Šveitslane Martin Fuchs ja tema ustav 14-aastane ruun Leone Jei tõid koju võidu takistussõidu maailmakarika finaali teisel päeval, mis toimus Baselis (Šveits) täismajale. Teise koha saavutas austerlane Max Kühner koos oma kauaaegse partneri, samuti 14-aastase Elektric Blue P-ga, kolmandaks tuli ameeriklanna Alessandra Volpi oma muljetavaldava 11-aastase mära Gipsy Love’iga.
Finaali teise päeva võistlusformaat peeti tabel A formaadis ehk 1.60 meetri kõrguste takistustega ümberhüpetega sõit. 38 sportlasest suutsid vaid kuus läbida keeruka ja tehnilise põhiparkuuri vigadeta. 37 võistlejat asusid võistlustulle esimeses voorus, startides pööratud järjestuses vastavalt eilsele kiirusala tulemusele. Õhtu jooksul kasvas pinge iga sõiduga, eriti nende jaoks, kes olid üldarvestuse tipus ja kellel oli palju kaotada.
Nagu finaali teisel ja kolmandal päeval tavaks, alustasid sportlased vastupidises järjestuses eelmise päeva tulemuste põhjal, mis tõi klassi edenedes kaasa kasvava pinge. Finaali avavooru võitja Julien Epaillard (Prantsusmaa) alustas eilset päeva liidrikohalt, talle järgnes briti olümpiavõitja Ben Maher, kes ihkab lisada maailmakarika tiitli oma kolmele olümpiakullale. Kolmandat positsiooni hoidis Lillie Keenan (USA), kes debüteeris maailmakarika finaalis ja on saanud tugevat juhendamist oma treenerilt McLain Wardilt (USA), endiselt maailmakarika võitjalt. Tiitlikaitsja Henrik von Eckermann (Rootsi), kes on võitnud karika nii 2023. kui ka 2024. aastal, hoidis liidritega sammu neljandalt kohalt, tuginedes oma partneri Iliana vilumusele ja paindlikkusele.
Teine päev on päev, kus tugevamad võistluspaarid hakkavad esile kerkima. Pärast platsi hoolduspausi läbisid Max Kühner (Austria) ja Elektric Blue P parkuuri veatult. Neile järgnes Alessandra Volpi (USA), kes pakkus veel ühe silmapaistva sõidu oma 11-aastase mära Gypsy Love’iga. See muljetavaldav paar oli esimene, kes suutis puhtalt sõita nii esimesel kui teisel päeval.
Fuchs võidab kodupubliku ees
Kohaliku publiku rõõmuks läbisid parkuuri puhaste paberitega ka Martin Fuchs. Tema ja Leone Jei – kellega ta võitis 2021. aasta Euroopa meistrivõistlustel meeskondliku kulla ja individuaalse hõbeda – pidid esimesel päeval leppima nelja karistuspunktiga. Üks mahaajamine maksis neile võidu. Esimese päeva tulemuse tõttu alustasid nad eilset võistlust kümnendalt kohalt – parimana nende seas, kes ei olnud esimeses voorus puhtalt lõpetanud.
Seejärel toimus midagi enneolematut. Järgmised kaheksa sportlast, kes olid esimesel päeval jõudnud üldarvestuses kohtadele kaks kuni üheksa, ei suutnud seekord oma tugevat algust ära kasutada ja tegid vigu. Nende hulgas olid takistussõidumaailma tipud nagu Kevin Staut (Prantsusmaa), Henrik von Eckermann (Rootsi) ja Ben Maher (Suurbritannia), kõik olümpiakullavõitjad ja mitmekordsed medalistid. See jättis ukse valla Julien Epaillard’ile (Prantsusmaa), et oma esikohta kindlustada.
Epaillard ja Donatello d’Auge läksid rajale enesekindlalt. Kuigi parkuur oli soosinud suurema fuleega hobuseid, jäi Epaillard oma strateegiale kindlaks, lisades igale vahemaale lisasammu. Epaillard näitas klassi, läbides parkuuri puhtalt ja olles kuues sportlane ümberhüpetel.
Kühner näitas Elektric Blue P-ga täpseid pöördeid, saavutades esimese kahe veatu sõidu kombinatsiooni tulemusega 42,32 sekundit, kuigi ei leidnud oma tavapärast sujuvat rütmi. Volpi, kelle sihiks oli üldarvestuses tõusta, sõitis parkuuri veatult ja hea ajaga, mis tõi ta teiseks – rajale oli jäänud veel kaks võistlejat.
Kodupubliku toel suundus Fuchs rajale. Juba teisel tõkkel võttis ta riski ja sai ajalise võidu. Järgnesid riskantsed pöörded, koos liiguti lennukalt ja täpselt üle igast takistusest kuni finišijoone ületasid nad tohutu aplausi ja publiku juubeldamise saatel. Kiire pilk kellale kinnitas, et Fuchs oli tõusnud liidriks, kui rajale jäi veel vaid üks sportlane.
Strateeg Epaillard keskendub finaalile
Samal ajal kui publik juubeldas toimus kulisside taga uus pööre. Julien Epaillard oli asunud matemaatikat tegema. Strateegilise sammuna, jättes ajutiselt kõrvale oma tavapärase võitlusvaimu, mõistis Epaillard, et ükskõik milline viiest ümberhüppesse pääsenud sportlasest võib küll selle võita, kuid punktide kogusumma järgi ei suuda keegi teda edestada. Seda isegi juhul, kui ta lõpetaks kuuendana.
Kuna punktid teisendatakse kolmanda päeva jaoks vigadeks koefitsiendi alusel, ei oleks ta saanud oma edumaad võidu korral ka suurendada. Seda arvestades ja silmas pidades suurimat eesmärki – tulla takistussõidu maailmakarika võitjaks –, otsustas Epaillard taktikalistel kaalutlustel ümberhüppest loobuda, et hoida Donatello d’Auge värske ja puhanuna pühapäevaseks kahevooruliseks finaaliks. Kui see otsus teatavaks tehti, puhkes areen taas rõõmuhõisetesse. Martin Fuchs, varasem takistussõidu maailmakarika tšempion, oli nüüd ametlikult koduvõistluse teise osavõistluse võitja.
„Basel on lihtsalt imeline võistlus. Oma kodupubliku ees, oma imelise ükssarviku Leone Jeiga – see on tõesti eriline võit! Tavaliselt on mul ümberhüppeks kindel plaan. Seekord olid mul kaks pööret, mis olid… noh, üsna riskantsed! Ma olen tulemusega rahul, aga mitte päris enda sõiduga! Pean Leonet tänama!“ rõõmustas Martin Fuchs.
Ka Max Kühner tundis sarnaselt: „Tegelikult tunnen sama, mis Martin. Tulemusega olen rahul, aga mitte oma sõiduga! See ei tundunud sujuv, kaotasin pöördel seina juurde jaluse, tasakaal kadus ja oli natuke raske! Viimasel distantsil jäin veidi hätta, aga tänu Bluele tulime sellest välja. Pole nii täiuslik, kui lootsin, aga ikka läks hästi! Palju õppida ja parandada pühapäevaks!“
Volpi on kahel võistluspäeval muljet avaldanud ja on nüüd ainus sportlane, kes on seni osalenud kõigis kolmes voorus ilma ühtegi takistust maha ajamata: „Olen enda ja oma hobuse üle väga õnnelik. Olen oma selle nädala ootusi juba ületanud, kuigi kõik pole veel läbi,“ ei varjanud ta oma rõõmu.
Pühapäevasesse finaali saavad 30 parimat sportlast
Kahe esimese osavõistluse tulemuste alusel pääsevad pühapäeval finaalvõistluse esimese vooru starti 30 parimat sportlast. Kui keegi sportlastest ei saa või ei soovi startida, ei liigu koht edasi järgmistele nimekirjas. Punktid teisendatakse nüüd vigadeks, mis kantakse edasi kogu ülejäänud võistlusele. Kahe esimese finaalvõistluse punktide kogusummas liidrikohal olev sportlane saab null (0) karistuspunkti. Kõik ülejäänud saavad karistuspunkte vastavalt sellele, kui palju nende punktide summa erineb liidrist – erinevus korrutatakse koefitsiendiga 0,50.
Pärast teise finaalvõistluse lõppu jätkab Julien Epaillard edetabeli tipus nulli (0) karistuspunktiga. Fuchsi tänane võit tõstis ta suure hooga üles teiseks, kus ta jagab positsiooni valitseva tšempioni Henrik von Eckermanniga – mõlemal on kaks karistuspunkti. Kevin Staut, Lillie Keenan ja Ben Maher jagavad neljandat kohta kolme karistuspunktiga.
Pühapäevase esimese vooru järel pääseb 20 parimat sportlast teise ja viimasesse vooru, kus madalaima punktisummaga sportlane kroonitakse takistussõidu maailmakarika võitjaks.