Olümpiamängud on alati erilised, kuid võib vist öelda, et sel aastal on nad eriti erilised. Seda muidugi seetõttu, et need toimuvad aasta hiljem, kui esialgu plaaniti ning seekord paraku ilma kohapealsete pealtvaatajateta. Eesti hoburahva jaoks on muidugi äärmiselt põnev ja liigutav see, et meie oma ratsutaja koos Eestis sündinud hobusega on Tokyos ja teevad ajalugu. Hoiame Dina Ellermannile ja Donna Annale pöialt! Kuid põnevust on veelgi, kasutusel on ka uuenenud formaat. Loe edasi, et viia end kurssi, mida on oodata sel aastal olümpiamängudelt koolisõiduga seoses!
Uus formaat
Sel aastal on nii mõnigi asi teisiti kui varasematel olümpiamängudel. Kõige suurem muudatus on seoses sellega, et tiimides on varasema 4 liikme asemel vaid 3 liiget ning iga tiimiliikme tulemus läheb arvesse. Ühest küljest teeb see võistluse põnevamaks ja atraktiivsemaks, kuid samas osalevate riikide jaoks ka hulga pingelisemaks, sest iga võistlev paar peab olema piisavalt “kindla peale minek”, et nad tiimi alt ei veaks. Samas võimaldab see muudatus osaleda varasema 11 asemel koguni 15 erineva riigi tiimil.
Nagu ka varem, siis jagatakse koolisõidus välja kaks komplekti medaleid – üks komplekt riikide meeskondadele ja teine komplekt individuaalselt. Kõik paarid (nii 45 paari, kes on 15 riigi esindajad kui 15 individuaalselt olümpiale kvalifitseerinud paari) alustavad Grand Prix kvalifikatsioonisõiduga, mis on kvalifikatsiooniks nii tiimidele kui ka individuaalselt. Kvalifikatsioonisõidud on jaotatud kahe päeva peale.
Uus on ka GP kvalifikatsioonivõistluse stardijärjekorra süsteem. Kui varasemalt on järjekord välja selgitatud loosi teel, siis seekord kasutatakse peenelt välja töötatud “valemit”. Mõlemal kvalifikatsioonisõitude päeval on stardis 30 paari ning igal päeval startivad paarid on jaotatud maailma edetabeli järjekordade alusel 3 gruppi. Valem on koostatud selliselt, et esitusi oleks võimalikult huvitav vaadata ning ei ole nii, et päeva alustatakse või lõpetatakse favoriitidega. Iga grupi siseselt liigutakse aina kõrgema maailma edetabeli koha suunas, kuid mõlemal päeval on stardis 3 gruppi ehk et tasemed varieeruvad päeva jooksul. Samas tehakse ka selles valemis väikesed korrektuurid, kuna reeglistik näeb ette ka seda, et üheski grupis poleks sama riigi ratsutajaid ning isegi et sama riigi kolm meeskonnaliiget ei stardiks kõik sama päeva jooksul, vaid et vähemalt üks kolmest oleks eraldi päeval.
Seejärel leiab aset Grand Prix Special (GPS), kuhu pääsevad 8 parimat tiimi ehk et stardis on 8 riigi 3-liikmelised meeskonnad ja selgitatakse välja meeskondade medalid. Arvesse lähebki vaid GPS tulemus, GP tulemust ei loeta. Individuaalselt kvalifitseerunud sportlased, kes ühegi riigi tiimi ei kuulu, GPS skeemi sõita ei saa. Üheks uueks asjaks on ka see, et GPS test toimub muusika saatel ning iga osalev sportlane saab saata soovi korral oma muusika. Samas hindamisel seda arvesse ei võeta ja selle muusika tähtsust ei anna võrrelda vabakavas kasutatava muusikaga.
Nagu öeldud, siis igas tiimis on seekord vad 3 liiget, kuid igal tiimiga osaleval riigil oli võimalus Tokyosse saata ka 1 reservpaar. Seda paari võib kasutada vaid ratsaniku või hobuse õnnetuse või haiguse korral ning taktikalised asendused ei ole lubatud. Põhjendatud olukorras on võimalik asenduspaari kasuks otsustada isegi kuni 2 tundi enne GP kvalifikatsioonisõitu ning tiimiliikme saab vajadusel välja vahetada isegi enne tiimi GPS testi.
Grand Prix Freestyle ehk GP vabakavasse pääseb kokku 18 paari, et jahtida individuaalseid medaleid. Mõlema kvalifikatsioonipäeva igast alagrupist pääseb vabakavale võistlema 2 parima soorituse tegijat ehk et nii selgub 12 paari. Lisaks pääseb edasi veel 6 ülejäänud parimat paari. Ekspertide hinnangul tuleks GP testis saavutada umbes 75%, et jõuda individuaalselt 18 parima hulka.
Vt lähemalt SIIT.
Kes osalevad?
Kokku saab olümpiamängudel koolisõidus osaleda 60 ratsutajat ja 60 hobust. Kolmeliikmelised tiimid 15 erinevast riigist annavad kokku 45 kohta, lisaks on 15 individuaalset kohta – seega kokku on osalejad 30 erinevast riigist.
Tiimid on järgnevatest riikidest: Austraalia, Austria, Belgia, Kanada, Taani, Hispaania, Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Jaapan, Holland, Portugal, Rootsi, Ameerika Ühendriigid ja Venemaa.
Ülejäänud individuaalsed osalejad tulevad järgnevatest riikidest: Singapur, Eesti, Iirimaa, Korea, Ukraina, Brasiilia, Dominikaani Vabariik, Maroko, Soome, Lõuna-Aafrika Vabariik, Luksenburg, Šveits, Tšiili, Itaalia ja Mehhiko.
Vt osalejate nimekirja SIIT.
Kuigi olümpiamängudele pääsenutest kõik on muidugi oma ala parimad, on võimalik kindlasti näha erineva tasemega esitusi, sest kohal on nii maailma edetabeli tipud ja kogenud olümpiaratsanikud kui ka mitmed sportlased, kelle jaoks on need esimesed olümpiamängud. Üks on aga kindel – konkurents on sel aastal väga suur ning tugevaid paare ja medalilootusi on rohkem kui kunagi varem. Kuigi igasugune ennustamine on tänamatu töö nii või teisiti, siis sel korral on see eriti keeruline, kuna viimase pooleteise aasta jooksul on ka väga palju võistlusi ära jäänud ning ka maailma edetabelit ei saa täielikult tõe pähe võtta. Kindel on aga see, et tulevad väga-väga põnevad olümpiamängud!
Millal toimub?
24. juuli, laupäev – Grand Prix, kvalifikatsioonisõitude päev 1
Algusaeg 17:00 Tokyo aja järgi, 11:00 Eesti aja järgi, stardis kokku 30 paari
25. juuli, pühapäev – Grand Prix, kvalifikatsioonisõitude päev 2
Algusaeg 17:00 Tokyo aja järgi, 11:00 Eesti aja järgi, stardis kokku 30 paari
27. juuli, teisipäev – Team Grand Prix Special, jagatakse tiimide medalid
Algusaeg 17:00 Tokyo aja järgi, 11:00 Eesti aja järgi, stardis kokku 8 tiimi (3-liikmelised tiimid, kokku 24 starti)
28. juuli, kolmapäev – Individual Grand Prix Freestyle, jagatakse individuaalsed medalid
Algusaeg 17:30 Tokyo aja järgi, 11:30 Eesti aja järgi, stardis kokku 18 paari