Hea ülekanne on kui visiitkaart

Viimastel aastatel on tavaks saanud, et olulisemaid ratsavõistluseid kantakse üle. Kuidas saavad ülekanded teoks? Kuidas saab Hispaaniast kanda üle Lilli külas toimuvaid Eesti meistrivõistluseid koolisõidus. Mario Laul teab vastuseid.

Teekond iseenda tööandjaks

Mario alustas oma teekonda Kanal 2 uudistesaatest “Reporter”. “Aasta oli siis 2009, mils asusin seal tööle,” räägib Mario. “Mitmete aastate jooksul pakkus see palju elamusi ja ei möödunud ühtegi päeva, mis ei oleks pakkunud erialaseid väljakutseid. Ma ei teinud üksnes teletööd, sest lisaks videokaamerale ja mikrofonile, tuli vahel haarata kätte peegelkaamera, et teha üritustest pilte või videosid Postimehele, Õhtulehele või Delfile,” meenutab ta.

Teletöö pakkus võimalusi töötada ajakirjanikuna. “Lugu algab ettevalmistusest- eelnevalt tuleb enda jaoks selgeks teha, mida soovin televaatajale edasi anda ja öelda. Tuleb kirjutada tekst, mis loetakse peale ja valmistada ette küsimused intervjueeritava jaoks. Sealt kasvas minu huvi ajakirjanduse vastu ja lõpuks leidsingi end kirjutamas online väljaandele lugusid.”

Kui teed Kanal 2-ga lahku läksid jäi huvi tehnilise ja produktsiooni vastu püsima. “Sealt kasvas omakorda välja idee luua oma ettevõte ja olla iseenda tööandja. Alguses nappis rahalisi võimalusi, mis pärssis teenuse pakkumise võimalust, ent see aeg andis võimaluse õppida erinevate tarkvarade kasutamist.” Selgus, et selline nö. kuiv trenn tasus end ära. “Mind on alati paelunud autoralli ja kasvasin üles autosporti jälgides. Kahjuks vajab autoralli ülekande tegemine suurt meeskonda, mistõttu on see seni sinnapaika jäänud. Minu suurimaks eeskujuks ülekande maastikul on olnud suur produktsiooni NEP tegemised, kes on mind inspireerinud uute tehnoloogiate ja võimalustega.” Eeskujude olemasolu on väga oluline, sest siis soovid ka ise endast parima anda on Mario veendunud. “Neid jäljendada või jõuda nende tasemele, võib olla see ongi olnud koht minu jaoks, miks ma tahan koguaeg midagi uut pakkuda ja luua oma tegemistes.”

Kes püüab kõigest väest, saab üle igast mäest

Mariol varasem kokkupuude hobustega puudub, kuid elutee viis kokku ratsutajaga. “Siis tekkis ka mõte ratsaspordis otseülekannetega proovida läbi lüüa. Nii sai esimese produktsiooni ettevõtte Saareobu loodud. Muidugi olin ma tohutult üllatunud, et mul võimalus üldse anti ülekandeid teostada, sest olin turul uus ja keegi ei teadnud, ei minust ega Saareobust midagi. Ratsutamine oli esimene spordiala, millega sai proovi tehtud ja õpitud, mida korraldaja või vaataja sooviks eetris näha.”

Algus oli konarlik, kuid viis järjekordse äratundmiseni. “Avastasin end punktist, mis muutis minu jaoks kõike. Ülekande tootmine on kallis ettevõtmine. Mul ei olnud raha graafilise disaineri jaoks, ei olnud raha eraldi meeskonna palkamiseks, ei olnud raha vajalike andmetöötluse lahenduste programmeerimiseks. Kuid selline töö meeldis mulle tohutult,” lausub Mario.

Niisiis, mida teeb inimene, kellel on tahtmine ja idee? Ta teeb ise. “Võtsin kätte ja alustasin uue tarkvara programmeerimisega, et luua Equipe andmete kättesaamiseks vajalik liidestus. See võttis mul aega kokku ligi 1,5 aastat, kuid tänaseks on see valmis ning saan öelda, et olen esimene Eestis, kes sellise tarkvaralise terviklahendusega on välja tulnud. Ka esimesed disainielemendid sai kõik omal käel toona graafika jaoks valmis töötatud.”

Elu viskas teele uued vimkad ja kuna Saareobust tuli loobuda, sai loodud uus ettevõte, mis sai nimeks Viacast Production. “Eesmärk oli võtta asi ette veelgi suuremalt ja võimsamalt. Olen tohutult tänulik oma kallile naisele Triinu Lepale, kes on olnud uue ettevõtmise sünni kõrval ja kogu aja toeks olnud ja sellesse uskunud. Tänu temale sünnivad uued graafika elemendid ja muidugi Hispaanias elades on, tema roll ülekannete panusesse veelgi suurem.”

Miks just Hispaania?

Nii kanti üle koolisõidu EMV-d

Kolimise taga on suuresti eraelulised põhjused. “Ja kes ei armastaks päikest,” lisab Mario teise olulise põhjuse. Siiski ei ole Hispaaniast asjade juhtimine kukepea. “Teisest riigist otseülekande juhtimine ei ole kindlasti nõrganärvilistele. See vajab tohutult teadmisi ja kannatlikkust, et välja töötada lahendus selliselt, et teenust saaks üldse selliselt pakkuda.”

Mario selgitab, et üks asi on režii juhtimine, teine on Eestist kaamerapildi edastamine Hispaaniasse. Just viimane on pakkunud omajagu väljakutseid. “Olen loonud spetsiaalse oma tarkvara ja serveriarvutid, mis suudavad võimalikult minimaalse viivitusega kaamerapildi produktsiooni tarkvarasse edastada.”

Esimest korda sai seda katsetatud 2023. aastal koolisõidu sisemeistrivõistlustel ja Mario sõnul oli ta üllatunud, et see lahendus töötas. “Tänavu, kui sai tehtud Toominga tallidest ülekannet, tundsin end juba enesekindlalt. Mõistagi eeldab sellise lahenduse pakkumine pidevalt väljakutseid, sest ma ei ole ise Eestis kohapeal, mistõttu ei saa lahendada ootamatult tekkinud olukordi. Samuti on vahel puudu ülevaade kohapeal toimuvast, sest näed ise ka vaid sama pilti, mida vaatajagi ning ainult kogemus ja oskused on need, mis aitavad sind sellisel hetkel loominguliselt läheneda.”

Kuna ülekannetega kaasneb pinge ja omajagu stressi, siis esimese hooga ei meenu ka naljakaid juhtumisi. “Pigem on nii, et kui äpardused juhtuvad, siis keskendud olukorra lahendamisele,” selgitab ta ja toob välja, et kui televisioonis töötades saab eetrisse minevatel lugudel montaažis äpardused välja jätta, siis otseeetris jõuavad igasugused apsud koheselt vaatajateni. “Meenub üks Perila võistlus, kus vahetult enne eetrisse minekut läks kõik, mis sai valesti minna, valesti. Video mikserpult lakkas töötamast, kaamerapilti ei saanud edastada ja aega oli vaid loetud minutid, et leida lahendus. Võtsin hetkeks aja, keskendusin probleemile ja nuputasin välja uue lahenduse ja ülekanne algas ka õigel ajal.”

Ka tänavu toimunud koolisõidu meistrivõistlused pakkusid õppimiskohti. Mario palub edastada tänusõnad Eva-Maria Vint-Warmingtonile, kes oli valmis olema esimeseks katsejäneseks ning kes iseseisvalt juhendamise ja piltide abiga lahenduse kokku pani ja tööle sai.

“Arvan, et minu jaoks ongi kõige ägedam see, et mind usaldatakse ja saan pakkuda lahendusi vastavalt kliendi soovile, sh saame pakkuda rätseplahendusi. See ongi kõige ägedam kogu töö juures. Ja muidugi see, et saan tööd teha perega koos.”

Ülekanne kui visiitkaart

“Kõige olulisem on, et võistluse korraldaja peab teadma, mida ta ülekandelt ootab. Ta ei peagi tehniliselt valdama kõike, aga ülekanne on nagu visiitkaart, see peab olema meeldejääv ja olema meeldiv vaadata.” Kvaliteetne otseülekanne on hea spordiala populariseerija. Nii võib juhtuda, et ülekannet satub vaatama inimene, kes muidu hobustest ega ratsaspordist ei huvitu.

Ülejala tehtud ülekannet on ebameeldiv vaadata, mistõttu kogub see väiksemad vaatajanumbrid ja päeva lõpuks on korraldaja asjatult raha kulutanud. Ent ebakvaliteetne töö ei jäta head muljet ka võistlustest või korraldusest. Seevastu kvaliteetselt tehtud ülekanne on meeltmööda ka võistluse toetajatele, sest seekaudu jõuab nende reklaam rohkemate inimesteni.

Retsept ülekande jaoks

Kes jälgis koolisõidu meistrivõistluste ülekannet märkas, et ülekandes oli eraldi lahendus koolisõidu hindamise jaoks. Nimelt katsetati Eestis esmakordselt paberivaba hindamist, mis esitas jällegi väljakutse ülekande meeskonna jaoks. Kuid Mario ideed ja eesmärgid ei lõppe siin. “Oleme välja töötamas lahendust ka takistussõidu jaoks, et reaalaja ajavõtu süsteemi saaksime kuvada ilma, et selleks peaks produktsioon kohapeal asuma või kasutama Equipe ekraanigraafika teenust. Uudne tehnoloogiline lähenemine ei eelda
kohapeal produktsiooni olemasolu,” lausub ta.

Mida siis on korraldajal vaja? Tuleb välja, et nimekiri pole ülemäära pikk. “Kui korraldajal on olemas oma kaamera, inimene, kes filmib, internet, mõned lisa vidinad produktsiooni poolt, siis sellest meile piisab. Ülejäänuga tegeleme juba ise.”

Mis juhtub, kui korraldajal puudub oma Operaator Kõps? Siis saab palgata vajaliku inimese mõnelt koostööpartnerilt. “Kindlasti on ka palju neid võistluste korraldajaid, kes sooviksid ülekannet, aga kellel
puudub nii inimene kui ka tehnika. Meil on ka siin lahendus olemas ja abikäe ulatab mõni koostööpartner.”

Mario utsitab huvilisi, et nad temaga ühendust võtaksid. “Ärge kartke! Leiame alati lahenduse ja võimaluse, kuidas soovitud ülekanne teoks teha.”