Tänavu tähistab Viini Hispaania Ratsakool (Spanish Riding School) oma 460. aastapäeva. Nagu kirjutab väärikas ratsakeskus oma kodulehel, mainiti ratsutamist Viini Josefsplatzil esmakordselt 1565. aastal. Tänavune kevad annab kultuurikantsile põhjust tähistada ka teist olulist sündmust – möödub 80 aastat operatsioonist Cowboy.
Teise maailmasõja lõpus, 1945. aasta kevadel, viidi läbi üks ajaloo ebatavalisemaid sõjalisi operatsioone – Operatsioon Cowboy. Selle eesmärk ei olnud vallutada territooriume ega alistada vastaseid, vaid päästa haruldased lipitsa hobused natside käest. See sündmus näitab, et isegi sõja kõige pimedamatel hetkedel leidus inimesi, kes hindasid kultuuri, loodust ja ilu.
Lipitsa hobused sõjakeerises
Lipitsa hobune on haruldane ja auväärne hobusetõug, tuntud oma elegantsi ja oskuste poolest klassikalises ratsutamises. Teise maailmasõja ajal evakueeriti need hobused Saksamaa ja Austria eri piirkondadesse, et kaitsta neid õhurünnakute ja sõjategevuse eest. Sõja lõpupoole koondati paljud hobused Hostau linna lähistele (praegune Hostouň, Tšehhi Vabariigis), kus natsid hoidsid mitmeid haruldasi tõuge. Ameerika ja Nõukogude vägede lähenedes tekkis hirm, et Punaarmee võib hobused hävitada või viia Venemaale.
Informatsiooni hobuste asukoha kohta edastasid nii Saksa sõjavangid kui ka kohalikud elanikud. Ameerika Ühendriikide 2. ratsaväediviisi ohvitser kolonel Charles Reed koostas päästeplaani. Luba ja toetuse andis hobusearmastajast USA kindral George S. Patton, kes mõistis lipitsa tõu kultuurilist ja ajaloolist väärtust.
28. aprillil 1945 viidi Operatsioon Cowboy edukalt ellu. Väike grupp Ameerika sõdureid, keda toetasid mõned Saksa sõjavangid ja kohalikud eksperdid, sisenes Hostousse, võttis piirkonna kontrolli alla ja alustas hobuste evakueerimist. Missiooni käigus päästeti üle 120 lipitsa hobuse ja mitmeid araabia, hannoveri ja muid haruldasi tõuge. Päästetud hobused viidi Baierisse, kus neid hoiti turvaliselt kuni sõja lõpuni.
Operatsioon Cowboy on haruldane näide koostööst ja kaastundest sõja ajal. Selle keskmes ei olnud relvad ega poliitika, vaid soov päästa osa Euroopa kultuuripärandist. Hobuste päästmine aitas säilitada lipitsa tõu, mis eksisteerib ja õitseb tänaseni. Samuti tõi see esile kindral Pattoni inimlikuma külje – tema armastuse hobuste ja ratsutamiskultuuri vastu. Patton osales 1912. aasta Stockholmi suveolümpiamängudel moodsas viievõistluses, kus saavutas 5. koha.
Operatsioonist Cowboy on tehtud mitmeid dokumentaal- ja mängufilme ning see on inspireerinud lugematuid hobuse- ja ajaloohuvilisi üle kogu maailma.