Katriin Kalle: kuidas visadus ja järjepidevus viivad tippu

Katriin Kalle kodustel Arma võistlusradadel

FEI avaldas eile usutluse Eesti kestvusratsutaja Katriin Kallega, kes on ehe näide järjepidevusest. Eesti Ratsaspordi Liit on tunnustanud teda neljal järjestikusel aastal, ning koos oma hobuse Mister Tondiga on ta osalenud ja saanud tulemuse kirja viiel FEI meistrivõistlusel. Tema teekond tõestab, et pühendumus viib eduni.

Hoolimata noorest east liigub ta kindlalt vanuseklassides ülespoole, tõstes iga sammuga ka oma taset. See järjepidevus on toonud talle mitmeid tunnustusi: 2019. aastal nimetati ta Eesti parimaks kestvusratsutamise poniklassi sportlaseks, 2021. ja 2022. aastal parimaks juunioriks ning 2023. aastal parimaks noorratsutajaks.

„Need tiitlid põhinevad hooaja üldarvestusel ja peegeldavad ratsaniku stabiilsust,“ selgitas Kalle FEI-le. „Kestvusratsutamises juhindun alati motost: lõpetada tähendab võita. Minu jaoks on olulisem hobuse heaolu ja tervis kui esikoht.“

Kohtumine Mister Tondiga

Kalle teekond ratsaspordis algas 2011. aastal suvistest ratsalaagritest, muu hulgas Ristitee talus Kassari saarel, kus Tikkude perekond kasvatab kestvusratsutamishobuseid. „Need olid mu elu parimad suved,“ meenutas ta. „Isegi sünnipäeval ei tahtnud ma laagripäevadest loobuda – vanemad tulid hoopis mulle külla.“  2018. aasta veebruaris võttis ta rendile raudja ruuna Mister Tondi, kelle omanikeks on Tikkude pere.

„Me ütleme tema kohta, et ta on rauast tehtud hobune kuldse südamega,“ ütles Kalle. „Ei minul ega temal ole erilisi loomuandeid – ta on üsna väikest kasvu ja temas pole palju araabia verd, kuid ta on väga nutikas ja alati valmis tegutsema.“ Katriini sõnul teeb ta eriliseks nende ühine teekond. „Alustasime 30-kilomeetristest sõitudest ja oleme jõudnud välja meistrivõistlusteni.“

Katriin ja Mister Tondi 2021. aasta juunioride ja noorte maailmameistrivõistlustel, kus saavutati 33.koht

Rahvusvaheline areng

Teekond Mister Tondiga ei olnud aga lihtne. Kui Katriin ta rendile võttis, oli see noor Eesti sporthobune veel roheline ning teistega koostöö polnud tal alati sujunud. Nende side kasvas pikkade jalutuskäikude, meres mängimise ja sihipärase treeningu kaudu. See tugev partnerlus viis nad võistlema alates Hispaaniast kuni Lähis-Idani välja.

2022. aastal esindasid nad Eestit FEI kestvusratsutamise noorte ja juunioride Euroopa meistrivõistlustel Vicis, Hispaanias (loe Katriini kirjutist “Minu esimene EM ehk veni, vidi, vici”). Kuigi osalemine sellisel tipptasemel oli suur võimalus, valdas Kallet mure – vaid kaks nädalat enne starti polnud nad veel harjutanud Kataloonia künklikul ja nõudlikul maastikul. Lõpuks kohanesid nii ratsanik kui hobune oludega ja saavutasid noorratsanike arvestuses igati tubli 16. koha.

„Mu treener soovitas mul lihtsalt sõitu nautida,“ meenutas Kalle. „Tondi paranes iga ringiga ja lõpetas tugevalt. Hispaanias oli mul imeline meeskond ja veetsin palju aega Rootsi ja Norra ratsutajatega, kes võtsid mind vastu nagu oma.“

Pühendumus tasub end ära

Üks Katriin Kalle senise sportlaskarjääri olulisemaid verstaposte saabus 2023. aastal, kui ta pöördus Eesti Ratsaspordi Liidu poole palvega toetada tema ettevalmistust Dubais (Araabia Ühendemiraadid) toimuvateks treeninguteks enne samal aastal Abu Dhabi lähistel Butheebis peetud FEI kestvusratsutamise maailmameistrivõistlusi täiskasvanutele. Tema kolimine Ida-Euroopast Lähis-Itta näitas taas tema sihikindlust ja pühendumust spordile.

„Tondi ja mina elasime kaks kuud Dubais kahekesi – see oli vaimselt väga raske,“ meenutas ta. „Aga kui me lõpuks ületasime finišijoone ja läbisime veterinaarkontrolli, mõtlesin: vau, ma tõesti tegin selle ära.“

Kalle põhjalik ettevalmistus, sihikindlus ja tähelepanu detailidele kandsid vilja. Rohkem kui 120 startija seas maailma suurimal kestvusratsutamise võistlusel saavutasid tema ja Mister Tondi 26. koha. „See oli läbi aegade parim tulemus Eesti kestvusratsutamise ajaloos,“ lisas ta. „Kogu see vaev – kodust eemal olemine, kaugõpe – oli seda väärt. Ma olin Tondi üle uskumatult uhke.“

Möödunud aastal sai Tondi treeningul jalavigastuse ning Kalle kaalus tõsiselt spordist loobumist. Siiski astusid appi kestvusratsutamise kogukonna inimesed, kes pakkusid talle uusi hobuseid, kellega treenida ja võistelda. Hetkel treenib ta teist hobust, soovides osaleda 2025. aasta septembris Rumeenias Bufteas toimuvatel kestvusratsutamise noorte ja juunioride maailmameistrivõistlustel.

Samuti loodab ta saada võimaluse veel vähemalt kord startida koos oma armastatud Mister Tondiga, kes on nüüd 13-aastane. „Tondi on mulle õpetanud, et kunagi ei tohi alla anda,“ ütles ta. „Mõnikord on raske protsessi usaldada, aga kõigel on oma põhjus. Ma annan sellele spordialale alati endast parima.“