Andreas Helgstrandi nimi ei vaja pikemat tutvustamist. Tegu on ratsasportlasega, kes on ehitanud üles eduka äriimpeeriumi. Mai lõpus avaldasid Taani ajalehed mitu artiklit, mis annavad alust arvata, et Helgstrandi ärivõtted ei ole ausad ning mitu endist partnerit süüdistavad meest petmises. Mis juhtus?
Taani ajalehes Nordjyske ilmus neljaosaline sari, milles said sõna pettunud äri- ja koostööpartnerid. Nende kaebuste sisu oli sarnane – nimelt on Andreas Helgstrand mitmel korral varjanud hobuseomanike või -kasvatajate eest hobuste tegelikku müügihinda või tagaselja müünud kaasomandis olnud hobuse.
Seda ilmestab 9-aastase Totilase järeltulija Toronto Lightfooti kaasus. Hobune kuulus elukaaslaste Louise Lynge ja Simon Lorenzeni kaasomandisse. 2021. aastal müüs Helgstrand hobuse 200 000 euro eest, mis tähendas, et pärast kulude mahaarvamist said Louise ja Simon 75 000 eurot. Louise, kes on ise ratsutaja, muutus hobuse müügihinda kuuldes kahtlustavaks ning soovis näha müügilepingut. Helgstrand keeldus müügilepingut näitamast, niisamuti ei avaldatud hobuse ostja nime.
Veelgi enam, ajalehe Nordjyske ajakirjanikud tegid kindlaks, et Louise ja Simon olid väidetavalt hobuse Helgstrandile müünud, ehkki paari sõnul pole nad kunagi säärast lepingut allkirjastanud. Asja omal käel asja edasi uurides leidsid elukaaslased Toronto Lightfooti Saksamaa müügitallist, kust neile vastati, et hobune osteti Helgstrandi käest 350 000 euro eest. Hetkel on Toronto Lightfoot Kanada koolisõitja tallis, kes loodab hobusega jõuda 2024. aasta olümpiamängudele (vt artikkel Eurodressage’s SIIT).
Andreas Helgstrand on süüdistusi tõrjunud. Pressiteate vahendusel ütles Helgstrand, et on aastate jooksul pidanud palju edukaid läbirääkimisi ja teinud tehinguid pikaajalistes professionaalsetes partnerlustes. “Seda masendavam on, kui mõnega tekivad lahkarvamused või arusaamatused tingimuste, hindade, kulude ja Helgstrandi pakutava garantii osas,“ seisis pressiteates. Ajalehele Nordjyske antud kommentaaris oli Helgstrand oma sõnakasutuses robustsem ning ütles: “Mul pole midagi selle vastu, kui mingi väike Lise ütleb, et tahab oma hobuse eest 200 000, kui mina tahan müüa seda hobust 100 000 euroga. Nad ei saa selle hobuse eest rohkem kui mina, ma tean seda.”
See ei ole Andreas Helgstrandile esimene selline skandaal. 2013. aastal kirjutati segadusest, mis ümbritses noorhobuste maailmameistriks tulnud mära Donna Unique müügihinda. Toona selgus, et Helgstrand oli kaasomaniku eest üritanud varjata 900 000 eurot. 2012. aastal lahvatas skandaal seoses Casio tegeliku müügihinnaga.
Ent see ei ole veel kõik. Hiljuti müüs Helgstrand samuti kaasomandis olnud Daniel Bachmanni võistlushobuse Marshall Bell. Tegu oli hobusega, kes oli arvatud Taani koolisõidukoondisesse ning oleks Bachmanniga võistlenud eesolevatel maailmameistrivõistlustel. Marshall Belli müügist tulenevalt on avanenud vaba koht Taani meeskonnas ning sellele pretendeerib ei keegi muu kui Andreas Helgstrand ise, seda hobusel Jovian. Marshall Belli ostis Austria U25 koolisõitja Nicola Ahorner.
Eile teatas Daniel Bachmann sotsiaalmeedia vahendusel aga rõõmusõnumi, milles andis teada, et perekond Ahorner lubab tal jätkata Marshall Belliga teekonda maailmameistrivõistlustele.