Taani koolisõidukoondis pidi kiirelt leidma asenduse koolisõitjale Carina Cassøe Krüthile pärast seda, kui Taani Ratsaspordi Liidule (Dansk Ride Forbund, DRF) lekkis kaks aastat vana video, milles on näha hobuse väärkohtlemine. Carina Cassøe Krüth kuulus Taani koondisesse Tokyo olümpiamängudel ning 2022. MMil ja 2023. aasta EMil ning oli kindel kandidaat Taani koondise reservi. Tema asemel arvati varumeheks Nadja Aaboe Sloth hobusega Favour Gersdorf.
Karm treening või hobuse väärkohtlemine?
Video lekkimisele reageeris kiirelt Krüth, kes astus tagasi, viidates avalikkusele jagatud sõnumis eraelulistele põhjustele. See oli Taani meediakanal TV2, mis avalikustas otsuse tegeliku põhjuse. Nimelt on lekkinud videos näha, kuidas hobusega treenitakse karmilt, mis ajendas DRF-d algatama ka distsiplinaarjuurdluse Krüthi suhtes. DRF viitas üldmäärustiku punktile 16, mis sisustab hobuse väärkohtlemist. Selle kohaselt loetakse hobuse väärkohtlemiseks vaimse või füüsilise vägivalla kasutamist, sh hobuse ülemäärast karistamist steki, kannuste, jalgade vms vahenditega. Samuti järskude liigutuste tegemist või hobuse suust kiskumist, mis põhjustab hobusele valu või ebamugavust. Ka kurnatud hobuse tööle sundimist loetakse hobuse väärkohtlemiseks.
TV2 uudise järel on Krüth avaldanud kahetsust. “Video pärineb 2022. aasta veebruari treeningust ja näitab minupoolset viga, mille pärast ma vabandan ja kahetsen väga, sest see kindlasti ei iseloomusta seda, kuidas ma hobuseid treenin,” kommenteeris koolisõitja. TV2-le saadetud kirjas märgib Krüth, et Pariisi olümpiamängude toimumist ei pea miski takistama ja seetõttu otsustas ta esmaspäeval, 8. juulil, oma kandidatuurist loobuda, samal ajal kui asjaga tegeleb Taani Ratsaliidu distsiplinaarkomisjon. “Taani paneb Pariisis välja uskumatult tugeva koolisõidukoondise ja ootan väga oma andekate rahvuskoondise kolleegide tugevat esitlust,” lõpetab ta oma sõnumi.
Krüth on Andreas Helgstrandi ja Thomas Sigtenbjerggaardi endine õpilane ning oli seda ka video tegemise ajal ehk 2022. aastal. Tänavu suundus ta Jon D. Pederseni käe alla treenima. Krüthi abikaasa on tegevjuhiks Global Equestrian Groupis, mis samuti kuulub Helgstrandile. Andreas Helgstrand arvati 2024. aastaks Taani meeskonna tegevusest välja pärast hobuste väärkohtlemist, mida kajastas dokumentaalfilm “Operation X”. Siiski ei ole ta pidanud olema uurimise all või kogema muid sanktsioone.
Ratsaspordi Liidu endine esimees kritiseerib video lekkimise ajastust
Taani väljaanne Ridehesten avaldas eile Ulf Helgstrandi kirja, kus ta heidab ette video avalikustamise ajastust. Napilt enne olümpiamänge, mitte kaks aastat tagasi, kui see tehti. Oma kirjas teeb Ulf üleskutse, et kui kellelgi on informatsiooni hobuste väärkohtlemise kohta, siis tuleks sellest koheselt teada anda. Samuti viskab Ulf õhku hüpoteesi, et tegu oli isikliku rünnakuga Krüthi aadressil, millel pole hobuse heaolu tagamisega mingit pistmist.
“Minu üleskutse kõigile hobuseinimestele on see, et kriitika ratsutamise, treenimise ja hobuste hooldamise kohta üldiselt tuleks lahendada sisemiselt ning et väliselt suudaksime seista koos ja selgitada, et see, mida me teeme, on kooskõlas hobuse hea heaoluga,” seisab Ridehestenis avaldatud kirjas. “Kui me seda ei tee, ei pääse ratsasport 2032. aasta olümpiamängudele.”
Ulf Helgstrand on Andreas Helgstrandi isa ja kuulus aastaid DRFi juhatusse ning eelmise aasta sügiseni ka DRFi esimees. Ulf oli sunnitud möödunud aastal tagasi astuma pärast seda, kui avalikkuse ette jõudis “Operation X” saade. Toona kritiseeriti DRFi tegevusetuse eest, sest nad otsustasid tegutseda alles siis, kui saade oli eetris olnud ja avalikkuse pahameel oli ilmselge. Saate eetrisse minekule eelnes mitu kuud kestnud kohtuvaidlus, mille käigus sai avalikkus ja DRF teada võigastest treeningmeetoditest Helgstrandi tallides. See siiski ei olnud DRFile takistuseks ja Andreas Helgstrand arvati 2023. aastal EMi koondidesse.
Carina ei pääsenud Falsterbos starti
Rootsi väljaanne Ridsport kirjutas, kuidas sel aastal viidi Falsterbo Horse Show sisse muudatus, mis tähendas, et enne starti läbisid kõik hobused kohustusliku ülevaatuse. Varasematel aastatel on kontrollitud vaid rahvusvahelistes klassides startinud hobuseid, kuid sel aastal laiendati kontrolli ka rahvuslikele klassidele. Peakohtuniku Daniel Carlssoni sõnul teevad nad seda selleks, et tagada hobuste heaolu.
Võistluste eelne kontroll sai saatuslikuks Krüthile, kes pidi noorhobuste klassis startima 5-aastase Taani soojaverelise täku Svalegaard’s Hot Driver’iga. Võistluste korraldaja ei ole kommenteerinud, mis neile täpsemalt saatuslikuks sai, ent oma sotsiaalmeedia kontol selgitas Carina, et täku suust avastati kriimustus.