Elina Pedersen on harrastusklassi koolisõitja, kes tegi 2021. aasta suvel mõned stardid LK tasemel. Ambitsiooni on aga palju enamaks ning see kõik on alles algus! Uurisin Elinalt, millised on tema eesmärgid uueks hooajaks ja ka pikemas plaanis ning eriti huvitas mind tema koostöö Ellie McCarthyga! Ellie on 25-aastane GP taseme koolisõitja Suurbritanniast, kes on FEI edetabelis U25 arvestuses hetkel 55. kohal.
Veetsid hiljuti aega UK-s Ellie McCarthy juures. Kust teie tutvus ja koostöö üldse alguse sai?
Ma olen poole oma elust UK-s elanud ja hetkel veedan töö pärast palju aega Inglismaal. Kui Ellie hakkas oma talli ehitama, mõtlesin panna ühe oma hobuse tema talli ja nii meie suhtlus alguse saigi.
Kuna Covid-19 tõttu olid välismaal treenimise võimalused piiratud, aga vajasin abi noore hobusega, küsisin Ellielt, kas ta saaks anda trenni video kaudu ja ta oli nõus. See oli kindlasti parim otsus, sest tema panus hobuse arengusse andis meile väga palju juurde ning tema tipptaseme kogemus on hindamatu.
Milline on teie koostöö, kui Sina oled Eestis ja tema UK-s? Kui tihti ta sulle trenne annab?
Tavaliselt annab Ellie mulle 1-2 trenni nädalas. Mina ja Leena Kannula mõlemad treenime Elliega. Samas iga kord, kui ma olen töö tõttu Inglismaal, treenin Elliega iga päev. Järgmisel aastal on plaan iga kuu ühe nädala vältel Elliega treenida ja võimalusel ka Inglismaal võistelda. Lisaks on meil Elliega koos ostetud ka üks väga äge hobune, keda ta varsti näitab, aga hetkel see on veel meie ühine väike „saladus“.
Kui kaua nüüd viimati UK-s tema juures olid ja kuidas läks?
Viimane tööreis oli päris pikk ja siis treenisin Elliega kuu aega. Kõige suurem asi minu jaoks oli see, et Ellie aitas minu istakut parandada. Ma istusin täisistakus küllaltki valesti ja ma alati vaatasin imetlusega, kuidas tippsportlased istuvad sirge seljaga ja kuidas nende puusad sadulas justkui üldse ei liigu. Samal ajal nad liikusid hobusega koos ja ma üldse ei saanud aru, kuidas nad seda teevad. Ellie abiga saime mu istaku rohkem „paika“ ja tunnen end sadulas palju mugavamalt!
Lisaks tegime palju tööd baasasjadega – peatused, üleminekud ja allüüride kvaliteedi parandamine. Ellie on öelnud, et igasuguseid elemente on hiljem kerge teha, kuid alguses on raske baasi paika panna – ja see ongi täpselt nii! Hea koondatud sissesõit ja korrektne peatus on raskem kui näiteks küljendus või taandamine. Ellie on baasasjades päris range ja näiteks kui üleminek on halb, ei luba ta midagi edasi teha enne, kui teed head ülemineku.
Kas läksid ilma hobuseta? Kas said siis tema hobustega ratsutada?
Minu põhiline eesmärk on hetkel ise areneda ja õppida GP tasemel sõitma. Sellepärast proovin sõita nii paljude erinevate hobustega kui võimalik ja end mugavustsoonist välja saada. Muidugi oma hobusega, keda tead ja tunned, on kõige parem sõita, aga minu arvamusel see ei anna nii palju arengut, kui erinevate hobustega sõitmine. Ellie andis mulle võimaluse sõita hobustega, kes erinesied taseme, iseloomu ja vanuse poole pealt ning selle eest olen talle väga tänulik!
Mitme erineva hobuse selga selle aja jooksul said ja kirjelda neid kogemusi. Kas said ka mõne väga kogenud hobuse selga?
Kokku sõitsin kolme hobusega. Kõik need hobused on kogenud ja võistlevad rahvusvahelisel tasemel vähemalt PSG tasemel, kuid sain ka GP taseme hobuse selga! Kõik need hobused on väga erinevad ja meetodid, mis sobivad ühele nendest, võivad olla mittetoimivad teisega. Ellie on väga hea ja tähelepanelik treener, sest ta näeb kiiresti, milles on probleem ja siis ta valib sellise hobuse, kes sind selle konkreetse probleemiga kõige paremini aidata saab. Kui asi saab parandatud, siis lubab ta uuesti proovida ja oskusi lihvida hobusega, kellega näiteks alguses hakkama ei saanud.
Kus treenid igapäevaselt Eestis? Räägi oma hobusest/hobustest?
Me ehitame Leena Kannula ja Oksana Martynenkoga Perilas oma talli. Meil on kokku juba 14 hobust, kes kõik on koolisõidu põlvnemisega – suurem osa KWPN ning ka oldenburgi ja hannoveri tõugu hobused. Kõige noorem hobune on hetkel 8 kuud vana, kõige vanem on aga 19-aastane ruun, kes tuli Leenaga Belgiast Inna Logutenkov’i tallist. Leena kasutab teda oma õpilastega, et M-klassi elemente lihvida.
Ise sõidan kõige rohkem oma GP täkuga Zinidi Gazelle, kelle ostsin Marlies van Baaleni käest endale schoolmaster-iks. Zinidi pakub Eestis ka paaritust.
Samas on meil ka mõned 3-4-aastased, kes hakkavad järgmisel aastal võistlema. Näiteks üks nendest on Oksana Martynenko, minu ja Leena 3-aastane ruun (Ferdeaux x Jazz), kes on üks väga põnev loom. Minu lemmik 4-aastane mära (Expression x Krack C) on aga hetkel Zinidist tiine. First Dance (For Dance x Duke of Hearts), kes võitis sellel aastal 3. koha 4-aastaste klassis Noorhobuste Tšempionaadil, valmistub Leenaga väga edukalt 5-aastaste klassideks. Mõned noored hobused on hetkel ka müügis ja üks nendest läheb peagi uude koju UK-sse. Ühesõnaga on meil väga palju põnevat, mida järgmisel aastal oodata!
Millised on sinu 2022. aasta sihid ja millised on sinu pikema aja eesmärgid?
Minu eesmärk on õppida nii palju kui võimalik. Järgmisel aastal võistlen kindlasti M klassi ja valmistun ette PSGks, aga ei tea veel, mis riigis. Samas, kuna Zinidi läheb varsti pensionile, otsin endale hetkel PSG hobust. Kui kellelgi on midagi pakkuda, võtke julgelt ühendust!