Tänase päeva tipphetk maailmamängudel oli ilmselt laiema üldsuse jaoks koolisõidu võistkondlike medalite jagamine. Võistkondliku kulla võtsid igati ootuspäraselt sakslased, teine koht läks Suurbritanniale ja kolmas Hollandile. Eesti tüdrukud Dina ja Grete tegid mõlemad hea soorituse ning lõpetasid tulemusega üle 65 protsendi.
D’Ornano staadion tervitas täna publikut oluliselt parema ilmaga kui eile. Teine grupp ehk 51 võistluspaari tulid sooritama oma Grand Prix testi, nende hulgas Dina Ellermann Landy’s Akvarelil ja Grete Barake Talendil.
Võistkondlikus arvestuses asusid kindlate favoriitidena starti sakslased, kes võistlesid samas isikkoosseisus kui mullu suvel Euroopa Meistrivõistlustel Herningis, kust tuli samuti kuldmedal. Päeva esimese võistluspaarina ilmusid areenile Isabell Werth ja Bella Rose, kelle võimas esitus oli väärt 81,529% ning pani nad peaagu terveks päevaks tabeli etteotsa. Alles 95nda ratsanikuna startinud Charlotte Dujardin Valegrol, kes pälvis individuaalselt GP parima skoori – 85,271 % – oli seekord võimeline nende tulemust alistama. Saksa koondise teine tugev liige Helen Langehanenberg sõitis samuti üle 80 protsendi (81,357 %), ent lõpetas siiski kolmandana. Kui võistkonna kontole lisati ka eilse parima Kristina Sprehe tulemus 78,814 %, saadi koondsummaks 241,700, millega Saksamaaa kindlalt maailmameistritiitli pälvis.
Kristina Sprehe, Helen Langehanenberg, Isabell Werth, Fabienne Lütkemeier
Pole saladus, et Suurbritannia hõbemedali taga (tulemus 231,343) olid eelkõige Charlotte’i ja Valegro, kuid õnnetu ei olnud ka eile 74,186 %-ga lõpetanud Carl Hester, kes võistles sedapuhku alles 10aastasel Nip Tuckil. Kolmanda parima skoori tagas võistkonnale Michael Eilberg Half Moon Delphil (71,886 %). Britid ise oma edu esialgu isegi ei uskunud, kinnitades, et nad tulid siia pigem pronksi järele. Hester lisas, et on „pettunud“, kuna ta oli ära kaotanud oma Euroopa meistrivõsitluste pronksmedali ning lootis siit uue asemele saada. Dujardin säras taaskord õnnest ja ütles, et Valegro oli soojendusel isegi liiga hea, et võistlema minna, kuid kõik toimis imehästi ning neil oli suurepärane sõit.
Carl Hester, Michael Eilberg, Charlotte Dujardin, Gareth Gughes
Tiitlikaitsjad hollandlased pidid siiski ka pronksi nimel pingutama, kuna olid vahetult enne võistlust vigastuse tõttu kahest hobusest nn. ilma jäänud. Nii Gali Undercover kui Danielle Heijkoopi Kingsley Siro tuli asendada uute liikmetega. Edward Gali siiski meeskonnast välja ei heidetud, tema partneriks oli sel võistlusel Glock’s Voice, Heijkoopil ilmselt asendushobust ei olnud, mistõttu neid vahetasid välja Diederik van Silfhout ja Arlando NH N.O.P. Võistkonna nõrgimaks lüliks kujunesid Gal ja Voice, kes sõitsid täna välja enda jaoks pettumust valmistava skoori 72,414 %. Hollandlaste lõpptulemuseks kujunes 227,400, mis 4,686 punkti vähem neljandaks tulnud USA omast. USA skoori viisid veidi alla poole ankrumehe Steffen Petersi ja Legolase paar kalliks maksma läinud viga, mis kukutasid nende skoori vähemalt 3 protsendipunkti võrra.
Hollandlased tegid suurest heameelest selfi.
Dina ja Grete enda sooritustega rahul
Eestlastest asus täna esimesena starti Dina Ellermann Landy’s Akvarelil. Dina sõnul oli tema tänaseks põhimureks, kuidas jõuda õigeks ajaks areenile, kuna kõik oli täpselt minutete pealt välja arvestatud ja rada soojenduselt võistlusareenile väga pikk. Tunneliga lõppev teekond oli paljudele hobustele kindlasti pisut hirmutav, sest sinna kajasid hästi publiku tormilised aplausid eelmisele sõitjale. Akvarel, kes pole kunagi nii suurel võistlusel viibinud, oligi kogu sellest suminast ja atmosfäärist üsnagi üllatunud ning läks sportlase sõnul alguses suhteliselt pingesse.
„Akva oli soojendusel väga hea, kuid areenile jõudes tabas teda väike hirm, eriti oli seda tunda selle tribüüni juures, kus rahvast väga palju oli. Meie esimesed harjutused ei õnnestunudki seetõttu eriti hästi, näiteks peatus ei tulnud välja, kuna hobune ei tahtnud paigal püsida. Pärast taandamist ta aga kuidagi rahunes ja mina mõtlesin, et nüüd tuleb lihtsalt hingata ja keskenduda järgmistele harjutustele. Tunnen head meelt, et suutsin end kokku võtta ega kaotanud kehva alguse tõttu pead. Edasi hakkasid meie hinded tõusma ning viimane passaaž oli juba selline, mida võis tõesti nautida. Testi järgselt valdas mind rahulolu, et sain kokkuvõttes hakkama, ning kui tagasi mõelda, siis ma tegelikult nautisin seda võistlust väga. Tahan tänada kõiki, kes mind on toetanud siin, kodus ja mujal. On väga vahva, et minu ESH mära vastu on päris palju huvi tuntud, ja meid on võibolla nüüd natukenegi märgatud.“
Dina ja Akvareli skooriks kujunes 65,457 %, mis andis neile 100 võistluspaari seas 77nda koha. Kõige kõrgema hinde, 66,800 &, andis neile saksa kohtunik Dietrich Plewa, madalaim hinne oli 64,300 % (Susan Hoevenaars, AUS).
Grete Barake ja Talent startisid umbes pool tundi hiljem, päeva 16nda paarina. Grete sõnul ei olnud tal mingit võistlusnärvi ja ta ei oskagi öelda, kas see on pigem hea või halb. „Nautisin iga hetke sellest sõidust, ehkki mära ei olnud täna nii keskendunud kui tavaliselt. Seda oli näha sellest, kuidas ta keset testi harjutuste ajal hirnus. Tavaliselt ta teeb seda ainult pikendatud sammul, kui ratsme vabaks annan, kuid seekord oli ta rohkem hajevil. Kahjuks eksisime me paremale galopipiruetil, mis on tavaliselt meie üks leivanumbreid. Olen selle pärast veidi kurb, et just sellesse harjutusse viga tuli, kuid selline see sport juba kord on. Läksin ehk liiga ahneks ja see maksis kätte. Sain siiski kohtunikelt positiivset tagasisidet, et minu hobusel on palju potentsiaali, ning kokkuvõttes on minu jaoks võit juba siin olemine. Ei tohi unustada, et me hakkasime Talendiga koos töötama alles tänavu jaanuaris ja see on tema esimene suurvõistlus. Samuti on rahul hobuse omanik, kellega mul on sõlmitud pikemaajaline leping ehk et Talendiga jätkub meie koostöö kindlasti.“
Grete ja Talent said tulemuseks 65,043 %, mis andis 80nda koha. Kõrgeima skoori – 66,600 % – said nad Elizabeth McMullenilt (CAN), madalaima – 62,900 % – andis Francis Verbeek (NED).
Homme jätkub võistlus koolisõidu GP Specialiga, kuhu pääses GP 30 paremat paari.
Tänased skoorid ja uued stardikad: http://www.normandy2014.com/2014-games/the-disciplines/2/dressage