Sel nädalavahetusel leidis Pärnumaal aset koguni kaks koolisõiduvõistlust. Laupäeval kogunesid koolisõitjad Maria Tallu, et võistelda alates ABC tasemest kuni GP-ni välja. Kokku oli 12 erinevat võistlusklassi ning päeva jooksul tehti kokku 48 starti, vaata tulemusi SIIT. Pühapäeval said koolisõitjad end proovile panna Massu Kevade nimelisel võistlusel. Kuigi võistlusklasse oli vaid 5, siis starte tehti peaaegu sama palju kui eelmisel päeval Maria Talus, vaata tulemusi SIIT.
Maria Kevad/ESHKS Noorhobuste Sarja I etapp & Talendijahi II etapp
Nagu nimigi reedab, siis Maria Talus toimunud võistluse näol oli tegemist n-ö „kolm ühes“ võistlusega – tehti nii ESHKS noorhobuste sarja avastardid (2 võistlusklassi) kui Talendijahi sarja II etapi stardid (3 võistlusklassi) ja lisaks sellele ka 7 erinevat võistlusklassi Maria Kevade raames.
ESHKS sarjas jäi osavõtt tagasihoidlikuks, 4-aastaste arvestuses tuli starti vaid üks paar ning 5-aastaste arvestuses vaid 2 võistluspaari. Samas on see ka arusaadav, sest hooaeg on alles alanud ja noorte hobuste ettevalmistus võib vajada veel viimistlemist. Jääme põnevusega ootama, milline on startijate hulk hooaja edenedes.
Talendijahi sarja U14 klassis oli samuti stardis vaid üks vapper osaleja, Maria Lepik hobusel Hakuna van de Kraenberg, kes saavutasid ABC1 skeemis peaaegu 66%. U16 avatud A1 skeemis oli konkurents suurem, sealse viie osaleja seast võitis kaksikvõidu vaid 10-aastane Carmen Sõlg. Parima tulemuse tegi ta ponil Mango, ületades 71% piiri. Teisele kohale jõudis Carmen poniga Odrino B Van Het Juxschot.
U18 skeemis (A4) tegid parima tulemuse Laurel Allekõrs ja poni Rant, saavutades peaaegu 69%. Mainimist väärib ehk ka see, et eelmises sõidus kaksikvõidu saavutanud 10-aastane Carmen oli ka selles sõidus edukalt stardis ja saavutas nii kolmanda kui ka neljanda koha.
Avatud ABC skeemi võitsid Lisette Lapsanit ja Hakuna van de Kraenberg, avatud A1 skeemis viisid võidu koju Laurel Leisna ja poni Calvin J. Poniratsanikele avatud LP3 skeemis võitis suure ülekaaluga Lisette Kivro ponil Mc Gregor J, ületades 70% piiri. Avatud LK4 skeemis oli osalejate vahel tihe rebimine ning parima tulemuse tegid Paula Johanna Vilu ja Voore Amador, saavutades 67,778%.
Kuigi Maria Talu võistlus polnud üldiselt just kõige startiderohkem, siis üllatuslikult oli just avatud M klass see, kus oli kõige rohkem osalejaid. Ei juhtu just tihti, et sellisel tasemel tuleb välja koguni 8 koolisõitjat! Kõige erilisem on asja juures ka see, et nii mõnedki osalejatest on vanuse poolest alles poniratsanikud või juuniorid. Näiteks nii esikoha saavutanud Maria Mägi kui teisele kohale jõudnud Lisette Kivro on mõlemad vaid 15-aastased. Maria ja Lisette vahel oli tihe rebimine – seekord võitis sõidu üle 67%-lise tulemusega Maria oma värskel, kuid kogenud võistluspartneril Ashwan. Teise koha saavutas Lisette oma samuti uuel võistluspartneril Evento D, kuid Maria oli tihedalt kannul ja saavutas oma teise hobuse Shampagnaga ka kolmanda koha.
Nii Lisette kui Maria olid stardis ka nelja osalejaga avatud PSG skeemis ning tegid tublid tulemused, kuid pidid seekord veel alla vanduma oma treenerile Dina Ellermannile, kes võttis kaksikvõidu hobustel Donnalottchen ja Jerry Red von Seeder.
Päeva üks põnevaimaid hetki oli kahtlemata GP, kus oli stardis 4 võistluspaari. Veatut sõitu ei teinud seekord keegi, kuid kaksikvõidu viis koju selleski sõidus Dina Ellermann. Esikoha saavutas ta oma olümpiahobuse Donna Annaga, kes on mõnda aega võistlusareenilt kõrval olnud ja kelle viimane võistlusstart jäigi eelmise aasta suvesse Tokyos. Teisele kohale tuli Dina hobusel Finalist, keda on viimastel aastatel võistlemas näha saanud Dina õpilase Cristiana Engeliga, kuid kes on varasemalt võistelnud Diana Pruksi käe all GP tasemel ka rahvusvaheliselt, viimati aastal 2019.
Maria Mägi ja Lisette Kivro – suured tulevikulootused!
Kindlasti võime kõik nõustuda, et nii Maria Mägi kui Lisette Kivro on noored inspireerivad koolisõitjad, kellel tasub silma peal hoida. Küsisin nende mõlema käest mõned küsimused, et saada aimu nii hooaja eesmärkidest kui ka kuulda lähemalt nende uutest hobustest.
Maria ema Pille jagas, et Aswhani ostuni jõudsid nad seetõttu, kuna nad kuulsid, et ta on müügis. Maria treenerid soovitasid hobust proovida, koostöö sujus ja Mariale hobune meeldis ja nii läkski tehinguks. Muid hobuseid proovimas ei käidudki. Ashwan osteti selleks, et Maria saaks edasi areneda ja praeguse baasil tundub koostöö hästi sujuvat.
Sel aastal on plaan osaleda EMV-l nii juunioride kui noorteklassis, sest Eestis saab eriloaga starti, kui kvalifikatsioon on täidetud. Plaanis on osaleda ka mõlemal Eestis toimuval CDI-l juunioride klassis. Noorteklassis Maria rahvusvaheliselt sel aastal veel startida ei saa, sest noorteklassi starti lubatakse alates 16. eluaastast. Lisaks sooviks minna ka Põhjamaade Meistrivõistlustele, aga see sõltub paljuski ka sellest, kuidas Pärnu CHI-l läheb. Marial on esimene aasta nii juunioride kui noorteklassis ja esimene eesmärk on sõidud stabiilseks saada ja et nii Maria ise kui treenerid rahul oleks.
Maria endise võistlusponi Raigoga on nüüdseks Maria sõidud sõidetud ning Raigo on nüüdseks juba Põhja-Soomes ja õpetab uusi lapsi. Tulevik on põnev, sest hetkel Dina Ellermanniga võistlev Jerry Red von Seeder kuulub samuti Maria perele ning on mõeldud tulevikus Mariale GP hobuseks. Jerry on üsna tuline ja kuna Maria on alles noor ja tal sellisel tasemel kogemused puuduvad, siis koolitab teda hetkel Dina.
Lisette tunnistas, et Gregoriga on koostöö viimasel aastal väga heaks läinud. Nende teekond algas pea viis aastat tagasi, kui Lisette oli vaid 9-aastane ja Gregor vaid 5-aastane noorponi. Lisette saab Gregoriga poniklassis võistelda veel sel ja järgmisel aastal. Pärast seda on Gregor väga heas schoolmaster-i vanuses ja Lisette loodab, et nad leiavad talle uue ja tubli alustava poniratsutaja, keda Gregor õpetada saaks. Kuigi hetkel ei ole plaan veel paigas, kas Gregor läheb siis müüki või renti, siis on kindel, et nad ei taha, et ta neist väga kaugele läheks.
Seni, kuni Lisette veel Gregoriga võistleb, on plaanis siiski poniklassi taseme skeemidega piirduda ja ei ole plaani näiteks M tasemel koos hobustega mõõtu võtma hakata. Kuigi Lisette usub, et see oleks tehtav, on otsus selline ja tema arvates on Gregor endast juba niigi palju andnud.
Lisettel on sellest hooajast alates ka uus võistluspartner Evento D, kellega nüüd esimesed paar võistust selja taga on. Lisette sõnul on Evento hobune, kellelt on ta juba palju õppinud, kuid kellega on ka parajalt väljakutseid. Ta on küllaltki arg, närviline ja ebakindel hobune, kellega tuleb olla väga kannatlik ja äärmiselt õrn. Hetkel ongi fookus sellel, et Evento õpiks nii ennast, inimesi kui ka erinevaid olukordi usaldama. Samal ajal on ta ka väga potensaalikas hobune, kellel on Lisettele palju õpetada. Hetkel on vaja lihtsalt veidi aega ja kannatust.
Lisette sõnul on ta ise võib-olla et rohkem elevil juba järgmise hooaja osas, sest sel hooajal plaanivad nad võtta rahulikult, et koguda kogemusi ja õppida üksteist tundma. Samas, ka praegu on areng juba väga kiire olnud ja Lisette on saanud poniklassi tasemest liikuda üsna kiiresti M ja PSG tasemele. Selle aasta plaan on keskenduda juunioride tasemele ja koguda enesekindlust uuel tasemel. Lisette tunnistas, et PSG tasemel läks ta starti vaid ainult tänu treener Dina toetusele ja julgustamisele. Tagantjärele mõeldes ei olnudki see kõige hullem otsus, aga tööd on siiski veel kõvasti!
Massu Kevad 2022
Massu Mõisa Tallides toimunud koolisõiduvõistlusel said koolisõitjad startida avatud ABC, A ja LK tasemega skeemides ning lisaks veel handicap-iga skeem noortele (4-6a) koolisõiduhobustele ning handicap-iga skeem LR/M tasemel.
Päeva startiderohkeimaks skeemiks oli ootuspäraselt ABC1, kus oli kokku koguni 17 osalejat. Rebimine oli tihe, kuid sõidu selge liider oli 12-aastane Karola Sillaots ponil Evlat, kes ületasid ainsana 70% piiri. Ka mõlemad kohtunikud panid just selle paari esikohale.
Avatud A1 skeemi võitis ligi 3%-lise ülekaaluga Grete Hussar ja tema oma 7-aastane mära Princessa GT. See oli Princessa elu esimene võistlus ja Grete tunnistas, et jäi ülimalt rahule ja võit tuli suure üllatusena. Teekond Princessaga pole alati just kõige lihtsam olnud ning lõdvestatuse leidmine on olnud aeganõudev protsess. Ta on tuline ja terav hobune, kellega aasta tagasi poleks Grete osanud võistlemisest veel unistadagi. Seda enam on Grete rahul, tänulik ja uhke, et täna just nii läks!
Lisaks tegi Grete täieliku „one-woman-show“ noorhobuste klassis, kus ta oli stardis kolmel korral ja vaid enda vastu ehk et kokku oligi kolm osalejat. Ta oli stardis Seeder Horses OÜ-le kuuluvatel hobustel ning tegi kõigi kolmega ligi 80%-lised tulemused. Esikoht 5-aastasel täkul B Hero von Seeder (79,6%), teine koht 6-aastasel ruunal Adagio von Seeder (79,0%) ning kolmas koht 6-aastasel täkul Hades von Seeder (78,4%).
Gretel jagus kõikide hobuste kohta vaid kiidusõnu, sest see oli nende esimene võistlus sel hooajal ja sellises olukorras ei tea kunagi, kuidas noored hobused võõras kohas käituvad. Kuigi Grete jäi kõikide hobuste ja kogu päevaga äärmiselt rahule, tunnistas ta, et saab kindlasti isegi veel paremini teha ja palju tööd on veel ees. Samas nautis ta neid hetki väga, kus kõik klappis.
Avatud LK1 skeemis olid kohtunikud üksmeelel, et parima sõidu tegid Keidy Udalov ja 7-aastane mära Re-Di. Päeva viimases handicapiga LR2/M3 sõidus oli stardis 4 võistluspaari, neist pooled valisid LR skeemi ja pooled M skeemi. Paima tulemuse (65,076%) tegi Riin Ingre Saare oma uuel võistluspartneril Brend, kes on 16-aastane ruun.
Riinu sõnul on Brend vahva schoolmaster, kes sai ostetud Riinu enda õpetamiseks ja suuremate klasside sõitmiseks. Riin nentis, et Brend oli võistlustel täna päris keerukas ja küllaltki pinges, ilmselt paljuski ka pika võistluspausi tõttu. Võrreldes enda noore hobuse Kaliberiga on Brend tunduvalt keerukam hobune, kuid samas koolitab ta Riinu väga palju. Sõiduga täna Riin veel rahule ei jäänud, kuid nad on alles oma koostöö alguses. Hooaja edenedes on eesmärgiks proovida esimesed katsetused ka PSG ning Inter I klassides. Samuti on Riinu suurimaks südamesooviks pikalt õnnetuse tõttu rivist väljas olnud Kaliber tagasi võistlusareenile tuua.