel 15 individuaalsed võistlejad.

Esmakordselt on Eesti esindatud takistussõidus. Pariisi olümpiamängudel asub starti My Relander hobusega Expert. Tokyos tegi Eesti ratsaspordi ajalugu esimese meie ratsutajana olümpiale pääsenud koolisõitja Dina Ellermann hobusega Donna Anna.

Ratsasport olümpialiikumises

Ratsasport on kuulunud olümpiamängude kavva alates 1912. aastast. Meeskondlikud ja individuaalsed medalid antakse välja kolmel alal- koolisõit, kolmevõistlus ja takistussõit.

Kanada takistussõitja Ian Millar hoiab omalaadset rekordit- ta on osalenud 10 olümpiamängudel ehk enim talle kuulub tiitel kui enim olümpiamängudel osalenud sportlane ja seda mistahes spordialal. Miller võistles esmakordselt Müncheni olümpial 1972. aastal ja tema viimane olümpia oli Londonis 2012. aastal, kui mees oli juba 65-aastane. Ta võitis meeskondliku hõbemedali Pekingi mängudel 2008. aastal. Pariisi mängudele sõidab ta Kanada takistussõidu koondise treenerina, kuhu kuulub ka tema tütar Amy Millar, kes võistles ka Rio 2016. aasta olümpiamängudel.

Kolm aastat tagasi toimunud Tokyo olümpiamängudel võitis Rootsi takistussõidu meeskond kulla, samas kui britt Ben Maher ja Explosion saavutasid individuaalse tiitli. Koolisõidus võitis Saksamaa meeskondliku tiitli juba 14. korda ja Saksamaa koondislane Jessica von Bredow-Werndl hobusel Dalera võitsid individuaalses arvestuses esimese koha. Kolmevõistluses võitsid individuaalse tiitli sakslanna Julia Krajewski ja Amande de B’Neville, samas kui Suurbritannia võitis neljanda meeskondliku kuldmedali.

Sajand tagasi…

Kui Pariis viimati korraldas mänge 1924. aastal, oli peamine ratsaspordivõistluse toimumispaik Colombesi olümpiastaadion, mis asub Versailles’st, kus toimuvad tänavused mängud, 22 km kaugusel. Kolmevõistluse kross toimus Auteuil’i hipodroomil ja Bois de Boulogne’is.

Kokku osales olümpiamängudel 17 riigi esindajad. Takistussõidus võistles 43 ratsanikku 11 riigist ja individuaalselt krooniti võitjaks Šveitsi leitnant Alphonse Gemuseus, kes sõitis kaheksa-aastase Iiri päritolu mära Lucette’iga, kes osteti 1922. aastal armee remondihobuseks 48 naela eest. Rootsi leitnandid Ake Thelning (Loke), Axel Stahle (Cecil), kaptenid J Age Lundström (Anvers) ja Georg von Braun (Diana) võitsid meeskondliku tiitli.

Koolisõidus võitis esikoha 56-aastane pensionil olnud Rootsi kindral Ernst von Linder koos trakeeni tõugu Piccolominiga. Tema kaasmaalased Bertil Sandström (Sabel), kapten Wilhelm von Essen (Zobel) ja leitnant Viktor Ankarcrona (Corona) lõpetasid teise, neljanda ja viiendana, ning Rootsi oleks ülekaalukalt võitnud meeskondliku kuldmedali, kuid sel ajal ei olnud koolisõidus eraldi meeskondlikku arvestust. Alles 1928. aastal lisati koolisõitu meeskondlik arvestus. Huvitav on ehk teada, et 1924. aasta olümpiamängudel istusid võistlusi hinnanud viis kohtunikku ja nende abid kõik koos pika laua taga.

Kolmevõistluses tutvustati formaati, mis jäi püsima järgnevateks aastateks, koosnedes koolisõidust, maastikusõidust, takistussõidust, krossist ja takistussõidust. Meeskonna ja individuaalse kulla võitis Holland, kus leitnant Adolph DC van der Voort van Zijp (Silver Piece) võitis individuaalse tiitli. Hollandi kuldsesse meeskonda kuulusid veel leitnant Charles P Pahud de Mortanges’i (Johnny Walker), leitnant Gerard P de Kruijffi (Addio) ja leitnant Anton T Colenbranderiga (King of Hearts).

Pariisi 2024. aasta olümpiamängudel on ratsaspordis 49 riiki

Need riigid on Ameerika Ühendriigid, Araabia Ühendemiraadid, Argentina, Austraalia, Austria, Belgia, Brasiilia, Dominikaani Vabariik, Ecuador, Egiptus, Eesti, Hiina, Hispaania, Iirimaa, Iisrael, India, Itaalia, Jaapan, Kanada, Kolumbia, Korea Vabariik, Kreeka, Läti, Leedu, Luksemburg, Lõuna-Aafrika, Madalmaad, Maroko, Mehhiko, Moldova, Norra, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Saudi Araabia, Saksamaa, Singapur, Soome, Suurbritannia, Süüria, Šveits, Tai, Taani, Tšehhi Vabariik, Tšiili, Uus-Meremaa, Ungari ja Venezuela.

Täpsem osalejate nimekiri on kättesaadav FEI kodulehel.