Mõned kuud tagasi Saksamaale suundunud Urmas Raagi endine abiline Grethel töötab täna 2007. aasta noorte Euroopa meistri, takistussõitja Andre Schröderi juures. Uurisime neiult, miks ta otsustas Eestist lahkuda ja millised on erinevused Eestis ning Saksamaal pakutavate võimaluste vahel.
Miks otsustasid Eestist lahkuda?
Eestist otsustasin lahkuda, et saada uusi kogemusi ja õppida rohkem groomiameti kohta. Saksamaa tundus selleks hea variant olevat, kuna väga paljud tippsõitjad on pärit siit. Samuti polnud mul üldse aimugi, millised võiksid olla võistlused siinpool Euroopat.
Kui kauaks plaanid ära jääda?
Kahjuks jään vastuse võlgu.
Millised on tingimused Radesforder Hofis, kus Sa töötad?
Tingimused siin on super! Meil on 2 suurt ja 2 väiksemat talli, suur maneez, kordemaneez, liivakoplid, murukoplid, jalutusratas, suur hüppeplats ja 2 koolisõiduplatsi, solaariumid… Kõik, et hobuste elu oleks võimalikult meeldiv. Tallist üle tee on metsarajad, kuhu on võimalik hobustega ratsutama minna.
Suurimaks plussiks pean siin seda, et tallis on väga kirju seltskond – siin on natukene kõike. Andre on tipptakistussõitja, Andre ema Claudia Schröder teeb kõrgtasemel koolisõitu, hispaania hobustega tehakse klassikalist koolisõitu ning friisi hobused käivad vankri ees ja neid kasutatakse sugutäkkudena.
Millised on sinu tööülesanded?
Minu põhiülesandeks on Andre hobustega ratsutamine. Parimaks pean seda, et saan ratsutada väga erinevate hobustega ning peaaegu igapäevaselt antakse mulle ka trenne. Lisaks ratsutamisele pean ka kordetama, jalutama, pügama, trenniks hobuseid saduldama ning ratsanikku võistlustel aitama. Ühesõnaga tavapärane abilise töö. Samuti on minu peal varustuse ja tallivahe korrashoid.
Kokku on meil 10 hobust – mõned 6-7 aastased ning ülejäänud on erineva tasemega kogenenud võistlushobused. Vanim hobune on 16-aastane Ontario, kellega Andre Euroopa meistriks tuli.
Hobustega tegelevad 3 inimest – Andre, mina ja teine abiline Nils.
Gretheli meeskond. Vasakult, teine abiline Nils, Andre ja Grethel Autor: right-eye.de
Millised on Sinu lemmikhobused?
Eks igal hobusel on oma head ja halvad küljed. Päris kindlat lemmikut ei olegi veel tekkinud. Teistest pisut rohkem meeldib vast 7-aastane täkk Canturado.
Kui tihti Sa võistlustel kaasas saad käia?
Ideaalis peaksin üks nädal mina kaasas käima ja teine nädal teine abiline. Erinevate asjaolude tõttu olen 2 viimast nädalat jäänud koju hobuseid sõitma. Kui aus olla, siis vahelduseks on päris meeldiv omaette kodus vaikselt nokitseda .
Millised on elamistingimused ja võimalused?
Elamistingimused on väga head. Talli juures on korterid kõige eluks vajalikuga, sh internet ja sat-TV. Lähim linn on 7 km kaugusel, kus saab oma igapäevaseid sisseoste teha. Samuti on linnas palju erinevaid söögikohti ja restorane. Kuna talli läheduses elab veel palju teisigi hobustega töötavaid inimesi, siis igav siin ei hakka
Grethel ja tema üks lemmikutest Canturado Autor: Lisa Pickel
Mida peaks tähele panema enne välismaale abiliseks minemist?
Oluline oleks endale selgeks teha, mida täpselt oodatakse sellest tööst ja kas üldse ollakse valmis elama koos võhivõõrastega võõras riigis. Seda võin juba ette öelda, et koduigatsus hakkab kimbutama vähemal või suuremal määral ikka ning ega ka stress selle tööga tulemata jää.
Isiklikult soovitaksin tööd otsides minna kuskile tutvuste kaudu või siis kuskile, kus juba mõni tuttav on olnud. „ Juhuslik tööots’’ võib osutada räägitust hoopis teistsuguseks ning valmistada pettumust. Muidugi pole välistatud, et minnes täiesti võõrasse kohta, leitakse nö unelmate töö. Üldiselt aga asjad ei ole nii ilusad ja roosilised kui räägitakse.
Kui aga selline töö vähegi huvi pakub, siis igal juhul tasuks seda proovida. Kogemus on see ikka, iseasi, kas siis positiivne või negatiivne.