Kinos Sõprus näeb Islandi komöödiat „Hobustest ja inimestest“

23. mail hakkas kinos Sõprus linastuma veidralt vürtsikas komöödia „Hobustest ja inimestest“. Islandi režissööri Benedikt Erlingssoni debüütfilm esilinastus eelmise aasta PÖFFil, kus pälvis Läänemere- ja Põhjamaade debüütfilmide võistlusprogrammi parima filmi tiitli, tiitli parima operaatoritöö eest ning rahvusvahelise filmikriitikute ühingu (FIPRESCI) auhinna.

Pisikeses Islandi külakeses, kus kõik tunnevad kõiki ning kogu elu pöörleb ümber hobuste, hargneb lahti kentsakas lugu, kus näeme inimeste ja hobuste loomu- ja loomaomadusi teineteisele peegeldumas. Ja nagu üllatuslikult selgub, ei olegi loomade ja inimloomade elud nii erinevad – enda eest ei ole keegi kaitstud ning iial ei tea, kas tunnete tasuks on armastus või surm.

Skandinaavia kvaliteetkomöödiale omaselt on filmi huumor süngelt soe ja muhemõrkjas ning filmi peaosaliste hulka tuleb, lisaks Islandi näitlejate koorekihile, kindlasti lugeda ka suurepärast kaameratööd ning Islandi hingematvalt ilusat loodust.

Režissöör Benedikt Erlingsson on ise suur hobusesõber (tal on 5 hobust) ning ka näitlejaid valiti selle järgi, et nad oskaks hobustega ringi käia.

Muide, filmi ühes dramaatilises stseenis on tähtsas rollis abivalmis kaubalaev koos meeskonnaga, kes räägivad vene keeles. Selgus, et tegu on Eestist pärit meestega, kes oskasid natuke vene keelt ja töötasid kohalikus sadamas, ning palgati sealt sadamast päev enne võtet.

Kuna filmiga samal ajal (2012 suvi) filmiti Islandil ka kolme suurt Hollywoodi filmi – Tom Cruise’i „Oblivion“, Ben Stilleri „Walter Mitty salajane elu“ ja Russel Crowe „Noah“, siis režissöör Erlingsson pidi terve saare kinotehnika ja võttemeeskondade pärast nende suurte filmidega võitlema, samas kui tal endal polnud 1%-gi nende eelarvest. Suurepärane näide – hetkel, kui Erlingssonil oli vaja kunstlund, ei saanud ta seda, kuna Tom Cruise oli Oblivioni jaoks kogu kunstlume ära ostnud. Ja nii pidid „Hobustest ja inimestest“ selle asendusena kasutama kartulihelbeid.

Intervjuus räägib režissöör pikalt ka kahest kõige keerulisemast kaadrist filmis: hobuste paaritumisest ja ujumisest. Paaritumise kaadri jaoks jälgiti näiteks mära innatsüklit ning lõpuks valiti võttepäev ja hetk selle järgi, kui oli teada, et emasel on nüüd isu.

Kuula intervjuud: https://www.youtube.com/watch?v=8poFtTh15Sg

Seni pigem näitlejana tuntud Benedikt Erlingssoni jaoks on “Hobustest ja inimestest” esimene täispikk film režissöörina. Pimedate Ööde Filmifestivalil võidetud auhindadele lisaks on teos noppinud mitmeid auhindu ka teistelt tunnustatud festivalidelt: San Sebastian, Göteborg, Tokyo, Amiens jt.

Lisaks kinole Sõprus hakkab film linastuma ka Tartus kinos Ekraan.

Film: „Hobustest ja inimestest“ (Of Horses and Men/Hross i oss)

Režissöör: Benedikt Erlingsson

Osades: Ingvar Eggert Sigurðsson, Helgi Björnsson, Charlotte Bøving, Sigríður María Egilsdóttir jt

Filmi lühitutvustus: http://kinosoprus.ee/et/film/hobustest-ja-inimestest

Filmi treiler: https://www.youtube.com/watch?v=7soaFqa5ka0

Lisainfo:

Kristo Kaskpeit

turundusjuht

Kino Sõprus / Must Käsi

+ 372 5698 7557

www.facebook.com/soprus

www.kinosoprus.ee

Kristo Kaskpeit