Koolisõitjad lõpetasid oma tänavuse sisehooaja karikasarja 28. aprillil Vääna ratsakeskuses. Takistussõidu kohtunikuna ma just eriti tihti koolisõiduvõistlustele ei satu, mistõttu kutse peale tulla üritusele spiikeriks, otsustasin huvi pärast vastata jaatavalt.
Ehmatusega vaatasin mõned päevad enne võistlust avaldatud stardijärjekordi ning olin juba enda peale kuri, et lihtsameelselt lubaduse välja käisin – starte oli plaanitud 95! Mäletades aastate taguseid koolisõiduvõistluseid, oli mõnikord hea, kui startide arv küündis kahekümneni. Tõotas tulla väga pikk päev ja seda ta tuligi.
Varahommikune idüll asendus peagi suure sebimisega
Ärkasin veidi enne kuute hommikul ja sekretariaadi avasime Väänas nii 6.45 paiku. Taevas oli pilvitu, õues juba kevadele iseloomulikult valge. Seitsme paiku olid lisaks sekretariaadile kohal talliomanikud perekond Tinno, saabuma hakkasid esimesed sportlased ja muud ametnikud. Peakohtunik Ellen Vatseli ja peakorrapidaja Merike Varuskiga olime ratsakeskuse peaukse juures seistes tunnistajateks talliomanike mittetraditsioonilistele abilistele. Tõenäoliselt vabatahtlikult oli parkimiskorraldajaks kehastunud legendaarne Vääna tallikoer Rafter. Suur ja must „vanahärra“ võttis vastu kõik saabuvad autod ning juhatas nad soliidse haukumise saatel parklasse, vehkides peaga vabade parkimiskohtade suunas. Väiksemad liigikaaslased vaatasid vana tegija sebimist pealt ja justkui ootasid oma järge. Seltskond pakkus, et tõenäoliselt on nende ülesandeks treilerite paigutamine, mistõttu nende töö algab veidike hiljem.
Aeg läks ning juba pool kaheksa oli tall ja selle ümbrus sagivat rahvast täis. Esimene koolisõitja sisenes aeda kell 8.00
Kaisa Falkenberg alustas päeva topeltvõiduga
Esimestena olid starti kupatatud kuni 16aastased ratsanikud. Esimeses skeemis A6 näitasid oma üleolekut Kaisa Falkenberg ja Räpsi, kes olid end kirja pannud nii ponide kui laste skeemi A6 arvestusse. Paar sõitis tulemuse üle 67 protsendi ning jäi teistele püüdmatuks. Mõlemas arvestuses võttis Kaisa ka karikad. Siinkohal täpsustuseks, et kõik sarja arvestused ei kuulunud ERL-i Sisehooaja Karikasarja, nagu ka Falkenbergi poolt võidetud.
Kaisa Falkenberg ja Räpsi
Raidmets oli hoos, viies koju kaks ERL-i karikat
ERL-i sarja kuulus aga järgmine programm, kus skeemis L0 selgitasid parimaid koolisõitjad ponidel. Liidrina läks viimasele etapile vastu Heleri Heinrand, keda tõenäoliselt vedasid alt närvid. Heleri eksis skeemis kahel korral ning kogutud vead jätsid ta poniga Renegat suisa viimaseks. Viimaste aastate poniklassi koolisõidu favoriidid Marii-Heleen Raidmets ja Rokit seevasti tegid hea soorituse ning võtsid igati korraliku tulemusega 68.426% nii programmi kui karikavõidu. Raidmets ja Rokit kogusid maksimaalsed võimalikud punktid, võites kolm etappi.
Sellega Raidmetsa sooritused ja võidud kaugeltki ei lõppenud. Järgnenud ERL-i juuniorite sarja programmis võttis tänavusest Audruranna klubi ridadesse kuuluv neiu koguni kolmikvõidu, olles esimene poni Rokitiga, teine hobusega Salnis ja kolmas hobusega Helifar. Tulemusedki olid head, vastavalt 67.845%, 65.172% ja 64.052%. Sellisele sooritusele järgnes karikavõit. Selleski klassis ei pidanud senisel liidril ilmselt närvid vastu, sest sarnaselt Heleri Heinrandile poniklassis tegi kaks viga ka Marleen Emile Vilderson Aarial, lõpetades siiski tulemusega 60.862% viiendal auhinnalisel kohal.
Marii-Heleen Raidmets ja Rokit
Suur startide arv viis soojendused väliplatsile
Kuigi tegemist oli sisehooaja lõppvõistlusega, tegid korraldajad suure startide arvu tõttu siiski erandi ning suunasid pärast poniklasse soojendused väliplatsile. Blokkide kaupa lubati enne starti võistlejad kümneks minutiks siiski ka maneeži soojendama. Korraldajate otsusele aitas oluliselt kaasa päikesepaisteline ja piisavalt soe kevadilm.
Startide arvust rääkides, siis 95 on number, mille üle võivad uhkust tunda mõned takistussõiduvõistlusedki. Hea küll, tegelik startide arv oli 89, kuid seegi pole vähe. Koolisõidu kandepind on tõsiselt kasvanud ja kui sellised startide arvud saavutatakse juba kehvade klimaatiliste oludega sisehooajal, siis mida veel suvest oodata. Vääna talli perenaine Katrin Tinno, kes osalenud aastate jooksul ka paljude takistussõiduvõistluste korraldamisel tõdes, et publikut on viimasel ajal koolisõidus rohkemgi kui takistussõidus. Seda võib Vääna näitel kinnitada siinkirjutajagi. Viimaste Vääna takistussõiduvõistluste õhtusteks põhiklassideks olid tribüünidele jäänud paremal juhul vaid talli vahelt välja tulnud groomid, kuid koolisõidu põhiklassides ja isegi hilisõhtuste noorhobuste klassides oli tribüünil rahvast piisavalt. Tubli töö, koolisõiduaktivistid!
Natuke külmetav, ent ometi lõpuni vastupidav publik
Friisi hobune – Vääna publiku lemmik
Juuniorite programmile järgnes avatud klass A1, kus vaieldamatuks publiku lemmikuks kujunes friisi hobune Tynike V Tatjana Kiiloga sadulas. Lisaks efektsele väljanägemisele tegi paar ka hea soorituse. Kahjuks lõpetasid nad skeemi mõned meetrid enne ettenähtud kohta ja korjasid sellega vea ning kaotasid olulisi punkte. Lõpptulemus oli 63.913%, mis andis kolmanda koha, kuid veata oleksid nad kindlasti võidelnud seekord parimaks osutunud võistluse direktrissi ja talliperenaise Katrin Tinnoga. Tinno ja Zanosca kogusid tulemuseks 65.870%.
Katrin Tinno võtab vastu autasu soorituse eest avatud A klassis
Kohtunike arv tõusis kolmele, tööd tuli juurde
Noorte programmi alguseks asus senise kahe kohtuniku asemel hindama kolm. See tõstis koheselt ka sekretariadi töökoormust ning ka siinkirjutaja asus kohtunike antud hindeid kokku lööma. Nagu uudistest juba teada, suuri üllatusi noorte klassis ei juhtunud ja võidukalt lõpetasid Getter Kangur ja Palladion.
Getter Kangur ja Palladion
Põhiklassiks oli muidugi ERL-i avatud R tase, kus Väänas sõideti skeemi R12. Sellel tasemel on meil täna veel võistlejaid vähe, kuid vaadates allpool olevat kandepinda, on lootust taseme tõusuks. Lõppenud sisehooaja kodumaised liidrid Dina Ellermann ja Landy´s Akvarell võtsid etapi- ja karikavõidu ka seekord.
Noored hobused lõpetasid päeva
Maratonpäev lõppes noorte hobuste sooritustega, kus eraldi peeti arvestust 4-5 ning 5-6 aastaste hulgas. Huvitav oli jälgida selle klassi kohtunike tööd. Nimel juba mitmendat aastat hinnatakse noori hobuseid kollektiivselt ja esitatakse üks hinneteleht.
Pikaks kujunenud võistluspäev jõudis lõpule viisteist minutit pärast kümmet õhtul. Järgnes veel viimane auhinnatseremoonia ja siis said viimased koduteed alustada. Koolisõidu sisesari jõudis lõpule, juba on avaldatud välishooaja sarja üldjuhend. Kas suvel leiab aset sarnaseid koolisõidumaratone, näeme peagi.
Rohkem Raimo Heintalu pilte: http://fotoalbum.ee/photos/ramu5/sets/1278667?page=1