Möödunud nädalalõpul võistlesid meie koolisõitjad Dina Ellermann, Diana Pruks, Getter Kangur, Marit Vaiksaar, Grete Hussar ja Hanna-Greta Peeters Soomes Ypäjäl rahvusvahelisel kolme tärni võistlusel, kust tõid koju ühe võidu ning mitmeid auhinnalisi kohti.
Noorhobuste klassides võistelnud Diana Pruks oli edukas 6aastasel Romantikal, kellega tuli nii neljapäeval kui reedel seitsme paari seas teisele kohale vastavalt tulemustega 72 % ja 68,400 %. Samades klassides võistles Marit Vaiksaar hobusel Rowena, olles neljapäeval neljas ning reedel viies.
Väikses ringis osalenutest tegid tublisid sooritusi Dina Ellermann Royal Pokemonil ja Diana Pruks Skywalkeril. Reedeses PSG programmis edestas Pruks Ellermanni, tulles 10 paari seas teiseks tulemusega 65,316 %, Dina ja Pokemon olid samas sõidus neljandal auhinnalisel kohal tulemusega 64,868 %. Getter Kanguri ja Palladioni tulemuseks jäi 7. ning Grete Hussari ja Rohan Warriori tulemuseks 9. koht.
Laupäeval jagunesid Intermediate I skeemi tulemused järgnevalt: 3ndale kohale platseerusid Ellermann ja Pokemon tulemusega 65,395 %., neile järgnesid neljandana Pruks ja Skywalker (64,658 %). 8. ja 9. koha võtsid vastavalt Getter Kangur ja Grete Hussar. Sõidus osales 13 paari.
Pühapäeval peetud Inter I vabakavas parandas Dina Ellermann oma positisooni ning pälvis Pokemonil teise koha skooriga 68,650 %. Samuti väga tubli tulemusega 68,025 % võtsid kolmanda koha Pruks ja Skywalker. Kangur ja Palladion lõpetasid 7ndal, Hussar ja Rohan Warrior viimasel, 11ndal kohal.
Suures ringis ehk raskeimal tasemel võistelnud Dina Ellermann saavutas Landy’s Akvarelil parima koha neljapäevases Inter II skeemis, kus võitis kindlalt tulemusega 67,947 % konkurentsis soomlanna ja leedulannaga. Samas võib parimaks soorituseks lugeda pühapäevast GP Specialit, kus nad sõitsid tugevas konkurentsis 68,653 % ning olid sellega kümne paari hulgas kuuendad.
Ainuke poniratsanik Hanna-Greta Peeters osales võistlusel ponil Mimii, võttes osa kahest skeemist. Tulemustega 60,043 % ja 58,976 % ta parematele kohtadele ei konkureerinud.
Dina ja Akvarel osalesid ka laupäevases GP-s, kus neid tabas suur ebaõnn. Nimelt pärast head sooritust, mis oli esialgse skoori kohaselt väärt üle 67 %, tuvastas steward võistlusjärgses kontrollis hobuse ühest ninasõõrmest verd. Koheselt raporteeriti sellest kohtunikele ning paar eemaldati võistlusalalt, ehkki hiljem selgus, et selliseks otsuseks ei pruukinud olla õiguslikku alust, kuna FEI veterinaar ei olnud kättesaadav ning kõiki asjaolusid ei suudetud tuvastada. Tegu on keerulise ja tundliku valdkonnaga, kuna veri hobusel on tõsine asi. FEI reeglite kohaselt esineb nö. kahte tüüpi verd: sellist, mis tuleneb halvast ratsutamisest (veri külgedel ja kannustel, ning veri suus) ning sellist, mis võib pärineda putukate hammustusest, nina limaskesta ärritusest, jala kriimustamisest piirdeaia vastu jms. Igasuguse värske vere olemasolul võistlussoorituse ajal peab paar koheselt katkestama. Kui veri ilmneb testijärgsel ülevaatusel, peab steward kutsuma FEI veterinaari, kes otsustab, kas hobune on jätkamiseks terve. Ypäjä võistlusel juhtus aga olukord, kus kõnealune veterinaar ei olnud kättesaadav, kuna oli võistlustelt ajutiselt lahkunud. Reeglid ei sõnasta samas ka üheselt, kas, juhul kui hobune on tunnistatud terveks, saab paar tulemuse kirja ka käimasoleval võistlusalal või ainult järgnevatel. Eestlastel on plaanis selle juhtumi kohta FEI-le saata arupärimine.
Dina ise kommenteeris juhtunut järgnevalt: „Hobune puristas ja ühest sõõrmest tuli natuke verd, mis peagi kadus ning limaskest muutus täiesti normaalseks. Olin sellest nii šokeeritud, et ei osanud muud arvata, kui et nüüd olen elimineeritud ja hobune tuleb kiiresti arstide poolt üle vaadata. Kaks FEI veterinaari uurisid veidi aega hiljem Akvat lähemalt, ega tuvastanud midagi. Sõitsime ka kliinikusse ja lasime teha uuringu. Samuti öeldi sealtki – kõik on korras. Veterinaaride sõnul on selline asi tavaline, inimestelgi hakkab vahel ninast verd tulema. Võib lõhkeda mõni pisike veresoon ninas. Kahjuks ei olnud ma sel hetkel suures ärevusseisundis teadlik, et neil ei pruugi olla õigust mind maha võtta. Olukord on väga segane ja ametlikult ei võtnud seda otsust vastu FEI veterinaar, vaid üks kohalik korrapidaja. Õnneks on hobusega kõik korras ja ma sain ka järgmisel päeval startida, kuid tahaksin loosse rohkem selgust tuua, mis loodetavasti ka lähiajal õnnestub.“
Hobuste ninaverejooksu kommenteerib veterinaar Jaanika Paalmäe: „Hobustel esineb aegajalt ninaverejooksu, mille päritolu ja põhjust on peale vaatamisel raske diagnoosida. See võib olla väga lihtne väikse veresoone lõhkemine ninas, kuid võib tulla ka kopsudest. Tavaliselt viimasel puhul tuleb verd rohkem ja pigem kahest sõõrmest korraga. Kui hobusel pole enne midagi sellist olnud ning kui verejooks on väga väike, siis ei ole see suure tõenäosusega midagi tõsist. Kui kliinikus veel uuriti lähemalt ka ning leiti, et hobune on korras, siis hetkel ei näe ma Akvareli puhul muretsemiseks põhjust.“
Ypäjä tulemused leiate: http://online.equipe.com/sv/competitions/9929