Koolisõidus läks juhtima Nanna Skodborg Merrald, 80% piir jäi ületamata

Nanna Skodborg Merrald (DEN) ja Zepter. Foto: FEI/Benjamin Clark

30. juulil anti avalöök koolisõidus, kui starti asusid esimesed 30 võistluspaari. Koolisõit jätkub kohustusliku GP skeemiga homme. Esimese päeva liidriks tõusis taanlanna Nanna Skodborg Merrald hobusega Zepter, kes said tulemuseks 78.028%.

Skodborg Merraldi skeem oli turvaline ja kindla peale sõidetud, kuid kindlasti ei näidanud nad täna kõike, mida nad suudavad. Pühapäeval toimuvale muusikalisele vabakavale on pääsme lunastanud veel hollandlanna Dinja Van Liere, taanlane Daniel Bachmann Andersen, sakslane Frederic Wandres, britt Becky Moody ja rootslane Patrik Kittel. Suure tõenäosusega pääseb finaali veel Carl Hester hobusel Fame, kes saavutasid 77.345%.

Ülevaade koolisõidu formaadist

Koolisõitjatel tuleb mõõtu võtta kolmes skeemis. Esimesena astuvad kõik võistlejad üles Grand Prix skeemis, mis toimib kvalifikatsioonina nii meeskondlikul kui individuaalsel võistlusel. Kuna koolisõitjaid on palju, umbes 60 võistluspaari, siis on sportlased jagatud kahele päevale- kummalgi päeval 30 ratsutajat. 30 ratsanikku on omakorda jagatud kolme gruppi, millest igasse kuulub 10 ratsanikku. Kindla edasipääsu tagavad iga grupi kaks esimest, kellele lisanduvad üldjärjekorra kuus parimat. 

Ka stardijärjekorrad pole juhuslikud. Gruppi jaotamisel on arvesse võetud maailma edetabeli järjekorda ja ratsanikud võistlevad selliselt, et esitusi oleks võimalikult huvitav vaadata ning ei ole nii, et päeva alustatakse või lõpetatakse favoriitidega. 

Selline jaotus tagab, et koolisõitjate tasemed varieeruvad päeva jooksul. Samas tehakse stardijärjekorda muudatused, sest reeglistik näeb ette ka seda, et üheski grupis poleks sama riigi ratsutajaid ning isegi et sama riigi kolm meeskonnaliiget ei stardiks kõik sama päeva jooksul. Vähemalt üks kolmest meeskonnaliikmest peab startima eraldi päeval.

Becky Moody (GBR) ja Jagerbomb kindlustasid endale koha finaali. FEI/Benjamin Clark

Grand Prix tulemuste alusel määratakse meeskondlikud punktid vastavate meeskonnaliikmete individuaalsete punktisummade liitmise teel. Viieteistkümnest võistkonnast pääseb Grand Prix Specialisse 10 meeskonda. Iga Grand Prix grupi kaks paremat individuaalsportlast ning üldjärjekorra paremuselt järgmised kuus sportlast pääsevad individuaalsesse finaali, milleks on muusikaline vabakava ehk Grand Prix Freestyle.

Grand Prix Special (GPS), kus selguvad meeskondlikud medalid, on pisut rangem koolisõidu skeem, mis paneb rõhku keerulistele üleminekutele. Meeskondlike medalite selgumisel on oluline vaid GPS tulemus, varasemad GP tulemused selles võistlusklassis ei loe. 

Finaalvõistlusele, Grand Prix Freestyle, kvalifitseerub 18 sportlast ja seal selguvad individuaalsed medalid. Asjatundjate sõnul tuleks GP testis saavutada umbes 75%, et jõuda individuaalselt 18 parima hulka.

Muusikalises vabakavas koostab iga sportlane oma hobuse jaoks sobivaima skeemi, mis rõhutab hobuse tugevaid külgi. Sportlastele on jäetud muusika valiku osas vabad käed, ainus tingimus on, et võistluspaar peab näitama ära 16 kohustuslikku harjutust ja seda kõike lubatud aja jooksul. Individuaalsed medalid määratakse vabakavas saadud punktisummade alusel.

Esimene päev suuri üllatusi ega üllatajaid ei pakkunud 

Võistlust läks varakult juhtima teisena startinud Nanna Skodborg Merrald hobusega Zepter. Kui tavaliselt oleme harjunud koolisõidus nägema pilti, kus päeva edenedes tõusevad maagiliselt ka võistlejate tulemused, siis sel korral hoidsid kohtunikud end vaos ja hommik näis olevat lõunast targem. 

USA meeskonnast oli esimesena stardis Marcus Orlob, kes kahjuks tulemust kirja ei saanud. Hobune astus õnnetult, mistõttu tekkis jalale kriimustus ja nn vere-reegli tõttu tuli peakohtunikul võistluspaar elimineerida. Tema kaasmaalased, Steffen Peters ja Adrienne Lyle, jätkavad individuaalsete sportlastena. 

Meie liigast võistlesid leedulanna Justina Vanagaite ja Moldova koolisõitja Alisa Glinka. Justina tegi veatu skeemi, mis andis tulemuseks 69,208%. See tagas neile esimesel päeval oma võistlusgrupis 6. koha. Võib öelda, et kahjuks ei näe me teda pühapäeval toimuvas vabakavas. 

Justina ja Nabab. Foto: FEI/Benjamin Clark

Alisa Glinka skeemi kummitasid väikesed rütmi- ja kontaktiprobleemid, millele lisandus viga kahe tagant jalavahetustel. Tulemus 66, 056% jättis nad oma grupis 9. kohale. 

Keda ennustatakse võitjaks?

Saksamaa jahib Pariisi olümpiamängudel 15. meeskondlikku kuldmedalit, kuid neile pakub konkurentsi Taani. Mõlemad riigid võivad saada tulemuse, mis jääb 235 punkti juurde. Kolmandale kohale ennustatakse Suurbritanniat (230 punkti). Ajalooliselt on Saksamaa valitsenud pikalt koolisõitu- Saksamaa on võitnud 14 meeskondlikku ja 8 individuaalset tiitlit. Soomele ennustatakse 11. kohta.

USA, kes napsas endale hõbemedali Tokyo mängudelt, on tänaseks mängust väljas.

Individuaalselt ennustatakse valitseva olümpiavõitja Jessica von Bredow-Werndl võitu, ent tema liidripositsioon ei ole kivisse raiutud. Talle on kuklasse hingamas Cathrine Laudrup-Dufour hobusel Freestyle ja Lottie Fry hobusel Glamourdale. Esikolmes on vahed üliväikesed ja väikseimgi viga võib maksta medali või otsustada selle, mis karva medal kaela riputatakse. Muidugi ei tasu maha kanda Isabell Werthi, kes saavutas hiljuti Aachenis 89,85% ja hea meelega lisaks 12 olümpiamedalile paar tükki juurde. Seega on tavatult koolisõidus olukord, kus kõik on võimalik.

Ajakava

Grand Prix jätkub homme, kohaliku aja järgi kell 10, Eesti aja järgi kell 9. Stardijärjekorrad ja tulemused on leitavad SIIN.

31. juuli, kolmapäev – Grand Prix, kvalifikatsioonisõitude päev 2

Algusaeg 11:00 Eesti aja järgi, stardis kokku 30 paari

3. august, laupäev– Team Grand Prix Special, jagatakse tiimide medalid

Algusaeg 11:00 Eesti aja järgi, stardis kokku 10 tiimi (3-liikmelised tiimid, kokku 30 starti)

4. august, pühapäev – Individual Grand Prix Freestyle, jagatakse individuaalsed medalid

Algusaeg kell 11:00 Eesti aja järgi, stardis kokku 18 paari. Võistlust kantakse üle Duo 5 kanalil, kell 10:55-14:30. Ülekannet kommenteerib armastatud koolisõidukohtunik Annike Laving.