III Eesti Hobuse päev tõi pered Kurgjale

Augusti teisel nädalavahetusel kohtusid eesti hobused, kasvatajad ja sõbrad Pärnumaal Carl Robert Jakobsoni talus III eesti hobuse päeval. Eesti hobuse päeva eesmärgiks on väärtustada eesti hobust  kui meie põlistõu esindajat läbi kasutuse erinevatel ponispordi aladel ning tutvustada tõu parimaid esindajaid. Päev varem hinnati samas tõu noorhobuste paremikku.
 
 
Südames eesti hobune
 
Linnutaja ansambli pillimängu saatel koguneti Talumuuseumi hoovi. Väravad avati eesti hobuste esinemiseks, seekord üllatasid Vändra Ratsaspordiklubi ratsutajad kadrilliga. Kaheksa eesti hobuse liikumine sulas Kukerpillide muusikasse kui ka pealtvaatajate südametesse.

Kadrill Kukerpillide laulu saatel


Ja pärast tervitussõnu C.R.Jakobsoni Talumuuseumi direktrissilt Monika Jõemaalt ning Eesti Hobusekasvatajate Seltsi tegevdirektorilt Krista Sepalt juhatas Linnutaja muusika järgmise liigutava etteasteni. Hoovile sammus voltižeerimissadulaga hobu ning noored voltižeerijad vanuses 5-15 aastat. Tagurpidi hobuse seljas, küljele istudes, pääsukesi ja kääre tehes traavival ja galopeerival hobusel, kukerpallitades ning püsti hobuse seljas, sirutused, naeratused, aplausid vaheldusid.

Galopeerival hobusel voltiseerib Ragne Raidma
 
 
Täkud kui tõu kuningad
 
Eesti hobusetõus on üle poolesaja tunnustatud sugutäku. Kümnendik neist käis esitajate käekõrval, üks esinduslikum kui teine. Täkkude ringis oli eelmisel päeval parimaks nooreks eesti tõugu täkuks hinnatud Reims, rakendispordi tõusev täht Veto, mitmekülgne ja hõbemusta värvusega pilkupüüdev Rüütel, auväärsete saavutustega Romeo ning koolisõidus sel aastal suuremaidki vastaseid seljatanud, aborigeenne hiirjas, kuid välimikult ajaga kaasaskäiv Apollo. Pihtla Hobusekasvanduses sündinud ja Anu Pärisoole kuuluv Apollo sai sini-must-valge roseti ning tunnustus kuulub kogu Apollo-meeskonnale.

Ingrid Randlaht esitamas naitusel takku Apollo

Maria Peterson ja hõbemust Rüütel
 
 
Märad kui tõu kuningannad
 
Pärast täkkusid avanes eesti hobuste sõpradel võimalus näha kauneid eesti tõugu märasid. Arita, Eeben, Tarahumara, Eloria, Erika, Velektra – peotäis noori talente takistussõidust-koolisõidust kuni kolme aastaste märade paremikuni. Nende seas käis väärikal sammul Valla, 1995aastal sündinud Viguri järglane on Jaan-Aleksander Rooda kasvatatud ning kolme aastaselt Veljo Sinika poolt Raikkülla oma talli ostetud. Mära on üks tõu eliitmäradest, ette näidata seitse eesti tõugu järglast, tunnustatud sugutäkule Romeo on lisaks ponispordis edukad Ruttar II ja Rodotendron. Sini-must-valge roseti viis Valla Raikkülla ning peagi nägime vanameistrit ületamas  takistusi Derby-rajal. 

Teenekas Valla, esitleb Katrin Melts

 
 
Eesti hobune koolisõidus
 
III Eesti Hobuse Päeva avastardid tegid koolisõitjad. Kohtunik Kaie Kanguri sõnul on eesti hobuste tase koolisõidus pika sammu edasi teinud. Seekord oli üks skeem noortele ratsutajatele ja noortele hobustele, teise skeemi esitus nõudis juba tõsisemat koolitust. ABC2 skeemis olid edukaimad: Maian Kesküll Romeol, Annabel Põder Rahotepil, Kaisa Liisi Kangur Ruudikul, Nele Tomson Rosanoval ja veel kord Maian Kesküll, seekord Tiritamel.

Maian Kesküll võitis Romeol koolisõidu ABC2 skeemi

Annabel Põder Rahotepil


Skeemis A23 sõideti esikümnes välja tulemused 72 %-st kuni 63% ni, mis omakorda näitab, et iga hobune ja võistleja esines väga hästi. Võidu viis Jõgevamaale Maria Peterson Rüütliga, järgnesid Marian Koplimäe Ruudikul, Stella-Marii Tamme ja Rant, Ingrid Randlaht ja Apollo ning Maian Kesküll ja Ruttar II. Eesti hobuseid koolisõidus toetasid Valjameister OÜ, Suure-tamme talu ja Ponimaa.
 
 
Eesti hobune takistussõidus
 
Takistussõidud olid sel aastal huvitavad, kerged ja rasked üheaegselt. Kavas oli 60 cm takistustega parkuur ja Miniderby. 60 cm takistussõidu kuldmedali võitis Niitvälja Ratsakooli võistluspaar Veronika Meriküll ja Angela, järgnesid Kohila tallist Carolyn Vilba Rogeril, Stella-Marii Tamme hobusega Rant, Siiri Tamm hobusel Ruttar II ja Kati Raidma Arantel. Startis 20 eesti hobust, neist 13 läbis esimese faasi vigadeta.

Angela ja võidurõõmus Veronika Meriküll


 
Päeva kirgi kütvaimaks alaks kujunes miniderby, osaliselt maastikutakistustega takistussõidu tegid põnevaks kuni lattidest kastid ja hekk-takistused, kraavi läbimine ning galopi-kiirendused. Paljudele võistlejatele oli selline ala uueks katsumuseks ning kodutööd angaaride, kastide või maastikul palkide ületamiseks jätkub. Rajameister Joosep Tikk pidas väga heaks saavutuseks viie võistluspaari poolt raja läbimist puhtalt. Ümberhüpetel võitis Tori Hobusekasvanduse võistleja Betti Buht eesti hobusega Elkur, järgnesid RSK Ruttar võistlejad Siiri Tamm ja Katrin Melts, mõlemad läbisid raja  Rodotendronil. Kati Raidma võistles kahe hobusega , täkuga Ralf sõideti välja neljas tulemus ja Riko Silveriga oldi viies nelja karistuspunktiga. Parimatele olid auhinnad välja pannud Reiu tall ja Hippofix.

Betti Buht ja Elkur  Tori Hobusekasvandusest võitsid miniderbi

Siiri Tamm ja Rodotendron

Kati Raidma ja Ralf
 
 
Rakendivõistlustel kuus võistluspaaris seitsme hobusega
 
I Eesti Hobuse Päeva lõbusast ja kostüümides võistlejate show-st on tänaseks saanud kena ja põnev rakendispordivõistlus, seekord läbiti nii takistustest tehtuid kui täpsussõidu väravaid. Rajameister Varju Kuusemets kommenteeris sõitusid ning tutvustas rakendispordi sisu. Eesti Meistrivõistluste hõbedane võistkond Andrus Kallaste, groom Age Põldaru ja eesti tõugu täkk Veto tegid täpsusõidus küll kaks viga ja said aja eest sekundeid oma kontole, kuid saavutasid kiire sõiduga esikoha. Veto omaniku Taimi Usina sõnul on eesti hobused hea ettevalmistuse juures valmis startideks rahvusvahelisel tasandil, esmalt uuritakse Soome võistluskalendrit.

Andrus Kallaste ja Veto


Paarisrakendis särasid Amadeus ja Allegro, mõlemad täku Anakee järglased, ohjas võistlushobuseid Anu Pärisoo ja groomis Ingrid Randlaht. Sekundiga edestas paarisrakend meeskonda Reelika Rätsep-Signe Haggi ja RETI, võistlejaid Raplamaalt Rein Haggi Madise talust. Järgnesid Eero Esnar ja Stella Kuusemets Tekkoriga, Marika Aleinik ja Egle Koks Kurgjalt Ramsiga ning loogarakendi võimalusi vigursõidus näidanud Maie Kukk, Minni Mangman ja Rosanova. Rakendisõitu toetas auhinnaga Sadulaauto.
 
III Eesti Hobuse Päeva tegevus ei täitnud mitte üksnes võistlus- või näituseväljakuid. Talu elumaja ees toimusid kepphobuste ja pulgaloomade valmistamise töötoad. Majamuuseumi näitused ja väljapanekud olid avatud külalistele. EHSi poolt pakkusime hulgaliselt materjale oma ohustatud tõugudest. EHKÜ telgis sai infot sadulate ehitusest ja hoidmisest ning hobuse rakendamisest sorirakendiga. C.R.Jakobsoni Talumuuseum tutvustas oma talu maakarja. Joosep Tikk kutsus  rahvast kuulama õpetussõnu hobuse suust ning suu tervishoiust.

Maakarja Mammu Kurgjal

Joosep Tikk tutvustab hammaste tervishoidu
 
III Eesti Hobuse Päeva kordaminekust annab tunnustust arvukas pealtvaatajaskond, kirglik kaasaelamine ning võistlemise ja koos tegemise vaim. Eesti Hobusekasvatajate Selts tänab võõrustajat C.R.Jakobsoni majamuuseumi peret ning suur-suur tänu Maila Kukele ja tema abilistele ning toredatele lastele, kes koos eesti hobusega üles kasvavad.